Sport

Když jsou Češi hrdí na dakarské jezdce. Martin Macík vítěznými etapami připomíná slavnou éru

Před 33 lety Tatra dobyla Dakar. Lopraise znali i v nejzapadlejší vesničce ČSSR
Zdroj: Jan Říha - archiv

Dvakrát po sobě dokázal pilot kamionu Martin Macík vyhrát etapu 43. ročníku slavné pouštní rallye, která se přestěhovala do Saudské Arábie. A oživil tak vzpomínky miliónů Čechů, kteří před třemi desetiletími hltali novinové články o dobrodružstvích českých posádek na Rallye Dakar.

Jako první u Růžového jezera

Ten den si pamatuji dodnes. Byl jsem s rodiči jako kluk na horách a nemohl se dočkat, až v rádiu potvrdí, že "NÁŠ!" Karel z Frenštátu pod Radhoštěm vyhrál Dakar. Byla sobota 23. ledna 1988, svátek slavil Zdeněk, a značka Tatra si poprvé podmanila slavnou Rallye Paříž - Dakar. Pilot Karel Loprais ji dovezl jako nejrychlejší kamion až do cíle u Růžového jezera poblíž senegalského hlavního města. Hned za ním se ztrátou deseti minut dojel Jiří Moskal s Liazem.

Za úspěchem jméno Krpec

Za prvním vítězstvím Tatry podle Lopraise stojí hlavně její konstruktér Jaroslav Krpec. „V našem prvním ročníku 1986 byl navigátorem inženýr Slávek Krpec, který ty auta stavěl a věděl o nich nejvíc. Právě při prvním ročníku přišel na to, že se šestikolkou Tatra se dá sice závodit, v těžkých terénech je vynikající, ale rychlostně na vítězství šestikolka nemá. Proto se rozhodl postavit závodní čtyřkolku Tatra.“

Rallye Paříž-Dakar 1998

Jubilejní 10. ročník Rallye Paříž – Dakar startoval na Nový rok 1988 v osvědčeném Versailles. Tento ročník přinesl rekordní účast v historii, když na pouť dlouhou 12 874 km s 6 605 kilometry speciálek vyjelo 603 strojů. (183 motocyklů, 311 aut a 109 kamiónů) Trať vedla z Francie přes Alžírsko, Niger, Mali a Mauretánii do Senegalu.

Napoprvé druhá

A tím měla Tatra zaděláno na úspěch. Poprvé se čtyřkolka na Rallye Paříž – Dakar objevila v roce 1987 a hned skončila druhá. Krpec ale začal pracovat na novém autě. „Ve vítězném roce 1988 s námi Slávek Krpec na Dakar nejel, zůstal doma, aby stačil připravit nová auta na další ročník. A my jsme s jeho čtyřkolkou poprvé vyhráli. Bylo to jeho rozhodnutí, že zůstane doma. Ale byl určitě rád, že jsme vyhráli. To srdíčko zahřeje, když vidí, že jeho práce dosáhla vítězství,“ vzpomíná Karel Loprais.

Tatra a Loprais 6x vítězně

Jméno Loprais se nakonec zapsalo do historie Rallye Dakar šesti vítězstvími a pokaždé s Tatrou. Ale první triumf zůstává pro legendárního českého pilota tím nejdůležitějším: „V roce 1987 jsme byli druzí a viděli jsme, že být na Dakaru druhý, nic neznamená. Druhý je vlastně první poražený. Na dakarské defilé jely jen vítězný kamion, vítězné auto a vítězná motorka. O to sladší bylo, když jsme si o rok později uvědomili, že je Tatra najednou nejlepší z celého světa.“

Začátek dakarské „kamionmánie“ u nás

Od těch slavných dob už se za volanty českých kamiónů objevily dvě nové generace pilotů. Nejmladší zastupují synovec Karla Lopraise Aleš a Martin Macík junior, který vyhrál 9. a 10. etapu letošní Rallye Dakar. Ovšem s kamionem Iveco. Aktuálně pátý muž letošního pořadí kamiónů (Aleš Loprais je po 10. etapě s Pragou čtvrtý) považuje první dakarské vítězství Karla Lopraise za zlomové pro popularitu pouštního závodu v České republice. „Určitě to nastartovalo velmi silnou českou stopu v závodě. Proto jsou u nás stále nejpopulárnější dakarskou kategorií kamiony. Tím to vlastě celé začalo,“ uvědomuje si Martin Macík.