Reklama
Retro

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Originální nápady neměly v socialistických plánech Škody nikdy na růžích ustláno, je ale pravda, že na rozdíl od éry po roce 1989 se v AZNP dařilo kontinuálně vyrábět modely se sportovním nádechem. Ten se kromě více či méně pohledného designu zužoval hlavně na fakt, že šlo o auta s jedním párem dveří. Motory byly víceméně sériové, byť lehce vylepšené, ať už šlo o kultovní kabrio Felicia, MBX nebo právě kupé 110 R. Důvodem ale nebyla snaha potěšit pracující, nýbrž vydělat na západě nějakou tu marku, gulden nebo libru. S tímto záměrem bylo připravováno i pokračování veleúspěšného „erka“, které by nebylo tak slavné nebýt odvozené závodní Škody 130 RS.

Přetěžký úkol

Velkou část sedmé dekády strávila mladoboleslavská automobilka v depresi, do které byla vždy znovu sražena jen co vysvitla nadějě na lepší zítřek. Už v úvodu 70. let byl shora zaříznut projekt nové moderní řady 720 ve prospěch nesmyslného budování autoprůmyslu na Slovensku, opakovaně nedopadla ani spolupráce s východními Němci na modelech s předním pohonem a krize vyvrcholila vyhozením podnikového ředitele Zapadla v roce 1978.

Od roku 1976 tedy musela do služby nastoupit další generace vozů s koncepcí „vše vzadu“, tedy řada 105/120. Kupé 110 R příbuzné s předchozí „stovkou“ ale díky prodejním úspěchům vydrželo na trhu ještě o čtyři roky déle. I na něj ale došlo. Nahradit 10 let vyráběnou řadu 110 R byl však stejně nevděčný úkol, jako nahradit v novém miléniu motor 1.9 TDI v Octavii jednašestkou. 

Už koncem listopadu 1973 vznikl ještě na bázi typu Š 100/110 první funkční vzorek vozu, který měl nahradit „erko“ a je zaznamenáníhodné, že od finálního Garde se vzhledově zas až tak moc nelišil. V následujících dvou letech byly vyrobeny ještě nejméně tři prototypy, potom se ale boleslavští dle direktiv shora museli soustředit na vývoj řady 760 připravované se soudruhy z NDR.

Jedním z plodů této koooperace mělo být i kupé s klasickou koncepcí pohonu. Funkční vzorek měl prototypový motor 1.5 OHC o výkonu 63 kW a automatickou převodovku. Tento stroj se ale do výroby stejně jako celá řada 760 nikdy nedostal a tak mohli ve škodovácké konstrukci milostivě pokračovat v evoluci už jednou započatého kupé s motorem vzadu a pohonem zadních kol.

Garde vyjíždí

Teprve na konci 70. let se mohly práce na dokončení vývoje nového kupé rozběhnout naplno. A vzhledem k tomu, že hodně práce už bylo uděláno, mohl se stát brněnský strojírenský veletrh v září 1981 svědkem oficiální premiéry vozu pojmenovaného Garde - vybraí soudruzi si jej ale směli prohlédnout už v dubnu téhož roku.

Novinka technicky vycházela z již pět let vyráběné řady 105/120, kterou však obohatila o některé prvky, které výchozí sedany dřívě či později převzaly. Od sedanu se kupé lišilo světly a plastovými nárazníky. Šlo o nárazníky ze SMC (nebo též Prepreg) směsi. Tu zástupci AZNP objevili v roce 1975 na veletrhu hmot a kaučuku v západoněmeckém Düsseldorfu a ve svých autech ji Škoda začala používat zejména díky nízké hmotnosti, snadnější výrobě a nižší ceně.

K inovacím patřil posilovač brzd a samonavíjecí bezpečnostní pásy Moravan Super Rol, které byly za příplatek montovány na výškově nastavitelná přední sedadla s integrovanou opěrkou hlavy.  Většina vozů měla proto palubní desku z materiálu Ipur, přístrojový panel s otáčkoměrem a také cyklovač stěračů, uzamykatelnou přihrádku před spolujezdcem a plastovou poličku pod přístrojovou deskou. Novinka naopak přišla o efektní bezrámová okna, což její design učinilo ve spojení s tlustým B sloupkem oproti „erku“ poněkud neohrabaný.

Jízdním výrazně astnostem prospělo přesnější hřebenové řízení a vhodnější geometrie zadních kol. Původní kyvadlové polonápravy nahradily vlečená trojúhelníková ramena se šikmou osou kývání. Rozchod byl ale stále „úzký“ - citlené rozšíření přišlo až s pozdějším Rapidem, resp. sedany typu „M“.

Dynamika v rámci možností

Pohon nového kupé obstarával starý znímý čtyřválec OHV o objemu 1174 cm3 naladěný stejně jako ve Škodě 120 LS a GLS na 68 koní. Ve spojení se čtyřstupňovou převodovkou to 915 kg těžkému kupé stačilo na maximální rychlost 150 km/h, rozložení hmotnosti činilo poměr 43:57 ve prospěch zadní osy, spotřeba se šplhala k devíti litrům dražšího benzinu Super.  

Sériová výroba Garde se rozbíhala jen pomalu. V roce 1981 zhotovili v Kvasinách místo plánovaných dvou stovek vozů jen pět desítek a v roce 1982 vzniklo 2400 kupé, z nichž většina mířila na export do západní Evropy. Vozy pro domácí trh se od května 1982 montovaly v Bratislavských automobilových závodech (BAZ). Kupé vyrobená na Slovensku bohužel proslula především mizernou kvalitou zpracování, což pověsti modelu zrovna nepřidalo. Za prvních dvacet měsíců vyprodukovali v Bratislavě jen tisíc kupé Garde a za první tři roky jich tam vzniklo bídných tři a půl tisíce.

Zajímavý veterán

Zajímavostí je, že pod názvem Garde se kupé prodávalo jen v Československu. V některých zemích se užívalo označení Rapid a v Belgii a Francii Coupé 120 R, což připomínalo dřívější oblíbené „erko“. V paranoidní době vrcholící studené války mohly vojenské konotace originálního názvu vzbuzovat ve francouzštině nežádoucí vášně a to se tvrdé měně chtivým Čechoslovákům rozhodně nemohlo hodit „do krámu“

V roce 1983 výroba Garde kulminovala, když z Kvasin vyexpedovali 4854 vozů, do letní závodní dovolené roku 1984 následovalo dalších 3800 dalších kupé, čímž závěrečný účet modelové řady spolu s bratislavskými Garde přesáhl hranici 11 tisíc vozů. Pak už se o slovo přihlásil Rapid 130, který byl na první pohled k poznání podle modernější přední masky sjednocené s modernizovanými sedany řady 120. Nebýt ale pozapomenutého Garde, nebylo by ani známějšího Rapidu. Dnes se ceny vzácného kupé pohybují od 100 do 400 tisíc korun podle stavu a původu. Jsou tedy o něco vyšší než u rozšířenějšího Rapidu, ale nižší než u „erka“ 110 R. Rozhodně zajímavý investiční typ.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Honza - 19.02.2024 11:05:55
Co je to zase za blábol?
Martin - 18.02.2024 11:44:07
A pritom stačilo ten B-sloupek nalakovat na černo, aby opticky splynul s oknama.

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
11
Reklama

Retro: Trabant a Wartburg se čtyřtaktními motory přišly pozdě. Pád Berlínské zdi jen zkrátil agónii

Východoněmecké automobily bez modrého dýmu z výfuku byly jako vodňanská kuřata bez hlavy
03.02.2024 09:31
|
2
Reklama

Retro: Hvězdná pěchota socialistických silnic aneb to nejhorší, co jezdilo nejen po Československu

Skoro každá země východního bloku se snažila o výrobu aut. Některé modely opravdu stály za to...
27.01.2024 09:33
|
127

Retro: Opel GT byl Chevroletem Corvette pro chudé. Proslulosti amerického vzoru Němec ale nedosáhl

Atraktivně tvarované kupé z konce 60. let sportovně především vypadalo. Dnes je oblíbeným veteránem
20.01.2024 18:56
|
2

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV