Za mlžícími se okny vašeho auta mohou být koberečky. Máme tipy, jak si udržet skla krásně průhledná
Cestování autem po chladných nocích, při kterých stojí venku, bývá někdy o nervy. Buď jsou okna pokrytá námrazou a vy je musíte oškrábat, případně můžete mít problém s tím, že se vám při jízdě začnou silně mlžit. Máme pro vás pár tipů, jak s touto nepříjemností zatočit.
Guma místo textilie
Pokud jste někdy sedli v zimě do auta ve zpoceném oblečení a zadýchaní (například po jízdě na lyžích nebo běhání), sami jste si ověřili, že byl efekt rosení skel ještě intenzivnější. V těchto případech se totiž scházejí všechny důležité faktory k tomu, aby vlhkost kondenzovala na vnitřní straně skel v prochladlém interiéru auta velmi rychle.
Zpravidla do auta bezprostředně po sportovních výkonech nesedáme. Pokud ano, před jízdou se, když je to možné, převlékněte a mokré nebo vlhké oblečení odložte do zavazadelníku. I bez sportování nám ale může jízdu zamlžené okno pořádně znepříjemnit. Přitom stačí celkem málo, abychom proti tomu účinně bojovali. Čím nižší totiž bude vlhkost v kabině auta, tím to půjde lépe.
Typickým „magnetem“ na vodu jsou textilní koberečky, po kterých šlapeme v zimě mokrými botami. Vyndávat koberečky z auta a pravidelně je sušit není praktické ani pohodlné. Přinejmenším na podzim a v zimě je ale můžeme vyměnit za gumové, ze kterých se dá voda snadno vylít.
Odmastěte sklo zevnitř
Začít byste ale měli tím, že důkladně omyjete a odmastíte skla zevnitř. Mastnota totiž mlžení podporuje. Základem úspěchu je i správná péče o klimatizaci vašeho auta. Někdo se jejímu používání brání, jak je to jen možné, a v zimě ji má vypnutou. Jenže právě klimatizace umí vaše skla velmi rychle a účinně odmlžit.
Ostatně ve většině vozů s klimatizací najdete tlačítko, kterým nasměrujete klimatizovaný vzduch zvenčí v maximálním výkonu na čelní sklo, čímž se zamlžení velmi rychle zbavíte. Naopak vnitřní cirkulace vzduchu mlžení napomáhá.
Jednou ročně klimatizaci servisujte
Pro bezproblémový provoz klimatizace je důležité ji alespoň jednou za čtrnáct dní zapnout. Prodloužit její životnost můžete i tím, že ji vypnete před „zhasnutím“ motoru. Osušíte tak výparník a omezíte riziko vzniku bakterií.
Klimatizace ale není bezúdržbová záležitost. Jednou ročně byste ji měli nechat profesionálně vyčistit a vydezinfikovat a nechat vyměnit kabinový (pylový) filtr. Pokud údržbu nezanedbáte a budete se řídit výše uvedenými doporučeními, ušetříte si za volantem spoustu starostí se špatným výhledem z auta.
Jak na údržbu klimatizace?
Výměna pylového filtru po 15 000 km nebo nejméně 1x ročně
Pravidelná dezinfekce alespoň 1x ročně
Při větší servisní prohlídce kontrola řemene, kompresoru a tlaku chladiva
Výměna vysoušeče 1x za čtyři roky (nebo v 60 000 až 80 000 km)
Výměna oleje v kompresoru při najetí 100 000 km
Celková kontrola klimatizace alespoň 1x za dva roky