Reklama
Řidičův chleba

Karbonové usazeniny jsou nepřítelem moderních motorů. Nenápadně jim zkracují život

Nejvíc jsou ohroženy přímovstřikové agregáty s přeplňováním. Řešením je častější výměna oleje
Zdroj: AMT

Spalovací motory se za posledních dvacet let zásadně proměnily. Jejich konstruktéři v zájmu snížení emisí přešli na nižší objemy a přímý vstřik paliva. A kvůli zvýšení výkonu maloobjemových motorů využívají takzvané přeplňování neboli turba. S novou konstrukcí ale vznikl motorům zásadní nepřítel, který výrazně ovlivňuje jejich životnost – karbonové usazeniny. Ty mohou váš motor začít tiše ničit už po ujetí padesáti tisíc kilometrů.

Pozor hlavně u ojetin

Pokud se chystáte koupit ojeté auto, řekněme s nájezdem 100 tisíc kilometrů a víc, měli byste být maximálně ostražití. Zakarbonování totiž hrozí prakticky každému motoru vybavenému přímým vstřikem včetně většiny dieselů, které jsou vybaveny systémy Common Rail. Proto je velmi důležité znát historii auta, tedy především servisní péči, která mu byla věnována, a také jak se s autem jezdilo.
Nejhorší pro spalovací motor s přímým vstřikem jsou krátké jízdy za studena například do práce řekněme do dvaceti kilometrů. Ve studeném chodu má totiž mimo jiné zvýšené emise a přisává větší množství nečistot, které se usazují. Proto je důležité alespoň jednou týdně přímovstřikovému motoru trochu naložit a dostat ho při teplém chodu do vyšších otáček. Tím se dá ještě nepřipečený karbon spálit.

S nepřímým vstřikem jste v pohodě

Pokud v bazaru narazíte na auto s nepřímým vstřikem a jeho technické parametry vám vyhovují, dejte mu přednost. Hlavně benzínové motory využívající nepřímý vstřik před ventil problémy s karbonovými usazeninami vůbec nemají. Palivo v nasávané směsi totiž ventil důsledně omývá, takže i u starších motorů jsou sací ventily krásně čisté.
Existují také motory, které kombinovaly přímý a nepřímý vstřik. (agregáty Volkswagen EA888 a Toyota se vstřikováním označeným D4S). Nepřímý vstřik u nich nejen čistil ventily, ale zároveň vylepšoval jejich chod.

Karbonové usazeniny

Karbonové úsady vznikají z částeček oleje a zbytků paliva. Nejčastěji přilnou na sací ventily a v pokročilém stádiu také na povrch pístu, kde zhoršují hoření směsi a přispívají ke klepání. Karbonové úsady se v motoru tvoří díky kombinaci přímého vstřikování, systému vracení části spalin do sání a odvětrávání klikové skříně, které do sání vypustí i částečky oleje.

Jak se zakarbonování bránit?

Existují aditiva do paliva, která se chlubí tím, že karbonové usazeniny rozloží chemicky. Problém je ale v tom, že u přímovstřikových motorů nepřijdou do kontaktu se sacími kanály a ventily. Pokud je agregát výrazně zakarbonovaný, musí se sání rozebrat a usazeniny zlikvidovat chemicky. Ty nejodolnější ale bude třeba odstranit mechanickou cestou, tedy kartáčkem.

Karbonové usazeniny se u některých agregátů mohou projevit už po ujetí méně něž padesáti tisíc kilometrů. Týká se to především motrrů s turbem, kde se nežádoucí proces tlačením většího množství vzduchu do sání ještě urychluje.

Nejistější obranou, jak celý proces výrazně zpomalit, je častější výměna oleje, než doporučuje výrobce. Starší znečistěný olej je totiž nejzásadnější příčinou úsad. Pokud máte motor svého auta rádi, zkraťte interval výměny na 10 – 15 tisíc kilometrů. Stojí to víc peněz, ale to se vám u přímovstřikových motorů vrátí, protože vám budou déle sloužit.

Reklama

Diskuze

Franta B. - 25.03.2025 23:45:57
Při přestavbě na LPG se proti karbonu obvykle přidává podtlakové přimazávání ventilů vícebodově do sání - naprosto jednoduchá věc, bezúdržbová, bez zásahu do elektroniky, litr náplně na 10 tisíc km. Nevidím důvod, proč by to nešlo pro libovolný motor.
PICHAV - 25.03.2025 23:28:35
PETER75 !!!! PRESNE !!!! JSTE CLOVEK !!!! KTERY NASLEDUJE !!!! MOJE EV ANGELIUM

S koupí ojetiny je spojeno riziko nebezpečné výrobní vady. Ověřte si, že vůz nemusí do servisu

Automobilky při svolávacích akcích zdarma opraví vážné konstrukční chyby, které je potřeba odstranit
17.03.2025 10:15
|
0
Reklama

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1

Nezvyklý problém u Ferrari. Kvůli korozi hrozí únik paliva a požár, vozy musí do servisu

Italská automobilka zahájila svolávací akci, která se týká všech modelů 296 GTB a 296 GTS
15.05.2023 09:45
|
0

Rozšíří se úseky dálnic, kde kamiony nesmí předjíždět. Dopravci to vidí jako starou salámovou metodu

Nové zákazy budou platit na místech označených dopravními značkami. Týkat se budou D1, D2, D8 a D11
17.03.2025 14:00
|
0

S koupí ojetiny je spojeno riziko nebezpečné výrobní vady. Ověřte si, že vůz nemusí do servisu

Automobilky při svolávacích akcích zdarma opraví vážné konstrukční chyby, které je potřeba odstranit
17.03.2025 10:15
|
0
Reklama

Škoda se brání informacím médií, že bude masově propouštět. Čeká se na společné vyjádření s odbory

Podle šéfa komunikace automobilky se žádné výpovědi pro zaměstnance nechystají
03.03.2025 16:00
|
0

Za mlžícími se okny vašeho auta mohou být koberečky. Máme tipy, jak si udržet skla krásně průhledná

Pomůže pravidelná údržba klimatizace i odmaštění skel zevnitř
27.02.2025 12:07
|
0
Reklama
Autosalon TV