S koupí ojetiny je spojeno riziko nebezpečné výrobní vady. Ověřte si, že vůz nemusí do servisu
Jen v měsíci únoru se na českém trhu s ojetými vozy prodalo 66 766 vozů s průměrnou cenou 312 940 korun. Vyplývá to z analýzy sekundárního trhu provedené experty společnosti Aures Holdings. To znamená, že si u nás každý únorový den v průměru 2 384 aut našlo nového majitele. A mnohá z nich mohla mít závadu, která je pro vůz nebo posádku nebezpečná. Jak varuje například studie společnosti carVertical, většina vozů, kterých se svolávací akce v Česku týkají, „povinným“ servisem vůbec neprošla.
Zavolejte do značkového servisu
Je to vážný problém, o kterém se mezi řidiči moc nemluví. I nová auta z výroby mohou mít konstrukční vady. A některé z nich jsou natolik vážné, že ohrožují bezpečnost celého vozu. Výrobci jsou ze zákona povinni svolat vozidla, kterých se tento problém týká, k okamžité opravě. Což se běžně děje. Jenže u ojetých vozů už nemusí být aktuální majitel kontaktován a nemusí o závadě, která měla nebo má být odstraněna, vůbec vědět.
„Při koupi ojetého automobilu je zásadní prověřit, zda jeho výrobce v minulosti nevydal svolávací výzvu, a pokud ano, pak i to, zda byl problém, jehož se týkala, vyřešen. Opomíjení svolávací akce ohrožuje především bezpečnost vozidla, ale může rovněž časem vést k mechanickým závadám,“ připomíná Matas Buzelis ze společnosti carVertical.
Nejjednodušší je kontaktovat autorizovaný servis té které značky a podle VIN čísla vozu nechat ověřit, jestli se ho nějaká svolávací akce týká. Servis je zároveň schopen sdělit, jestli už byla konstrukční vada odstraněna. Pokud ne, klidně se na svolávací zásah objednejte, celý ho hradí výrobce vozu.
Česko na chvostu
Zmíněná studie si dala za cíl zjistit, ve kterých zemích je riziko koupě ojetého vozu s neřešenými problémy tohoto typu nejvyšší. A Česká republika z ní vůbec nevyšla dobře. Mezi vozidly prodanými od ledna 2023 do září 2024, která byla v Česku společností prověřována, byla minimálně jednou svolána k opravě pouhá čtyři porocenta z nich. To znamená až 23. místo z celkového počtu šestadvaceti zahrnutých zemí.
Mezi všemi zeměmi zahrnutými do studie měly největší podíl svolaných vozidel Portugalsko (18,2 %), Řecko (17,6 %) a Španělsko (14,5 %). Nám blízké Německo, odkud se k nám často dovážejí ojetiny, bylo páté (11,5 %).
Počty aut, u kterých byly příčiny svolávací akce vyřešeny, se však v těchto zemích liší. V Portugalsku zareagovalo na výzvu jen 38 % řidičů, zatímco v Řecku víc než polovina (50,2 %). Podobné to bylo i v Německu (48,5 %). Česku v tomto parametru opět patří tristní 23. příčka s 28,5 % vyřešenými případy. Většina vozů, které měly svolávací zásah absolvovat, tak dál jezdí po silnicích s neopravenými závadami nebo bez bližších informací o jejich stavu.
Případ Takata
Svolávací akce jsou v automobilovém průmyslu běžné a týkají se každého výrobce. Mezi nejčastější příčiny přitom patří airbagy, bezpečnostní pásy, brzdy či elektrické rozvody. Většina výrobních vad se řadí mezi drobné, některé z nich však mohou představovat závažné bezpečnostní riziko, kvůli kterému se nedoporučuje dotčené vozidlo používat, dokud nebude sjednána náprava.
Za zmínku stojí například svolávací akce z roku 2013 reagující na závadu systému airbagů japonské společnosti Takata. Týkala se milionů vozidel. I dnes se ale na trhu s ojetinami můžete setkat s kousky, které jsou vybaveny těmito vadnými airbagy.