Žádný stihomam
Průkopníkem v dobrém i zlém slova smyslu je v otázce sběru dat o posádce americká Tesla. Svým zákazníkům umí na dálku vylepšit software jejich vozu, aniž by museli navštívit servis. Německý časopis Test nedávno monitoroval údaje, které jednotlivá auta odesílají svým výrobcům a uvedla právě Teslu jako příklad bezbřehého nakládání s palubními daty.
V zásadách ochrany soukromí, které dává automobilka k nahlédnutí na svém webu, se majitel auta dozví, že Tesla může stahovat nejen údaje z aplikací auta, ale také informace třetích stran: například z veřejných databank, servisů a sociálních sítí. Dálkovým přístupem může získat také záběry z palubních kamer nebo data související se stylem jízdy. Automobilka se přitom netají tím, že získané údaje může poskytnout úřadům nebo zaměstnavateli "pokud je to přípustné podle práva dané země."
Tesla v tom ale není sama. Německý ADAC ve svém průzkumu zjistil, že i Mercedes, Renault nebo BMW sbírají údaje o chování řidičů. V balíku odesílaných dat byla i hudba, kterou šofér během jízdy poslouchá, nebo počet přitažení bezpečnostních pásů, který souvisí s prudkým zpomalením auta, Podle mezinárodní automobilové federace FIA zaznamenává BMW i3 i to, jaký jízdní profil řidič zvolí, poslední cíle navigace nebo adresu, kde bylo auto připojeno k nabíječce.
Automobilky se při vznesení výhrad proti tomuto postupu obvykle hájí tím, že postupují legálně na základě dohody se zákazníkem, kterému zdarma poskytují aplikace, jež by pro něj mohly být užitečné. Ještě se divíte, že na vás v internetovém prohlížeči vyskakují reklamy na produkty, které jste při některé své elektronické komunikaci jen slůvkem zmínili?