Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek
Je to v zásadě jeden z nejdůležitějších parametrů auta, který v běžných technických údajích chybí. Kdyby ho majitel auta znal, ušetřil by si zbytečné nervy při hledání čerpací stanice ve chvíli, kdy se v autě rozsvítí kontrolka lidově zvaná „hladové oko“. Tedy světýlko, které upozorňuje na malé množství paliva v nádrži. Podle studie britské společnosti Compare The Market je ale mezi auty v dojezdu na rezervní část nádrže velký rozdíl.
Dojezd nikdo nezaručí
Představte si, že by se vám prodejce nového auta zaručil, že na rezervu v nádrži ujedete určitě třeba 80 kilometrů. Byl by to ideální svět, ale takhle to v praxi nefunguje a ani fungovat nemůže. Už jen proto, že každý má jiný jízdní styl a rozdíly ve spotřebě mohou být u toho samého auta řízeného různými šoféry velmi výrazné i na krátké vzdálenosti.
Pokud ale nepojedete i po rozsvícení rezervy jako šílenci, měli byste obecně zvládnout ujet alespoň 50 kilometrů. To potvrdila i zmíněná britská studie, ve které mají vozy s nejhorším dojezdem v režimu rezerva akční rádius přes tuto hranici. Každopádně platí, že nejlepší je při hladovém oku zamířit k nejbližší čerpačce, abyste se vyhnuli zbytečným starostem se suchým autem například na dálnici.
5 vozů s nejdelším dojezdem na rezervu
1. VW Passat 120,73 km
2. Volvo V40 112,75 km
3. Ford Mondeo 112,69 km
4. BMW řady 5 109,97 km
5. Toyota Prius 107,21 km
zdroj: Compare The MarketNejlepší je Passat
Zmíněná studie se věnovala autům, která už jsou delší dobu na trhu. Její autoři vycházeli s podrobných technických údajů vozů, které byly v posledních letech v Británii nejpopulárnější. A zaměřili se na dojezd celkem 96 modelů. Zveřejněné údaje nerozlišují konkrétní motorizace či rok výroby, ale studie pracuje s dlouhodobějším průměrem pro daný model vozu. Takže jde spíš o orientační přehled, jak která automobilka pracuje s rezervním objemem paliva v nádrži.
Na špičce vozů s největším dojezdem se umístil Volkswagen Passat, kterému autoři studie přisoudili průměrný akční rádius na rezervu 120,73 kilometru. Druhé místo patří Volvu V40 (112,75 km) a třetí Fordu Mondeo (112,69 km). Naopak nejméně pod „hladovým okem“ podle Britů zvládne ujet BMW M3 (51,48 km), Kia Picanto (51,72 km) s Fiat 500 (59,77 km). Podrobnější žebříčky najdete v přehledech nad a pod tímto odstavcem.
5 vozů s nejkratším dojezdem na rezervu
1. BMW M3 51,48 km
2. Kia Picanto 51,72 km
3. Fiat 500 59,77 km
4. Mini Cooper 60,38 km
5. Mitsubishi Pajero 61,53 km
zdroj: Compare The Market
Rizika jízdy na rezervu
Častá jízda na rezervu může být riziková i pro kondici vašeho auta. Hrozí totiž poškození palivového čerpadla, ať už jde o přehřívání jednotlivých dílů nebo nedostatečné mazání čerpadla. Problémem také mohou být nečistoty. Pokud je nádrž plná, drobné nečistoty se ve velkém množství paliva rozptýlí. Naopak v malém objemu paliva jsou koncentrované, a tak může dojít k průchodu podstatně většího množství nečistot v mnohem kratším čase. A ty v lepším případě „jen“ ucpou palivový filtr.
V zimním období pak hrozí kondenzace vody v nádrži. Pokud je plná, vzduchu je v ní málo. Když je téměř prázdná, vzduchu je v ní naopak mnoho. V takovém případě může při náhlé změně teplot snadno dojít ke kondenzaci vody na stěnách nádrže a k jejímu smíchání s palivem.
Proto doporučujeme vzít plnou nádrž vždy, když se dojezd auta přiblíží 150 kilometrům. A v zimě neodstavit auto na delší dobu s téměř prázdnou nádrží.