Reklama
Sport

Zemřel Monsieur Dakar, Karel Loprais. Autosalon na něj vzpomíná jako na skromného génia za volantem

Jako jeden z mála byl ochoten poskytnout rozhovor, i když měl zdravotní problémy a nedařilo se mu
Zdroj: Jan Říha - Autosalon.tv

Jaká to smutná symbolika. V době, kdy v Saúdské Arábii vrcholí přípravy na start Rallye Dakar 2022, přišla zpráva o smrti suverénně nejúspěšnějšího Čecha historie této soutěže - Karla Lopraise. Ostravský rodák vyhrál legendární Dakar šestkrát v kategorii kamiónů za volantem vozu Tatra. Událost bolestně zasáhla i členy týmu webu a pořadu Autosalon.tv, kteří s Karlem prožili spoustu nezapomenutelných zážitků.

Ztělesnění skutečné hvězdy

"Karel Loprais byl pro mne ztělesněním skutečné hvězdy. Člověka, který toho hrozně moc dokázal, a přitom neměl potřebu na sebe upozorňovat. Zažil jsem ho vždy jako skromného a velmi příjemného člověka," vzpomíná expert Autosalonu Jan Říha, který absolvoval Dakar třináctkrát v roli rozhlasového reportéra.

"Na Dakaru jsem se vlastně ocitl i tak trochu díky Karlovi. Ještě jako rozhlasové ucho jsem s ním jezdil dělat rozhovory před Dakarem a po něm a troufnu si říct, že jsme si padli do oka. Líbilo se mu moje zapálení pro tuhle krásnou soutěž. Přímo na Dakaru jsem s Karlem zažil dva ročníky, kdy pilotoval tatru jako závodník. Mám na to krásné vzpomínky. I když měl Karel v té době docela vážné problémy se zády a moc se mu nedařilo, tak byl vždy ochoten poskytnout rozhovor, i když na to určitě vůbec neměl náladu. Na rozdíl od mnoha jiných závodníků, kteří toho zdaleka tolik nedokázali," pokračuje Jan Říha ve vzpomínkách na legendu.

"Karel byl úsporný ve vyjadřování. Na dlouhou otázku často odpovídal kratičkou odpovědí. Ale ta dokonale seděla. Vždycky přesně věděl, co chce říct a neobaloval to vatou. Podobně efektivní byl i jeho řidičský styl. Dokázal jet rychle, a přitom rozvážně a s co nejmenším rizikem. Jeho genialita spočívala v tom, že četl terén daleko dopředu a vždy věděl, co bude za kopcem a byl na to připravený."

"I když jsme se už nějakou dobu neviděli, bude mi hrozně chybět, byl to noblesní člověk. Odpočívej v pokoji Karle, byl si velký frajer," uzavírá své vzpomínky Jan Říha.

Vlastenec a Tatrovák

Spoustu krásných a nezapomenutelných osobních zkušeností měl s Karlem Lopraisem i autor tohoto článku, který o něm mimo jiné v roce 1997 přibližně v polovině jeho dakarské kariéry psal kapitolu do knihy Hvězdy na čtyřech kolech. V ní se světoběžník a zanícený cestovatel Karel Loprais mimo jiné vyznával ze svého vlastenectví.

"Jestli mi něco chybí za volantem tatry v Africe, tak to jsou beskydské kopečky. Většinou říkám, že v Africe může člověk vidět úplně všechno. Krásu domova ale nikdy," cituje kniha Lopraise.

Přezdívka "Monsieur Dakar", kterou jej organizátoři slavné rallye začali titulovat po jeho třetím vítězství, se ke Karlu Lopraisovi skvěle hodila - a to nejen díky jeho frankofonnímu příjmení a lásce k francouzské kultuře. Vystihovala i jeho přátelskou a dobrosrdečnou povahu, nonšalanci, nadhled a lásku k životu.

Velký prostor v srdci Karla Lopraise zabírala značka Tatra, se kterou spojil svůj profesní život. Pracoval pro ni od svých osmnácti let nejen jako závodník či zkušební řidič, ale také jako dělník, automechanik nebo renovátor. Proslavil se například renovací vozu T805, který byl vyroben pouze ve dvou exemplářích - jako speciál pro cestovatele Hanzelku a Zikmunda pro jejich expedici do Asie. Loprais s ním jako mladík jezdil na zkušebně, později se mu jej podařilo vypátrat a zrenovovat tak, že podle Jiřího Hanzelky vypadal lépe, než když vyjel nový z fabriky. "Ověřil jsem si, jak skvělé výrobky Tatra vyráběla," nechal se slyšet vždy loajální Loprais.

Diskuze

Rado - 30.12.2021 18:00:07
Nikdy nezabudneme nech ti je tatrovacke nebo milosrdne R.I.P Karle ???
PICHAV - 30.12.2021 19:42:13
KDYZ JSEM BYL MALEJ !!!! TAK JSME TATRA MATKU NEMELI !!!! ALE TELEVIZOR NASTESTI JO !!!! UDELAL JSEM SE !!!! PAPIROVOU DRAKAROVOU TATRU !!!! ZEMRELA V OHNI !!!! LEGENDA !!!! JSEM LEGENDOU !!!! OVLIVNEN

Poklady stodol a garáží: Unikátní Tatra 613 kupé existuje v jediném kusu, sedačky z ní uzmul Husák

Překrásný dvoudveřový vůz s designem od studia Vignale po mnoha peripetiích opět jezdí
06.11.2021 08:13
|
9
Reklama

Kvíz: Znáte Tatru jako svého bratra? Vyzkoušejte své znalosti slavné československé automobilky

Chtěla vyrábět elektromobil i předchůdce dnešních SUV. Uspěla ale s auty pro papaláše
24.10.2021 08:36
|
4
Reklama

Tatra postavila opravdickou formuli 1. Místo velkých cen jezdila T-607 potupně ve službách Svazarmu

Unikátní monopost doplatil na bolševickou zabedněnost a na Západ nikdy nevyrazil
22.08.2021 20:16
|
9

V Čechách je na prodej raritní nákladní tatra s motorem z MiGu-15. Jezdila až 150 km/h

Motorem z proslulé sovětské stíhačky byly vybaveny pouze tři Tatry 148 v historii
18.05.2021 13:44
|
49

Německým luxusním vozům zatopí šarmem i kvalitou. První dojmy z nové DS 4 jsou skvělé

Nový hatchback nižší střední třídy je příbuzný s novými generacemi Opelu Astra a Peugeotu 308
19.01.2022 07:35
|
1

Test SUV SsangYong Tivoli Grand: Poměrem ceny a užitečnosti překonává i Duster, ale jízda zklamala

Výhodami jsou bohatá výbava a velký kufr za malé peníze. Nepotěší spotřeba ani naladění podvozku
03.01.2022 18:45
|
21
Reklama

Peugeot už nabízí všechny svoje dodávky jako elektromobily. Jezdí ale i na benzin, naftu, nebo vodík

Objem nákladového prostoru zůstává identický jako u verzí se spalovacími motory
29.12.2021 14:45
|
1

Umí spravit auto, řídí kamióny, dobývá YouTube a osvěžila Autosalon. Nahlédli jsme do světa Amazonky

Radka Balousová alias Amazonka Truck si plní dlouholetý sen testovat auta v televizním pořadu
01.12.2021 21:11
|
74
Reklama
Autosalon TV