Reklama
Retro

Retro: Opel GT byl Chevroletem Corvette pro chudé. Proslulosti amerického vzoru Němec ale nedosáhl

Atraktivně tvarované kupé z konce 60. let sportovně především vypadalo. Dnes je oblíbeným veteránem
Zdroj: Tiskový servis Opel

Snad každá automobilka čas od času přijde s autem, které se zásadním způsobem vymyká zbytku její produkce. Opel sebral odvahu k takovému kroku poprvé v roce 1968. Historie malého sportovního modelu se začala psát už na podzim 1962, kdy designér Erhard Schnell a tým konstruktérů pod vedením Charlese Jordana začali pracovat na studii Opel GT Experimental. Výsledek byl představen o dva roky později na domácím autosalonu ve Frankfurtu ve snaze zlepšit image německé pobočky amerického koncernu GM. Zájem veřejnostibyl obrovský a automobilka čelila neustálým otázkám, kdy se auto začne vyrábět. To ale nebylo jen tak.

Trnitá cesta do výroby

Největší překážkou spuštění sériové výroby nebyla technika, ale výrobní kapacity. Opel proto pro zhotovení karoserií najal francouzskou firmu Brissonneau & Lotz, nalakované a nastrojené skelety se následně v továrně Opelu v Bochumi už jen osadily agregáty.

Unikátně tvarované kupé, jehož finální design se inspiroval soudobým Chevroletem Corvette třetí generace, uvnitř skrývá díly a konstrukční celky posbírané z různých tehdejších Opelů, zejména z lidového Kadettu B. Co bylo výhodou při udržení výrobních nákladů v rozumných mezích je důležitou předností i dnes: tento model je relativně snadno provozovatelný i po bezmála šedesáti letech.

Jedinými opravdu unikátními díly jsou totiž části karoserie a interiéru. S technikou ale není problém. Specifický skelet skrývá tehdy běžné motory a zavěšením kol z normálního Kadettu – lichoběžníkovou nápravou s příčným listovým perem vpředu a tuhou nápravou odpruženou vinutými pružinami vzadu.

Základní motor o objemu 1,1 l (60 k) byl i ve své době podměrečný, proto nepřekvapí, že 97 procent vyrobených aut dostalo čtyřválec 1,9 l o výkonu 90 k. Naopak poměrně nečekanou skutečností je fakt, že se víc než polovina z celkových 103 tisíc vyrobených kusů prodala v USA. Šlo tedy opravdu o Corvette pro chudé.

Sportovní dojmy hlavně na oko

Opel GT na první pohled zaujme nejen designem, ale i mimořádně nízkou karoserií s výškou pouhých 1,2 metru. Pozornost přitahují výklopné přední světlomety, které se ovládají mechanicky pákou vedle sedadla řidiče. Sedí se hodně nízko, skoro až na podlaze a nohy je potřeba natáhnout trochu zešikma.

Čtyřválec se totiž v pseudoamerickém kupé zabydlel až za přední nápravou a část prostoru pro nohy proto uzurpuje mohutný tunel převodovky. Manuální skříň je čtyřstupňová, což se při jízdě ukazuje jako poměrně výrazný́ handicap. Mezi dvojkou a trojkou je navíc dost velký odskok, který devadesátikoňovému motoru brání ve větším rozletu.

Osmiventilovému čtyřválci se obecně do otáček zrovna moc nechce a výkonu na rozdávání také nemá. Navzdory slibnému poměru výkonu a hmotnosti si proto musí řidič GT na sportovní dovádění nechat zajít chuť. GT prostě vypadá rychleji než jezdí, i když maximálka 185 km/h a zrychlení na stovku za 11,5 sekundy jsou na rok 1968 silně nadprůměrné, jde spíš  charakter motoru i podvozku. Není každopádně problém vychutnat si kouzlo nízkého posazu a ukázkového rozložení hmotnosti plnými doušky, navíc na vás každý bude hledět s otevřenými ústy.

Na dlouho poslední sportovec

Kariéra Opelu GT se uzavřela v roce 1973 po 103 463 vyrobených kusech. Přísnější předpisy na americkém trhu vyžadovaly důkladné přepracování modelu, mimo jiné zavedení gumových „pětimílových“ nárazníků a splnění přísnějších emisních limitů. Současně s tím byl externí dodavatel karoserií ovládnut konkurenčním Renaultem a ztratil zájem o prodloužení kontraktu.

O přízeň zákazníků se navíc tou dobou už ucházely nové atraktivní stroje, například srovnatelně velký Datsun 240Z osazený silnějším šestiválcem. Vzhledově atraktivní německé kupé postupně upadalo v zapomnění a dnes si na něj vzpomenou hlavně znalci a milovníci Opelů, kterých je u nás překvapivě hodně. Auta v původním zachovalém stavu už nicméně na trhu s veterány atakují půlmilionovou hranici, což je částka za kterou si pořídíte silnější i věhlasnější stroje. Opel GT bůhví proč nikdy nedosáhl tak kultovního statusu jako větší čtyřmístné kupé Manta.

Automobilce s bleskem ve znaku se na původní model nikdy nepodařilo navázat. Když pomineme na Vectře vystavěnou cestovně-sportovní Calibru, byl dalším skutečně sportovním Opelem až model Speedster v roce 2001, odvozený od Lotusu Elise. Nedosáhl však valných výsledků, protože byl všestranně horší než Lotus a ještě hůř dopadl eponymní pokus oživit Opel GT – sportvní roadster nenavazoval na svého prapředka ani ideově, ani vzhledem. Byl totiž typickým výsledkem „badge engineeringu“ v podání koncernu General Motors.
Reklama

Diskuze

Willy - 21.01.2024 20:56:12
to je blábol.. souběžně se dělala i manta A taky klasického amerického tvaru...to ale autor musel vědět...
PICHAV - 20.01.2024 20:47:46
ZAS NECO PRO CESKE PUBLIKUM !!!! HRAJOU SI NA BOHATE HOGOFOGO !!!! HOMOLKOVE !!!! A SAME NAHRAZKY !!!! HLAVNE KDYZ JE TO PODOBNE !!!! JAKO TREBA CORVETTE !!!! NEBO LAMBO MZOURA !!!! A NA SPZ TREBA GGR !!!! ABY SE DOHNALO CO USI NESLYSI VIDI OKA !!!! MURA

Retro: Škoda 105 S, Favorit 115 S i Fabia Junior byly Popelkami k pohledání. Jen je nikdo nechtěl

Nejllevnější provedení už tak lidových škodovek měla paradoxně těžší život než vylepšené verze téhož
13.01.2024 08:32
|
18
Reklama

Retro: Takhle jezdili velcí páni. První šestkový Bavorák byl symbolem západního blahobytu

Zatímco u nás byla v 80. let vrcholem sporťáků Škoda Rapid, za železnou oponou hráli jinou ligu
06.01.2024 09:32
|
0
Reklama

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV