Reklama
Řidičův chleba

Moderní motory jsou náchylné na usazeniny. Pomůže prevence a hlavně kvalitní palivo

Při tankování se vyplatí vybírat aditivovaná paliva. Řidiči si tak ušetří náklady na dekarbonizaci
Zdroj: Tiskový servis Ferrari

Motory dnešních aut jsou výrazně výkonnější než před lety, ačkoliv jsou menší. Automobilky totiž zmenšují nejen objem válců, ale i jednotlivé součásti, aby se přizpůsobovaly emisním normám. Pohonné jednotky v některých dnešních vozech jsou proto tak malé, že by je bylo možné schovat třeba jen do cestovního kufru, i když hmotnostně se svým velkým předchůdcům pořád podobají. Zmenšování motorů s sebou však nese i problémy. Paliva jsou vystavena vyšším teplotám a tlakům, což má za následek vyšší náchylnost k nedokonalému spalování a na pístech válců nebo vstřikovačích se tvoří usazeniny. Jak proti nim bojovat?

Kde se berou usazeniny?

Moderní motory se svou přesností podobají spíše hodinovým strojkům. Spalovací jednotky, které pracují s vysokou přesností, jsou citlivé na nepatrné posuny a odchylky. Mikroskopické usazeniny mohou způsobit, že motor pracuje méně výkonně, a pokud usazeniny přetrvávají delší dobu, je nutná nákladná oprava motoru. Chemickou příčinou usazenin jsou aromatické uhlovodíky, které jsou přirozeně obsaženy v benzínu i naftě. Usazeniny vznikaly při spalování paliva vždy, vždyť staré motory někdy procházely kompletní „genrálkou“, kdy se usazeniny mechanicky obrušovaly.

To samozřejmě neušlo vývojářům a vědcům, na toto téma tak proběhla řada studií. Jednu z nich najdete i pod tímto odkazem. Ukazuje se, že usazeniny vznikají v každém motoru, i v tom zcela novém. Vytvářejí jemný film, který je pouhým okem neviditelný. Mezi zapečené částečky nečistot se dostává další palivo, které se nestihne spálit. Pokud se nečistoty vytvoří na vstřikovačích, způsobí jejich postupné ucpávání a spalovací směs je chudší. Je to jako kdybyste si představili sprchovou hlavici, která se pomalu zanáší vodním kamenem. Podobně usazeniny postupně zanášejí vstřikovače paliva. V neudržovaném motoru usazeniny postupně rostou jako korály v moři. Pro citlivé součásti motoru, které pracují s mimořádnou přesností, se stávají stále větším problémem.

Nový web pomáhá motoristům

Pro motoristy byl od letošního září spuštěn informační web, který jim pomůže v boji proti usazeninám v motoru. Najdete ho zde: stopusazeninam.cz.

Ale co s tím?

Asi každý už slyšel o dekarbonizaci motoru. Tato služba využívá různé mechanické nebo chemické postupy. Obvykle se jedná o poměrně nákladnou a technicky náročnou operaci. Je to ale jako u zubaře - místo toho, abychom řešili závažný problém s kazem je lepší chodit na preventivní prohlídky. A prevence funguje i u motorů.

Víme, že motor, ostatně jako každý stroj, se musí zahřát na provozní teplotu, která je 95 stupňů Celsia. Do té doby je třeba citlivě ovládat plynový pedál. Pro tvorbu usazenin je stejným problémem jízda při nízkých i vysokých otáčkách. Majitelé dieselových motorů jsou v otázce usazenin v nevýhodě: jejich motory jsou citlivější na krátké jízdy. Čas od času je užitečné motor lidově řečeno nakopnout a krátkodobě přivést otáčkoměr nad 4000 otáček. Pokud máte auto, které dokáže indikovat probíhající regenerační cyklus, nepřerušujte ho.

Je důležité také připomenout, že díky pravidelné péči o motor jezdíte efektivněji, úsporněji a s nižšími emisemi. Vůbec nejdostupnější metodou je pravidelné tankování kvalitních paliv s obsahem čisticích aditiv. A na ně se zaměříme v následující části našeho článku.

Přísné požadavky na kvalitu paliva

Benzin i nafta, které tankují čeští motoristé, musí splňovat řadu ekologických, technických a bezpečnostních parametrů. Paliva musí splňovat desítky technických požadavků a zdaleka nejde jen o oktanové nebo cetanové číslo. Kontrola kvality se zaměřuje například na destilační křivku, tlak par, obsah aromatických látek, obsah síry a speciálně u nafty se sledují také nízkoteplotní vlastnosti.

Nafta i benzin jsou velmi komplexní sloučeniny látek. Zodpovědné značky důsledně kontrolují kvalitu paliva od rafinerie až po skladování a na zodpovědných čerpacích stanicích se důsledně sleduje také stav skladovaných paliv. Vývoj aditiv je přitom velmi složitý proces. Některé vlastnosti paliv lze aditivací ovlivnit a jiné nikoli. Příklady společností, které pracují na vývoji vlastních aditiv, ukazují, že cyklus vývoje trvá přibližně 10 let a z toho testování trvá přibližně pět let. Zodpovědné značky proto nabízejí aditiva, která jsou testována a ověřena pro různé druhy motorů od různých výrobců z různých zemí.

Norma nestačí

I když paliva musí splňovat řadu technických požadavků, je dobré si uvědomit, že norma zajišťuje jen to, aby motor správně fungoval. Teprve až aditiva prodlužují životnost motoru a snižují tvorbu usazenin. Jsou to speciální látky, jejichž vývoj a testování trvá několik let. Vyspělí výrobci aditiv testují a ověřují jejich účinky v různých typech motorů od různých automobilek. Tento přístup uplatňuje například společnost Shell, která svoje paliva vyvíjí a testuje v technologickém centru v Hamburku, kde má své vůbec největší odborné centrum pro výzkum a vývoj paliv či maziv pro automobily, průmysl, letectví a lodní technologie.

V Česku nabízí společnost Shell aditiva založená právě na vlastním výzkumu a vývoji. Velkým kladem vývoje u této značky je testování aditiv v různých náročných podmínkách včetně závodů formule 1. Výsledkem tohoto vývoje a testování je, že aditivované palivo Shell účinkuje stejně v různých typech motorů, a to v nových i starších.

Vědecké studie a tipy jak správně jezdit nabízí web www.stopusazeninam.cz.

Diskuze

Jan Neumann - 05.09.2023 18:24:21
Používám dlouhodobě VIF u 1.5 tsi od nového motoru na základě doporučení techniků. Neumím posoudit, zda to něco přináší. Nechce se mi platit rozbory.
Václav - 05.09.2023 17:29:59
Aby ti motor poShell. Nedávat aditiva u HDI je dost risk.

Elektromobil za 2000 korun měsíčně. Dacia láká za volant Springu, nabídka ale není pro každého

Operativní leasing je vyměřen na dva roky, za které řidič nezaplatí dohromady ani 50 tisíc korun
04.11.2024 10:00
|
1

Těmto ojetinám se obloukem vyhněte. Jsou tak špatné, že je autobazar musel vyřadit z nabídky

Katastrofální nespolehlivost hlásí třeba u Fordu Kuga, Dacie Lodgy, Subaru Outback či Nissanu Leaf
04.11.2024 07:45
|
5
Reklama

Opel Astra ST je prostě normální kombi, jen jezdí na elektřinu. Jediným problémem je cena

Normalita je jeho výhodou. Navíc nabízí solidní jízdní vlastnosti, slušný dojezd i velký kufr
01.11.2024 16:15
|
1

Hyundai to myslí s vodíkem vážně. Představil SUV jménem Initium, ujede 650 kilometrů

Vodíkový vůz je předzvěstí sériového modelu, který půjde do výroby v polovině příštího roku
31.10.2024 12:00
|
1
Reklama
Autosalon TV