Dacia Bigster je nejlépe jezdící model této značky. Překvapila i nečekaně nízkou spotřebou

Dacia Bigster je pro rumunskou automobilku nesmírně důležitý model. Má totiž přitáhnout nové zájemce, pro které se za poslední roky stala středně velká SUV příliš drahými. Láká je přitom na u Dacie nikdy nevídanou výbavu, jízdní vlastnosti i motor. Ne, tohle rozhodně není jen trochu větší Duster. Bigster je to nejlepší, co nyní můžete od této značky mít, i když se stále najde řada kompromisů. I to jsme si odnesli z prvních jízd, které se konaly s novým Bigsterem v okolí nechvalně proslulého města Marseille v jižní Francii.
Bratři, ale každý jiný
Dacia Bigster sdílí s Dusterem stejnou platformu CMF-B, je ale výrazně větší. A to o tolik, že se ze začátku mluvilo o tom, že bude k mání i jako sedmimístná. „Tuhle roli ale tu jednoznačně zastává Jogger, v kategorii SUV-C je o třetí řadu sedadel jen minimální zájem. Proto je Bigster vždy pětimístný,“ řekl Autosalonu Zdeněk Grunt, ředitel českého zastoupení Dacie a Renaultu, který nás na akci doprovázel.
Bigster je o 227 mm delší než Duster, je také o pět centimetrů vyšší, oba vozy jsou stejně široké. Bigster dostal také delší rozvor. Oba vozy jsou ale na první pohled pro laika zaměnitelné. Tedy pokud se na ně dívá třeba zpředu. Boční pohled už prozradí o hodně větší auto. Záď je pak zase dost podobná.
I tak se ale najdou odlišnosti. Tak například Bigster má trochu jiný design oblasti předního nárazníků. Navíc přichází s vlastní unikátní barvou. Je to poměrně slušivá modrá Indigo (příplatek 16 900 korun), kterou byl ozdoben námi testovaný kousek. Navíc stál na velkých 19“ kolech, za ně se ale připlácí velmi rozumných osm tisíc korun. Bigster tak dotáhl onen hranatý robustní styl bytelného SUV, se kterým Duster přišel poprvé, do finiše a vypadá velmi dobře.
U toho se ale nezapomnělo na praktičnost. Kufr pojme 667 litrů, navíc je možné zezadu sklápět zadní opěradla, která jsou dělená v poměru 40:20:40. Střední může posloužit i jako loketní opěrka a držák na pití, pozor ale na to, že by pak při prudkém brzdění mohly menší předměty proletět z kufru do kabiny. Proti tomu se dá chránit doplňkovou síťkou. Kufr má také poprvé elektricky ovládané páté dveře.
Prostorná, dobře vybavená, ale...
Za volantem se sedí vysoko s výborným výhledem ven. Líbí se nám hlavně to, že řidič vidí ze své pozice kapotu vozu, což usnadňuje manévrování a zároveň i dovnitř přenáší pocit bytelného SUV. Asi není překvapením, že palubní deska je prakticky totožná s tou v Dusteru, už v základu máte 7“ přístrojový štít a 10“ multimediální systém, ve verzi Journey má kaplička také 10 palců. Je tu i další výbava, která byla dosud v daciích nevídaným luxusem. Třeba dvouzónová klimatizace.
Námi zkoušené auto bylo vyvedeno ve výbavě Journey, která přidává třeba elektricky nastavitelné sedadlo řidiče. Promítá se sem ale důraz na cenu, sedačka je sice elektrická, ale podélný posuv je manuální. V paketu si pak můžete dokoupit vyhřívání včetně volantu a také skla, to je ale řešené poměrně viditelnými vlnitými drátky, které mohou některé řidiče rušit. Jiní ale vůči němu bývají imunní. Prostornost kabiny pak může zdůraznit i panoramatické střešní okno, za které se navíc platí 22 tisíc korun (nebo je součástí do terénu zaměřené verze Extreme).
Na zadních sedadlech je opravdu hodně místa, dva dospělí nebudou mít problém. Dobrou zprávou jsou i pohodlně přístupné kotvy isofixu. Tady jsme ale poněkud bolestivě narazili na to, že ani u nejlepšího modelu značky nezmizely všechny detaily, které prozrazují nutnost myslet při jeho výrobě na každou korunu. Když jsme si dozadu sedli, praštili jsme se kolenem o kovové tyče patřící hlavové opěrce řidiče. Přední sedadla totiž nemají žádná záda, jen látku, která kryje jejich vnitřnosti. S tím jsme se ještě u žádného jiného vozu nesetkali. Levně působí i další věci, třeba kabina vyloženě vyrobená jen z tvrdých plastů, například trochu čalounění ve dveřích by neškodilo. V kufru je zase hever připoutaný na levou stěnu, zcela viditelný, nikterak schovaný. Alespoň že pod podlahou se našlo místo pro rezervu. Prostě i tady jste pořád v dacii.
Nutno ale podotknout, že je tu naopak hodně detailů, které hovoří o promyšlenosti. Stejně jako v Dusteru v kabině najdete prvky YouClip. Jde vlastně o sérii příslušenství, které lze na mnoha místech vozu upevnit. Jsou to třeba háčky, baterka, držák telefonu, nápojů a chystají se i další věci. Právě vrcholí soutěž, ve které mladí designéři ukazují své návrhy. YouClip pak může posloužit jako multifunkční odpadkový koš nebo držák příslušenství pro vašeho psa. Chytré!
Dacia Bigster Hybrid 155: Technické údaje
Motor: 1.8 + 2x el. motor
Převodovka: 6st aut.
Max. výkon: 114 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 9,7 s
Spotřeba: 4,7 l/100 km
Délka: 4570 mm
Objem kufru: 667 l
Základní cena: 665 000 Kč
Další technické údaje ZDE.
Usporný a tichý motor
To, že Bigster není jen větší Duster, prozrazuje i nabídka motorů pod kapotou. Kromě jiných tu najdeme třeba výkonnější plynovou verzi nebo silnější hybridní agregát. Jde o zbrusu novou jednotku, která využívá atmosférický čtyřválec o objemu 1,8 litru a dva elektromotory. A i když má označení Hybrid 155, dosahuje výkonu 115 kW, tedy 156 koní. Má šestistupňovou multimódovou převodovkou, kterou známe už z renaultů (dostala čtyři rychlosti pro spalovací a dvě pro elektrický motor), přičemž slibuje spotřebu 4,7 litru benzinu na 100 km a díky nádrži o objemu 50 litrů tedy dojezd přesahující přes 1000 km.
A právě s tímhle motorem jsme v okolí Marseille jezdili, přičemž jsme zjistili, že udávané hodnoty nejsou jen čísla, ale v podstatě odpovídají realitě. Během prvních 100 kilometrů vedených převáženě po okresních silnicích s klidným provozem jsme dosáhli na průměr 4,9 litru benzinu na 100 km, což by opravdu dovolilo ujet tisíc kilometrů mezi čerpacími stanicemi. Full-hybrid má totiž poměrně velkou baterii s kapacitou 1,4 litru a tak nám palubní systém ukázal, že jsme zhruba polovinu cesty mohli ujet na elektřinu.
Systém funguje na jedničku. Hybridní Dacia Bigster je příkladně tichá, převodovka řadí chytře a nesetkali jsme se s tak velkou prodlevou na kick-down, jako při řízení některých renaultů, které ji také využívají. Elektromotor velmi spalovacímu motoru pomáhá, v řadě případů vlastně hraje hlavní roli. Rozjíždění díky tomu působí dynamičtěji. I to dělá jízdu velmi příjemnou. Všimli jsme si také přítomnosti tlačítka E-Save (zachová energii na později, vytěžuje spalovací motor), které se objevuje spíš u plug-in hybridů a permanentně zapíná spalovací motor. Tady nám nedávalo příliš smysl, raději jsme proto využili režim Eco, který mírně tlumí reakce vozu na plynový pedál.
Nejlépe jezdící dacia všech dob
Kromě nečekaně nízké spotřeby nás velmi překvapilo také chování podvozku. Ten je naladěn opravdu komfortně, auto jelo pohodlně dokonce i na velkých 19“ kolech. I když jsme jezdili také po rozbitých silnicích, nedočkali jsme se žádných zásadních rázů nebo dokonce bouchání. Duster je přirozeně jako dospělé SUV a my můžeme s směle prohlásit, že se svými jízdními vlastnostmi plně vyrovná řadě konkurentů ve své kategorii.
Náklony karoserie přitom nejsou výrazně větší než v případě Dusteru, naopak se vůz zdál být místy stabilnější. Samozřejmě ale nemůžete počítat se sportovnějším jízdním stylem, tohle SUV je stavěno hlavně na pohodové svezení. Tomu ostatně napomáhá i nastavení posilovače řízení, které je velmi aktivní a tudíž lehké. K tomu jde volant s trendy, je šišatý.
Motorizaci Hybrid 155 je nicméně aktuálně možné mít pouze s pohonem předních kol, jinou variantu jsme během mezinárodní prezentace neřídili. Určitě se ale k nim dostaneme během klasického redakčního testu. Bigster se například nabízí se čtyřkolkou ve verzi TCe 130 4x4. To je stejné jako v případě Dusteru. Kompletní ceník Dacie Bigster najdete v našem katalogu.
Bigster má z dacií nejlepší odhlučnění podvozku i kabiny celkově, tichý motor, nízkou spotřebu, dobře fungující tlumiče. To vše z něj s přehledem dělá nejlépe jezdící vůz této automobilky. K tomu je také nejlépe vybavený, díky čemuž se zdá, že by opravdu mohl solidně zatopit konkurenci. A to i přes cenu, která by ještě před několika lety byla pro Dacii tabu. Námi zkoušený kousek Hybrid 155 ve výbavě Journey vyjde na 717 tisíc korun, a to bezu příplatků!
Opravdu tedy naznačujeme, že máte dát za vůz značky Dacia tři čtvrtě milionu korun? Za zvážení to minimálně stojí, protože se opravdu povedl. Navíc se stačí podívat na ceny jiných vozů a ukazuje se, že stále patří k těm levnějším. Ostatně, v našem porovnávači jsme Dacii Bigster postavili proti konkurenci v podobě menšího MG HS i větší Škody Kodiaq. Výsledek najdete zde.