Do chřtánu ideového nepřítele
Nasnadě byla snaha nabídnout model, který by homologačním sítem ve Francii či Nizozemsku prošel, tedy především takový, který nebude tak strašně smrdět. Snahy vyvinout nebo získat modernější pohonné jednotky se v NDR objevovaly už od začátku 70. let. Hned z jejich kraje se v Eisenachu - domově Wartburgu podařilo zkosntruovat moderní čtyřtakt 1,6 l s rozvodem OHC, mocipáni ale viděli perspektivu ve společném vývoji aut s československými soudruhy. Němci měli dodat přední pohon a některé komponenty podvozku, naši pohonné jednotky.
Kvůli vzájemné řevnivosti a nedostatku financí se ale společný projekt nikdy nedostal do stádia blížícího se sériové výrobě. U nás se proto dál vyráběly škodovky s motorem vzadu a „dederoni“ pokračovali v „bouchání“ dvoutaktů pro Trabanty a Wartburgy. Mimochodem v podmínkách státního vlastnictví a centrálního plánování se jeví pozoruhodné, že si NDR vydržovala dvě samostatné automobilky, když každá vyráběla jeden jediný model.
Proběhly sice dílčí pokusy osadit Wartburgy motory Dacia, resp. Renault a Trabanta cvičně osadili českým motorem z „embéčka“, podle východoněmeckého ministra hospodářství Güntera Mittaga však oba modely obyvatelům NDR bohatě postačovaly s původním pohonem. Ale jen dočasu. Sověti a Čechoslováci už vyvíjeli své první moderní hatchbacky Samara a Favorit, v NDR ale stále kde nic, tu nic. Situace se stala neudržitelnou v první polovibě 80. let, kdy soudruzi pragmaticky zahájili vyjednávání o licenční výrobě starších litinových motorů Volkswagen, firmy ze země úhlavního nepřítele.