Jede to, ale jenom rovně
Jistě si vzpomenete na slavnou scénu z filmu Marečku, podejte mi peru, kde zkušební technik secího stroje na dotaz „jak to chodí“ odpoví, že to „chodí dobře, ale neseje to“. Něco podobného se přihodilo i Karose T 500 HB. Přesto, že byl před zařazením do sériové výroby testován v Orlických horách, v reálných horských podmínkách se moc neosvědčil, což je u horského busu nezanedbatelná vada.
Čím více to klouzalo, tím byly jízdní vlasnosti horší. Jestliže v přímce se autobus rozjížděl suverénně, při zatáčení nastávaly problémy. Když se na autobus podíváte z profilu, rychle pochopíte jaké. Dobře zabírající a těžkým motorem zcela v zádi přetížená zadní část měla tendenci lehký předek bez pohonu prostě hrnout před sebou, což bylo zejména na sněhu dost nebezpečné a autobus nejednou skončil v závěji nebo ve stromě, když jednoduše nezatočil. Situace došla tak daleko, že dopravní podniky vypravovaly raději do hor konvenční autobusy řady 706 jen s jednou poháněnou nápravou.
Horský bus měl ale i řadu dalších „mušek“. Problémové byly především tatrovácké komponenty, které byly současně partiemi klíčovými. Motor i převodovka umístěné vzadu mimo přirozený nápor vzduchu se totiž vzdor ventilátorům a velkým sacím otvorům na konci střechy chronicky přehřívaly. Motor byl díky chabé izolaci také velmi hlučný a topení dost slabé, což v zimě rovněž nebylo nic moc.