Co je Semafor?
Semafor rozděluje jednotlivé státy do třech kategorií označených barvami. Státy označené zelenou barvou patří mezi ty s nízkým rizikem nákazy, oranžovou s mírným rizikem a červenou s vysokým rizikem. Cestování do zeleně a oranžově označených států není problém, do červeně označených už ano. To jsou ony státy, kam sice jet můžete, ale s případným nakažením vám pojišťovna nepomůže.
Při návratu pak musíte mít buď negativní test na koronavirus, nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu. Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví k tomu na twitteru řekl: „Češi se od 15.6. budou muset prokázat negativním testem jen při příjezdu z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství.“
Koronavirus ve výlukách
Pokud se vydáte do zahraničí, musíte také počítat s tím, že vám cestovní pojištění nemusí zaplatit případnou léčbu v případě nakažení koronavirem. Některé pojišťovny totiž mají COVID-19 ve výlukách. „Na tuto informaci klienty na našich stránkách upozorňujeme předem. Před sjednáním každého informujeme, že se pojištění nevztahuje na události, které vzniknou kvůli epidemii nebo pandemii," podotýká Maťašeje.
Tiskový mluvčí Generali Česká Pojišťovna Jan Marek vysvětlil postoj pojišťovny k cestování a koronaviru následovně: „Naše cestovní pojištění se plně vztahuje na situaci, kdy klient vycestuje do země, která je z pohledu výskytu a možné nákazy koronaviru dle ministerstva bezproblémová. V takových případech naše cestovní pojištění případnou situaci s možnou nákazou nemocí COVID-19 kryjí."
Dále dodal: „Pokud dojde k nákaze v zemi, kam ministerstvo z důvodu vyhlášené pandemie, epidemie či mimořádných ochranných opatření nedoporučilo cestovat, pak do dané země jede cestovatel na vlastní riziko. Cestovní pojištění mu v takovém případě pomůže, ovšem jen v situacích, které se netýkají nákazy koronavirem."
Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa, posal situaci následovně: „V červeně označených zemích (podle Semaforu MZV ČR – pozn. redakce) bude Kooperativa z léčebných výloh krýt jen ty pojistné události, které nebudou mít přímou souvislost s onemocněním COVID-19. Typicky se jedná o pojistné události, které pojišťovny v letním období nejčastěji řeší, jako jsou různé nekomplikované zlomeniny, střevní potíže nebo úžeh a úpal."