Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám
Pozor, klouže to!
Své by o tom mohl vyprávět 33letý řidič mercedesu, který se na zledovatělé a sněhem pokryté silnice vydal na letních pneumatikách. Jeho cesta skončila v obci Hojkov na Vysočině, kde podle policie nevzal v potaz své obutí a zimní podmínky a s autem dostal smyk. Vše skončilo převrácením auta na bok vedle silnice a zraněním řidiče, který musel být převezen do nemocnice. Škoda na autě byla odhadnuta na asi 80 tisíc korun.
Během vyšetřování policisté zjistili, že má auto obuté letní pneumatiky. A to byl nejen důvod onoho smyku, ale jde i o důvod, pro který si řidič vykoledoval pokutu. Za nesprávné použití pneumatik totiž hrozí finanční trest až do 2000 Kč.
Policisté spolupracují s pojišťovnami
Zákon říká, že pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat, musí mít řidiči na svých autech obuté zimní pneumatiky. Pokud to tak není a jsou účastníky dopravní nehody, a nemusí být nutně jen viníkem, mohou mít následně problém se svou pojišťovnou.
Jak vysvětlila policejní tisková mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková, u dopravních nehod, při kterých by měla nepřítomnost zimních pneumatik přímý vliv na vznik nebo průběh nehody, musí k této skutečnosti policisté přihlédnout při vyšetřování. „Při nehodě se zapisuje do protokolu o dopravní nehodě také informace o použitých pneumatikách na zúčastněných vozidlech. Tento protokol je pak předán České kanceláři pojistitelů,“ řekla.
Pozor si řidiči musí dát ale i v létě, kdy řada z nich často dojíždí zimní obutí. Sice za to nedostanou pokutu, ale zimní guma je pro letní povětrnostní podmínky naprosto nevhodná. Zimní směs je měkčí a na teplém asfaltu nemusí držet, v některých situacích je to jako jízda na žvýkačce. Nejistá, ulepená a nebezpečná. Navíc mají zimní gumy v létě mnohem delší brzdnou dráhu, a dokonce mohou zvyšovat spotřebu.