Dacia se chystá na Dakar s autem, které má motor z Nissanu, ale vyvíjel ho Alpine. Co dalšího víme?
Dacia se chystá na obrovský krok ve své historii. V roce 2025 se poprvé postaví na start legendární Rallye Dakar. Tento nejtěžší závod na světě je výzvou nejen pro závodníky, ale i pro samotná auta. A právě to je důvod, proč si Dacia vybrala Dakar – chce tím ukázat robustnost svých strojů a hodlá to brát opravdu vážně. Právě proto si do týmu povolala jednoho z nejlepších jezdců druhého tisíciletí.
Za volant usednou ostřílení jezdci
Dacia poslední roky prochází obrovskou proměnou. Dříve si na ni lidé ukazovali prstem a smáli se jí, teď by se za cenově dostupné modely nemusel stydět ani mladý teenager. Rumunské automobilce nesmírně pomohla nedávná změna identity a kromě nového loga se uchýlila i k velmi chytrému marketingu. Začala své vozy dělat více „adventure“ a zaměřila se na dobrodružné řidiče. Tím to ale neskončilo. Dacia svou proměnu hodlá zpečetit tvrdým obřadem v podobě nejnáročnějšího závodu světa Rallye Dakar.
A aby rumunská automobilka měla šanci uspět, posadila do svých speciálů opravdové legendy. Hlavním hvězdou týmu je devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb, který je považován za jednoho z nejlepších jezdců všech dob. Dále vedle něj odstartuje španělská závodnice Cristina Gutierrez Herrero - první španělská žena, která dokončila Dakar, a má na kontě řadu vítězství v cross-country rallye.
Tyto posádky pak doplní Nasser Al-Attiyah - pětinásobný vítěz Světového poháru v cross-country rallye a dvojnásobný vítěz mistrovství světa v rallye. Je skutečnou dakarskou legendou, tuto velkolepou soutěž vyhrál pětkrát.
Hlavní je jednoduchost
Speciálně pro Dakar Dacia vyvíjí zcela nový závodní vůz s názvem Sandrider. Tento prototyp je navržen tak, aby byl co nejlehčí, nejrychlejší a co nejodolnější. Designéři se zaměřili jen na to podstatné – žádné zbytečnosti, ale čistá funkčnost. Například interiér připomíná kokpit letadla. Jsou tu displeje, které se dají pomocí speciální kolejnice nasazovat, vytahovat a posouvat. Díky tomu si posádka nakonfiguruje palubní desku přesně podle svých představ.
Sedadla od Sabeltu pak mají antibakteriální povrch, náhradní kola jsou snadno přístupná, aby si posádka co nejvíc ulehčila práci a v zadní části vozu je speciální box, ve kterém se převáží nářadí a drobné náhradní díly. Zajímavé je také uložení vyprošťovacích desek, které dokonale padnou do karoserie.
Nejvýkonnější Dacia v historii
A jak je na tom Dacia Sandrider z pohledu techniky? Závodní vůz je navržený speciálně pro extrémní podmínky Rallye Dakar. Pohání ho třílitrový šestiválcový motor od Nissanu vyvíjený odborníky z Alpine. Pohonná jednotka s dvojitým přeplňováním dosahuje výkonu 360 koní při 5 000 otáčkách za minutu a nabízí maximální točivý moment 539 Nm.
Sandrider má samozřejmě pohon všech čtyř kol a sekvenční šestistupňovou převodovku. Díky zdvihu odpružení 350 mm a speciálním pneumatikám BF Goodrich (37 palců) si pak poradí s pískem, kameny i vysokými skoky. Karbonová karoserie následně zajišťuje nízkou hmotnost a vysokou odolnost. Dlouho laděný aerodynamický design pak pomáhá šetřit palivo a zároveň zvyšuje rychlost na rovinkách.
Zajímavostí také je, že Dacia bude jezdit na syntetické palivo, které se vyrábí z obnovitelného vodíku a CO2. To znamená, že závodění nebude mít takový dopad na životní prostředí.
Ambice jsou velké
Dacia společně s posádkami samozřejmě míří na ty nejvyšší příčky. Jak řekl sám Sébastien Loeb: „Auto je téměř dokonalé. Dominujeme na jakémkoliv povrchu a nenacházíme žádné slabiny“. Jenže rumunský výrobce to letos nebude mít vůbec lehké, jelikož o vítězství usiluje i Toyota, Ford nebo Mini.
Avšak Dacia má eso v rukávu, o kterém se moc neví. Partnerem celého projektu je britská společnost Prodrive, která má s Dakarem dlouholeté zkušenosti. Právě ona pomohla Dacii vyvinout auto, které by mělo být velice konkurenceschopné. Na to, jak to celé dopadne, si ale musíme ještě měsíc počkat. Určitě se ale máme na co těšit!