Reklama
Sport

Kamion Aleše Lopraise smrtelně zranil na Rallye Dakar diváka. Pohyboval se za dunou, kam pilot nevidí

Český pilot v závodu střet nezaznamenal. Dozvěděl se o něm od pořadatelů
Zdroj: Tiskový servis Loprais Team

Je to osud. Aleš Loprais v den svých 43. narozenin (10. ledna) vedl průběžné pořadí kamiónů slavné pouštní soutěže v Saudské Arábii. Po deváté etapě z Rijádu do Harazu ale předčasně na rallye končí. Jeho kamion totiž zachytil diváka, který později zemřel. Posádka střet na trati podle slov Aleše Lopraise vůbec nezaznamenala. O tragické události se dozvěděla až v noci v bivaku.

Záběry střetu a vyjádření Aleše Lopraise

Pohyb v nebezpečné zóně

Pro synovce šestinásobného vítěze dakarské rallye Karla Lopraise se 45. ročník stane noční můrou. Zdrcený Aleš Loprais přes sociální sítě potvrdil, že smrt diváka, o které pořadatelé informovali po úterní 9. etapě, je spojena s kolizí s jeho kamionem Praga. Olomoucký rodák a člen slavné závodnické rodiny ve středu brzy ráno zveřejnil vyjádření ke střetu a záběry, které potvrzují, že fanoušek z Itálie se pohyboval v nebezpečném místě za dunou přímo ve vyjeté trati, takže ho pilot ani jeho posádka před kolizí ani při ní neviděli a pokračovali nevědomky dál.

„My už jsme si šli vlastně lehnout a vytáhli nás komisaři (Rallye Dakar), že jsme měli střet s jedním s pánem, který se snažil vyfotit naši lady (kamion) někde za dunou. Utrpěl zranění, následně nějaké dvě tři hodiny poté se mu udělalo nevolno a dostal při transportu do nemocnice infarkt. Vyhasl lidský život a de facto mým přičiněním, protože já jsem točil kolečkem. Ale musím říct, že jsem o tom vůbec nevěděl. A stejně tak nikdo v posádce. My máme videa, která to dokazují. Nicméně nic to nezmění na tom, že vyhasl lidský život,“ řekl v noci v bivaku Aleš Loprais, který vyjádřil soustrast pozůstalým i kamarádům italského fanouška. Český jezdec do desáté etapy už nenastoupil.

Údaje o počtu obětí Rallye Dakar nejsou oficiální a liší se podle zdrojů. Od roku 1979 přišlo o život při rallye okolo osmdesáti lidí, z toho 27 závodníků. V roce 1986 nepřežil v průběhu závodu havárii vrtulníku zakladatel soutěže Thierry Sabine.

Odstoupení z boje o čelo po 12 letech

Paradoxem je, že Loprais opět kvůli nehodě s vážnými následky odstoupil, když bojoval o vítězství v kategorii kamiónů. V roce 2012 se o vedení přetahoval s Nizemcem De Rooyem na Ivecu. Pak ale jeho vůz těžce havaroval na dlouhém přejezdu mezi dvěma rychlostními úseky, když byl za volantem mechanik Petr Almáši, kterého přemohl mikrospánek. 

„Seběhlo se to velmi rychle. Kvůli únavě jsme sjeli z dálnice. Ta vedla na asi dvoumetrovém náspu, ale vzhledem k tomu, že auto jelo docela rychle, tak se ihned zapíchlo do písku a šlo přes čumák na střechu. Byla to obrovská rána,“ popisoval nepříjemné okamžiky navigátor Michal Ernst. Mechanik Petr Almáši po nehodě zůstal s prasklou lebkou nad levým uchem v týdenní péči argentinské nemocnice, Aleš Loprais odletěl po dni v nemocnici se zraněnými zády do Česka.

Zatímco Aleš Loprais už na nehodu z roku 2012 zapomněl, ta aktuální mu zůstane v hlavě po celý život. „Strašně mě to mrzí a potáhne se to se mnou v životě,“ řekl.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Martin Prokop míří na Dakar s nově upraveným autem. Je sice ošklivé, ale jezdí rychleji, říká

Český závodník se zúčastní nejnáročnějího závodu na světě s Fordem Ranger Raptor
24.11.2022 17:51
|
1
Reklama

Porsche představilo v Los Angeles výjimečnou limitku. Model 911 Dakar upravený pro terén

Novinka, která dostala zvýšený podvozek, nabídne výkon 480 koní
21.11.2022 18:04
|
1

Zemřel Monsieur Dakar, Karel Loprais. Autosalon na něj vzpomíná jako na skromného génia za volantem

Jako jeden z mála byl ochoten poskytnout rozhovor, i když měl zdravotní problémy a nedařilo se mu
30.12.2021 12:34
|
4

Autonomní řízení vozů má pět úrovní. Na cestě k autům bez řidiče jsme za půlkou cesty

U samostatných vozidel bude potřeba vyřešit zodpovědnost za případnou nehodu
31.01.2023 17:50
|
1

Nové DS7 vyřešilo problém s opěrkou hlavy, která řidiči úplně nesedí. Stačilo k tomu jedno tlačítko

V televizním Autosalonu jsme otestovali plug-in hybridní verzi s výkonem 300 koní a pohonem 4x4
31.01.2023 12:12
|
0
Reklama

Auto na české silnice, levná německá ojetina a extravagance proti klasice. Nový Autosalonu připraven

Otestujeme nové DS7, Volkswageny T-Cross a Taigo, Mitsubishi Eclipse Cross PHEV a ojetý Opel Astra J
30.01.2023 11:20
|
0

Průměrné stáří osobních aut v Česku atakuje 16 let. Blížíme se vozovému parku Rumunska a Litvy

Na trhu chybí mladé ojetiny, mizí v zahraničí. Lidé si kvůli krizi nechávají auta déle než dřív
27.01.2023 10:01
|
5
Reklama
Autosalon TV