Reklama
Retro

Tatra 613 T měla být Range Roverem z Kopřivnice. Na další velké SUV Česko nakonec čekalo 30 let

Spojení zkušeností s vývojem terénních vozidel a luxusních limuzín se přímo nabízelo
Zdroj: Tiskový servis Tatra

Jako o prvním českém SUV se již tradičně hovoří o Škodě Trekka, tedy o derivátu první Octavie vyráběném v 60. letech na Novém Zélandu. Málo se ale ví o tom, že v 70. letech vznikly designové návrhy skutečně luxusního teréňáku, jehož přímou inspirací byl tehdy nový a dnes už legendární Range Rover. S tatrováckou technikou mohlo jít o skutečně schopný stroj. 

Bytelná mechanizace + V8 = ?

Zdánlivý sci-fi projekt designéra a konstruktéra Milana Strejčka, který se zamiloval do britského Range Roveru uvedeného na trh v roce 1970, dával v tatrováckém prostředí docela dobrý smysl. Kopřivnická automobilka byla světoznámým výrobcem nepřemožitelných terénních náklaďáků, takže o tom, jak řešit pohony a redukce by ji nemusel nikdo vykládat a stejně tak velké zkušenosti měla i se stavbou reprezentačních vládních limuzín. To by se ale celý příběh nesměl odehrávat v socialistickém Československu 70. let. Pro podobná dobrodružství nebyla politická vůle ani peníze.

Vraťme se ale na začátek. Vývoj nové Tatry 613 s Vignaleho designem, která měla vystřídat zastaralou šesťstotrojku, probíhal nejen v Kopřivnici, ale i v pražské konstrukční kanceláři Tatry. Zde se rodilo z hlediska mechaniky to nejdůležitější - hnací soustava a podvozek. Tým konstruktérů věřil, že nová technika by nemusela sloužit jen pro reprezentační limuzínu. Snili o ryze sportovním kupé Tatra 613 S, které by konkurovalo Renaultu Alpine či Porsche 911, ale také o okruhovém speciálu a - víceučelovém voze do terénu.

Lepší než britský vzor

Jak už jsme zmínili v úvodu, velkým inspirátorem projektu osobní Tatry do terénu byl britský Range Rover, tedy auto schopně projíždět nejtěžší terén při zachování veškerého komfortu pro posádku. Podobným záměrem se tedy řídil také designer z ÚVMV (Ústav pro výzkum a vývoj motorových vozidel) Milan Strejček.

Strejčkův design šel šel proti proudu tatrovácké aerodynamické tradice, ale v případě luxusního off-roadu hranaté tvary rozhodně nevadily. Přímo futuristicky působila světla schovaná za horizontálními lamelami přední masky. Co bylo však podstatné, Strejček počítal hned od začátku s dvěma páry bočních dveří, které by usnadnily vstup do kabiny - Range Rover měl dlouhá léta jen jeden pár.

Blíže k termínu SUV, který v té době samozřejmě neexistoval, měla Tatra 613 T i svým podvozkem. Zatímco Range Rover vyznával drsný koncept tuhých náprav, pražští inženýři chtěli plně nezávislé zavěšení. Vpředu měla nést kola lichoběžníkové polonápravy a vzadu vlečená ramena se šikmou osou kývání, čili koncept podobný tomu z Tatry 613. To by teréňáku propůjčilo mnohem sebevědomější jízdní vlastnosti na asfaltu a vyšší komfort. Světlá výška 230 mm a nájezdové úhly 35 stupňů vpředu a 30 vzadu, jakož i krátký rozvor 2 600 mm, měli zase postačovat nato, aby si tatrovácké "SUV" poradilo s nehostinným terénem. Odpružení měly dostat na starosti zkrutné tyče doplněny vinutými pružinami.

Na sny nebyl čas ani peníze

Koncept samozřejmě počítal s tatrováckou technikou, ale tak trochu otočenou naruby. Nový terénní automobil měl mít totiž vzduchem chlazený motor 3,5 V8 DOHC s výkonem 121 kW, umístěný vpředu, a nikoliv za zadní nápravou jako klasická T-613 nebo kupé, které vzniklo v jednom exempláři.

Od motoru měla hnací síla putovat přes čtyřstupňovou manuální a redukční převodovku ke všem čtyřem kolům s dvojicí uzamykatelných diferenciálů. S plánovanou pohotovostní hmotností 1 755 kg měly účinně bojovat čtyři kotoučové brzdy, přední s vnitřním chlazením. Strejček navrhl kromě luxusní verze i jednodušší pracovní verzi, která by mohla sloužit v různých podnicích namísto tehdejších vojenských GAZů či vozů ARO a poskytnout tak pracovníkům nesrovnatelně pohodlnější služby. S luxusní verzí si zase mohl na svůj oblíbený lov vyjet při jedné ze svých četných návštěv ČSSR soudruh Brežněv. Leč, na sny nebyl v Kopřivnici čas ani peníze.

Rudý anděl

Aby projekt nešel rovnou do stoupy, pokusil se o záchrannou akci pražský Ústav silniční a městské dopravy (ÚSMD) ve spolupráci s dopravní průmyslovkou, kteří v roce 1975 převzali akci "Tatra 4×4"  pod svá křídla.

Původní luxusní off-road se zde měl změnit na speciální vyprošťovací vozidlo, které by sloužilo při těžkých dopravních nehodách. Strejček vytvořil pro záchranářskou verzi výrazně upravený design s třídveřovou karoserií a novou masku se čtveřicí světel. Klasický nárazník doplnily dva vertikální prvky určené k tlačení vozidel. Ani tato varianta ale nikdy nevznikla a po Tatře 613 T zbyly jen skicy.  Nepružné centrální plánování nedokázalo ambiciózní projekt posunout ani do stádia makety nebo nedej bože funkčního prototypu. O poslední pokus o univerzální vůz do terénu i na silnici s využitím tatrovácké techniky ale přesto nešlo.
Reklama

Nové šaty od Krále

O poznání menší ambice vyzařovala kreace Tatry s pohonem všech kol z roku 1990, jejímž autorem byl Václav Král. Nová modelová řada terénních vozů měla mít kvůli úspoře výrobních nákladů motor tradičně nad zadní nápravou a přední kola poháněná prostřednictvím viskózní spojky. Provedení s uzavřenou čtyřdveřovou karoserií designer pojmenoval Savana a Horal, přičemž předpokládal i odvozenou sanitní verzi Horal Ambulance. Pro pouštní a vojenské provedení bez dveří použil označení Safari a Military. V době, kdy osobní divize automobilky bojovala o holé přežití, nepřekvapí, že i zde zůstalo jen u náčrtů.

Stejně dopadl i Králův odvážnější projekt z roku 1994, který pojmenoval Tatra Atak. Vzduchem chlazený motor V8 byl tentokrát umístěn vpředu a celý vůz byl koncipován jako speciál pro vojenské účely. Václav Král se "svojí" tatrovky ale nakonec přece jen dočkal - s technikou Tatry 613 a mnoha dalších výrobců vzniklo v první polovině 90. let několik povedených supersportů MTX Tatra V8. O nich ale zase až někdy příště.

Diskuze

Karel Janda - 18.03.2023 16:15:08
Fr_von_Dr: Bohužel situace zde byla ještě tristnější, neboť naši soudruzi byli nezřídka ještě nepružnější a omezenější, než ti z ÚV KSSS, a tento a často řadu jiných nadějných projektů pro svoji hloupost, lenost a omezenost nechávali zkrachovat.
Fr_von_Dr - 16.05.2021 09:11:24
Pokud jakýkoli výrobek neschválili rusáci, tak se nemohl vyrábět. Tatrou by byl ohrožen "světový úspěch" Lady Niva.

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Tatra 603 měla krycí jméno Valuta. Dnes stojí jako nové BMW M3

Šestsettrojka vznikala zprvu ilegálně, nakonec se vyráběla dvacet let. Vozila papaláše i závodila
27.09.2020 08:22
|
16

Tatru, která má objet svět, potrápil hned pravý pruh D1. Posádka musela snižovat tlak v pneumatikách

Zkoumali jsme vůz největší cestovatelské výpravy posledních let. Čeká ho 250 tisíc km za 3 roky
25.02.2020 14:51
|
10

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV