Elektromobily lžou o svém dojezdu nejen v zimě, ale i v létě. Údaj výrobce předčil pouze jeden
Nespočet testů ukázalo, že v zimních měsících se skutečné dojezdy elektromobilů mohou od těch WLTP udávaných výrobci lišit i o stovky kilometrů. V těch teplých letních už by však zákazník měl dosáhnout takové vzdálenosti, které mu při koupi elektrického auta přislíbili. Nebo ne? To se rozhodl zjistit Norský automobilový svaz (NAF) během letního testu.
Uspělo pouze Mini nemini
Na úvod je však dobré podotknout, že léto v Norsku vypadá trochu jinak než u nás v Česku. Na testovacím okruhu, který vedl z Osla kolem národního parku Rondane, přes Venabygdsfjellet do Hjerkinnu a zpět, se teploty pohybovaly mezi 3 až 13 stupni Celsia a navíc byly doprovázeny vydatnými dešťovými přeháňkami. Tyto podmínky na trati tak doslova oddělily zrna od plev a odhalily hned několik zajímavých skutečností.
Z celkem 26 zkoumaných elektromobilů se pouze jednomu z nich podařilo pokořit dojezd WLTP zapsaný v technických parametrech. Elektrické Mini Countryman mělo podle výrobce ujet na jedno nabití 411 kilometrů, nakonec ale zdolalo 428 kilometrů. Žádnému dalšímu elektromobilu se to během tohoto dne už nepovedlo. Jen těsně za WLTP dojezdem však zůstal čínský sedan BYD Seal U, který urazil 499 kilometrů, což je pouze o jeden kilometr méně než slibuje výrobce.
Necelých dvacet kilometrů pak ztratil další čínský elektromobil XPeng G6, který se chlubí 550 kilometry dojezdu, ačkoliv ve skutečnosti ujede 531 kilometrů. I to je však v porovnání s ostatními konkurenty stále ještě velmi dobré číslo. Špatně si nevedlo ani obří SUV Kia EV9. Svým zákazníkům včetně Jaromíra Jágra dopřeje v letních norských podmínkách dojezd 529 kilometrů, což je jen o 34 kilometrů méně, než říká výrobce.
Podobné rozdíly mezi skutečným a papírovým dojezdem pak zaznamenalo také Nio EL6, Lotus Eletre nebo BMW i5 eDrive 40. O něco lepší výsledky bychom naopak očekávali od Tesly. Ta se totiž u Modelu 3 pyšní dojezdem 513 kilometrů, jenže ve skutečnosti zdolá pouze 461 kilometrů. Ještě hůře si pak vedl Model Y, který měl ujet 600 kilometrů, ale ujel jen 528 kilometrů. Rozhodně ideálních hodnot nedosáhl ani Opel s Astrou Electric, MG s hatchbackem označeným číslicí 4, Peugeot s e-308 a e-3008 ani Hyundai s Ioniqem 5 N.
Nemilé zjištění pro Volkswagen
Největší zklamání však čeká na majitele tří v Česku dobře známých elektromobilů. Prvním z nich je Porsche Taycan 4 Cross Turismo, jehož dojezd WLTP by měl činit 578 kilometrů, ovšem ve skutečnosti činí pouze 463 kilometrů. Špatně dopadl i bestseller od Volva s označením EX-30, u něhož automobilka počítá s dojezdem na jedno nabití 472 kilometrů, jenže v praxi je o skoro sto kilometrů kratší. Málokdo by pak čekal, že ještě o poznání hůře si vedl Volkswagen ID.7. Nadpozemsky komfortní elektrická limuzína všude slibuje dojezd okolo 582 kilometrů, ačkoliv v norském letním testu ujela jen 450 kilometrů. To je rozdíl 132 kilometrů!
Kompletní výsledky testu najdete zde.