Udělej si sám
„Embéčko“ bylo sice relativně moderním a moderně vyráběným autem, pokud jde ale o kvalitu a další uživatelské atributy, zase takový hit to nebyl. Pomiňme velký sklony ke korozi křehké samonosné karoserie, která byla v té době běžným jevem.
Tisícovka vyžadovala nekonečnou lásku a trpělivost svých majitelů. Ne náhodou získala podle svého obchodního označení přezdívku „tisíc malých bolestí
“. Všechno se muselo stále dokola mazat, dotahovat, dolévat, proměřovat a mnohé díly také chronicky vyměňovat. Výrobce si byl situace vědom a vydal kvůli zahlcování opraven dokonce i speciální příručku „Udělej si sám“, která obsahovala nejen katalog náhradních dílů, ale i postup při jejich amatérské výměně.
Jízdní vlastnosti byly eufemisticky řečeno specifické. Těžší zadek měl zejména na kluzké vozovce s oblibou tendenci jako kyvadlo předbíhat opačnou část vozu. Při přetáčivém smyku přitom nepomohlo ani kontra volantem. Auto totiž mělo nepřesné a ztuha jdoucí maticové řízení bez jakékoli zpětné vazby a s neustále se zvětšující vůlí. Jednookruhová brzdová soustava s bubny byla v případě poruchy krajně nebezpečná.
Kritiku si Škoda 1000 MB vysloužila i za nemalou hlučnost v kabině a neúměrné vibrace. Tam, kde ve staré Octavii motor jen ševelil, tisícovka se samonosnou karoserií rvala uši posádky množstvím decibelů. Na dlouhé cesty s vytočenou čtyřkou nic moc.