Lepší než britský vzor
Jak už jsme zmínili v úvodu, velkým inspirátorem projektu osobní Tatry do terénu byl britský Range Rover, tedy auto schopně projíždět nejtěžší terén při zachování veškerého komfortu pro posádku. Podobným záměrem se tedy řídil také designer z ÚVMV (Ústav pro výzkum a vývoj motorových vozidel) Milan Strejček.
Strejčkův design šel šel proti proudu tatrovácké aerodynamické tradice, ale v případě luxusního off-roadu hranaté tvary rozhodně nevadily. Přímo futuristicky působila světla schovaná za horizontálními lamelami přední masky. Co bylo však podstatné, Strejček počítal hned od začátku s dvěma páry bočních dveří, které by usnadnily vstup do kabiny - Range Rover měl dlouhá léta jen jeden pár.
Blíže k termínu SUV, který v té době samozřejmě neexistoval, měla Tatra 613 T i svým podvozkem. Zatímco Range Rover vyznával drsný koncept tuhých náprav, pražští inženýři chtěli plně nezávislé zavěšení. Vpředu měla nést kola lichoběžníkové polonápravy a vzadu vlečená ramena se šikmou osou kývání, čili koncept podobný tomu z Tatry 613. To by teréňáku propůjčilo mnohem sebevědomější jízdní vlastnosti na asfaltu a vyšší komfort. Světlá výška 230 mm a nájezdové úhly 35 stupňů vpředu a 30 vzadu, jakož i krátký rozvor 2 600 mm, měli zase postačovat nato, aby si tatrovácké "SUV" poradilo s nehostinným terénem. Odpružení měly dostat na starosti zkrutné tyče doplněny vinutými pružinami.