Klimatizace elektromobilu ukrojí v letní zácpě z dojezdu poměrně málo. Přesto je nutné myslet dopředu
To, že elektromobilům citelně klesá dojezd v zimním období, je obecně známá věc. V parném létě pak vstupuje do hry energetická náročnost klimatizace, která bere energii z vysokonapěťové baterie. Německý autoklub ADAC provedl exaktní laboratorní měření s modelem Tesla Y s cílem ukázat, kolik kilometrů dojezdu ubere klimatizační jednotka při extrémním osmihodinovém stání v zácpě ve vedru 35 °C. Mají se elektromobilisté bát, nebo si naopak mohou užívat klimatizovaný komfort téměř bez omezení?
Pokles dojezdu je skoro zanedbatelný
Laboratorní podmínky připravil autoklub ADAC skutečně náročné - uvnitř vozu byla klimatizace nastavena na 20 °C, zatímco okolní teplota byla po celou dobu testu udržována na teplotě 35 °C, a to dokonce s využitím speciální lampy, která simulovala sluneční svit. To v praxi znamenalo, že v nasvícených částech vozu byla teplota ještě mnohem vyšší stejně, jako by tomu bylo v reálných podmínkách. Třeba na palubní desce tesly bylo naměřeno téměř 60 °C. Extrémní byla i doba testu - ten totiž trval osm hodin, po které bylo auto v klidu. Cílem bylo simulovat dopravní zácpu v parném létě a změřit, kolik energie a tedy i dojezdu, si klimatizace odčerpá s akumulátoru vozu.
Výsledek je pro elektromobilisty, resp. majitele Tesly Y, velmi uspokojivý. Klimatizační výkon se pohyboval mezi 1,3 až 1,5 kW, což znamená energetickou náročnost 1,3 až 1,5 kWh za hodinu. V případě tesly to znamená 2% úbytek energie akumulátoru, resp. zhruba 8 km dojezdu. Při zvoleném osmihodinovém scénáři je pak celkový úbytek zhruba 12 kWh, což představuje 16 % kapacity baterie a převedeno na dojezd to činí pokles dojezdu o 64 km.
Efektivnější než spalovací motor
Klimatizace elektromobilu je výrazně efektivnější a méně energeticky náročná, než kompresorové klimatizace, které používají vozy se spalovacími motory. Ty totiž podle typu motoru, jeho objemu a dalších faktorů spotřebovávají zhruba 1 až 1,5 litru každou hodiny a kromě toho neustále vypouštějí lokální emise. Převedeno na kWh to odpovídá 10 až 15 kWh za hodinu - zde je patrný zásadní rozdíl v účinnosti a jasná výhoda elektromobilu.
Přesto existuje pro elektromobilisty jedno poměrně reálné riziko. Na rozdíl od řidičů spalovacích motorů, kteří jen zřídka jedou na „hladové oko“, totiž elektromobilisté výrazně častěji vyjíždějí kapacitu baterie do velmi nízkých hodnot, protože jim to následně urychluje dobíjení. Jenže v případě, že se ocitnou v letní zácpě s nízkým stavem energie, může představovat spotřeba klimatizace luxus, který si v danou chvíli nebudou moci dovolit. Ostatně, nedovolí jim ho ani samotný elektromobil, který přejde do energeticky úsporného módu, aby zaručil alespoň nějaký následný dojezd. I na to by tedy měli majitelé elektromobilůl (nejen) v letních měsících myslet.