Vše důkladně vyfotit
Pokud už se stane, že na svém autě najdete strom, pak hlavně zachovejte klid a zjistěte, jestli se někomu něco nestalo. Pokud ano, okamžitě zavolejte ideálně linku 112, která už na místo vyšle záchranáře, hasiče a nejspíš i policii. V případě pomoci zraněnému postupujte dle instrukcí operátora.
Pokud jde „jen“ o majetek, jako první vše důkladně nafoťte nebo natočte. Čím více materiálu pro pojišťovnu budete mít, tím lépe. Dobré je také k celé události mít svědky, kteří budou schopni popsat, co se stalo. Dále můžete strom odstranit vlastními silami, ale rozhodně až po nafocení! Není-li to možné, volejte hasiče, kteří vám pomohou. Zákon nijak neupravuje to, že je pro úspěšné řešení pojistné události nutné mít záznam od hasičů nebo policie. Záleží ale na pojistných podmínkách jednotlivých pojišťoven nebo na typu uzavřené smlouvy. Některé to jako podmínku uvádějí, vždy se na pojišťovnu raději obraťte nebo si důkladně pročtěte smlouvu a podmínky.
Veronika Nová z České asociace pojišťoven také upozorňuje na následující: „Je potřeba také zabránit vzniku sekundárních škod, zakrýt prasklá okna na autě nebo rozlámanou střechu. To proto, že případné poničení elektroniky nebo zatím nezničených částí auta či jeho interiéru by pojišťovna nerespektovala.“ Stručně řečeno, pojistnou událost řešte hned, jakmile je to možné. Čekat týden na to, až budete mít čas, se nemusí vyplatit.