Reklama
Retro

Tatra postavila opravdickou formuli 1. Místo velkých cen jezdila T-607 potupně ve službách Svazarmu

Unikátní monopost doplatil na bolševickou zabedněnost a na Západ nikdy nevyrazil
Zdroj: Martin Mičánek pro Autosalon.tv

Když se řekne Tatra, většině lidí se dnes vybaví těžké náklaďáky, paplášské šestsettřináctky nebo přinejlepším Tatraplan a pánové Hanzelka a Zikmund. Nic proti tomu, naopak. Neprávem zapomenutá ale zůstává sportovní historie kopřivnické značky. Zatímco Škoda a Aero se na počátku 50. let minulého století pokoušeli o úspěch ve 24h Le Mans, v Tatře si brousili zuby na nově vznikající seriál závodů Grand Prix – formuli 1. Jenže to by se nesměl psát rok 1950 v Československu…

Zakázané ovoce

Když se v osmačtyřicátém roce ohlásil vítězný únor, s automobilovými závody to u nás začalo vypadat všelijak. Brněnská Velká cena o rok později se ukázala být na dlouhé roky posledním špičkovým mezinárodním závodem strojů, jejichž jezdci v sezóně 1950 poprvé soutěžili o titul mistra světa formule 1. 

S velkými ambicemi se k nově vyhlášenému šampionátu upínali také nadšenci ze znárodněné kopřivnické Tatry. Tak jako mnohokrát v následujících letech byla ale bolševická svoloč jiného názoru, než zdravý rozum, a s účastí v zahraničních závodech a tedy případně i mistrovství světa se rychle muselo přestat počítat. Automobilový sport a formule jedna zvláště až příliš nápadně zaváněli elitářstvím a prvorepublikovými pořádky – tohle soudruzi razící heslo „za masovost“ nemohli potřebovat.

V této depresi a všeobecném morálním marasmu se přesto objevil nový závodní monopost, který v první polovině 50. let neměl ve východním bloku rovného. Byl totiž jako jediný československý vůz všech dob postaven podle specifikace formule 1 a kdyby bylo dáno jinak, býval by se mohl směle pustit do soubojů s maserati, alfami nebo ferrari ve světovém šampionátu a jména Sojka, Pavelka, Mark či Veřmiřovský se mohla vyjímat ve výsledkových listinách vedle Fariny, Fangia či Mosse.

Leč nebylo přáno, samotná Tatra nesměla do roku 1955 dokonce ani vyrábět osobní auta. Nový monopost proto nestartoval v září 1950 ve VC Itálie formule 1 v Monze, nýbrž jej zkušené ruce Bruna Sojky provedly úskalími okruhu v Brně, kde se umístil jako druhý za vozem Maserati Václava Hovorky.

V8 a strašný rachot

Pro vývoj T-607 byla zásadní předchozí úspěšná existence sportovního závodního vozu T602. Stavba nového formulového typu započala v dubnu 1950 a 24. září už první dva vozy startovaly ve zmíněné Ceně města Brna. Vůz byl poháněn zbrusu novým osmiválcovým motorem T603, který později našel uplatnění v automobilech T603 a T805. Motor měl nejprve objem 1987 cm3, později 2345 cm3, zanedlouho vrostl na 2545 cm3. V roce 1954 byly změněny předpisy pro vozy F1, omezující objem motoru bez dmychadla na 2500 cm3, proto byl objem snížen na 2472 cm3. Výkon se postupně podařilo vyladit zhruba na 190 koní, což při hmotnosti 606 kg stačilo na hodně vysoké tempo.  

Se snížením motoru přišla i úprava chlazení, takže nedošlo k poklesu výkonu. Původně chlazení vycházelo ze sériového provedení. Ohřátý vzduch od motoru byl odebírán dvěma axiálními ventilátory poháněnými klínovými řemeny od klikového hřídele podporovanými ejektorovým chlazení. Později bylo ejektorové chlazení zdokonaleno natolik, že ventilátory odpadly. Ejektorové chlazení bylo řešení naprosto ojedinělé. Využívalo se energie výfukových plynů. Výfukové potrubí ústilo do potrubí odvádějící teplý vzduch od motoru, kde výfukové plyny strhávaly ohřátý vzduch za vůz. Tím došlo k využití energie výfukových plynů, které u vozů nepřeplňovaných turbodmychadlem odcházejí bez užitku. Nevýhodou (i když jak se to vezme) byl obrovský hluk, který otevřené výfukové roury vydávaly - běžně až 140 dB (běžné auto dosahuje polovinu).

Bez konkurence. Bohužel

Čtvrtého října 1953 se pod Barrandovem konal „Den rekordů na letmém kilometru“. S tatrováckou formulí, která byla pro tuto příležitost vybavena aerodynamickým krytem kokpitu, se zúčastnil Adolf Veřmiřovský. Dosáhl tehdy průměrné rychlosti 197,7 km/h, což byla stejná rychlost, jaké dosáhla Škoda Supersport 1500 se dvěma kompresory. 

Dne 16. října 1953 na vhodnější trati u Valašského Meziříčí za účasti delegovaných časoměřičů dosáhl stejný jezdec rychlosti 207,972 km/h. Tento výkon se stal oficiálním československým rekordem, který byl překonán československým jezdcem na československém území až po 33 letech, ovšem se zahraničním vozem a na letištní ploše. 

Ještě větší úspěch by měl vůz s aerodynamičtější karoserií, protože doutníková karoserie měla velmi nepříznivý součinitel odporu vzduchu 0,7 především kvůli odkrytým kolům. V letech 1950–1954 startovaly Tatry 607 celkem ve 35 závodech, z nichž 30 vyhrály, 21 x obsadily druhé, 5 x třetí, 3 x čtvrté a 1 x páté místo. Na domácích neměly kopřivnické monoposty konkurenci a zahraničním závodům doba příliš nepřála. Závody tím poněkud ztrácely na dramatičnosti a byly méně vypisovány. Když si odmyslíme (nebo spíš přičteme) politickou zvůli, odsoudil se monopost T 607 svými vynikajícími vlastnostmi prakticky k záhubě. Když silničnímu nasazení v roce 1958 odzvonilo, protloukaly se nebohé formule ve službách Svazarmu po automobilových plochých drahách a podobných zhůvěřilostech.

Pekelný stroj

Dnes je jeden monopost k vidění v Technickém muzeu Tatry, kde lze spatřit i šasi. Nejméně dva další automobily se dochovaly v soukromých sbírkách. Lze je občas vidět na srazech a závodech veteránů. Řídit tento pekelný stroj je záležitostí pro pravé muže.

Jedna věc totiž je, jak monopost vypadá, kdo však někdy slyšel ejektorové chlazení v akci, ten bude mluvit hlavně o tom, jakým způsobem zní! Stočtyřicetidecibelové burácení takto chlazeného osmiválce  je totiž naprosto bezprecedentní a projíždění zatáček s tímto monopostem je učiněné zvěrstvo vyžadující velký um, morálku a odhodlání. Na úzkých dobových kolech silný vůz neustále zápasí s adhezí a udržet jej byť v přímém směru není nic pro začátečníky. 

Zpola zanořeni v útlém kokpitu před sebou sledujete nervózní tanec nezakrytých předních kol, při jejichž natočení do zatáčky co chvílí koupíte do obličeje nějaký ten kamínek, nedej bože, aby pršelo! Bez špuntů do uší to nejde a k tomu všemu se ještě musíte potýkat s tuhými pedály, řazení levou rukou a nepříliš účinnými brzdami.

Musíme si uvědomit, že v dobách aktivní kariéry této tatrovky neměli jezdci k dispozici žádné pásy ani ochranný oblouk za hlavou, jezdili v přilbě s otevřenou obličejovou částí po tratích z dlažebních kostek lemovaných stromy a kamennými patníky a nad nohami jim šplouchala směs extrémně výbušného paliva. Zkrátka nic pro fajnovky.

Kdo se někdy svezl ve formuli, ví, že jde o ten vůbec největší motoristickým zážitek, tím spíš v historické. A tahle tatra patří k těm vůbec nej, jaké můžete naživo ještě občas potkat - minimálně u nás.

Reklama

Diskuze

Václav - 21.02.2022 00:59:00
Ale jistě, Bruno Sojka byl na tehdejším závodě GP na Masarykově okruhu devátý. Bohužel, také daleko poslední. Ten vůz byla zajímavá kuriozita, nic víc. Ale ověřoval se v něm motor a další díly pro vývol osobáků v Tatrovce. Zrovna ten motor k budoucí šes
Petr - 24.08.2021 16:10:08
Myslím si, že článek není špatný, nicméně není úplný. Autor se měl zmínit i o novější modifikaci Tatry 607-2, to už je zdokonalený závodní stroj s úpravou podvozku a motoru od konstruktéra Ing. Jiřího Gajdoše, který pracoval ve vývoji kopřivnické Tatry.

Retro: Ubohá Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Dnes stojí majlant

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
20.07.2024 10:17
|
14
Reklama

Tatra 613 T měla být Range Roverem z Kopřivnice. Na další velké SUV Česko nakonec čekalo 30 let

Spojení zkušeností s vývojem terénních vozidel a luxusních limuzín se přímo nabízelo
01.05.2021 19:30
|
9

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV