Dacia Spring jezdí úsporněji než kdejaké benzinové auto. Zima je však stále jejím nepřítelem
Ceny elektromobilů se neustále snižují a jejich dojezd zase prodlužuje. Kolik tedy aktuálně ujede vůbec nejlevnější auto do zásuvky na českém trhu? To jsme se s kolegou Honzou Říhou pokusili zjistit za volantem omlazené Dacie Spring při prvních českých jízdách po Praze a jejím okolí. Test spotřeby jsme absolvovali jak se zapnutým, tak i vypnutým topením a nestačili se divit, jak velký rozdíl to může ve finále být.
Dva různé jízdní styly
Nejlevnější elektromobil a zároveň i jeden z těch vůbec nejprodávanějších. Těmito tituly se v Česku nemůže pochlubit nikdo jiný než Dacia Spring. Malé městské vozítko do zásuvky jednoduše přineslo to, na co jsme všichni čekali - dostupnou elektromobilitu. A i když to ze začátku bylo opravdu s hromadou kompromisů, teď už to vypadá, že se Dacia postupně snaží z hromady odhazovat a drobný elektromobil i navzdory nízké pořizovací ceně stále vylepšovat.
Důkazem toho je zejména poslední modernizace, která Springu opět dodala větší šmrnc, modernější interiér a možnost nenabíjet jen sebe, ale i ostatní. Na kolik aktuálně vyjde a co všechno nabídne v základní výbavě? To a mnohem více najdete v článku, na který odkazuji nad tímto textem. Kolega Martin Lankaš zde vypichuje všechny úpravy v rámci faceliftu a zhodnotil také jízdní vlastnosti. I proto tímto považuji popis změn za uzavřený a vrhnu se rovnou na test reálné spotřeby a dojezdu.
Dva řidiči, jiný styl
Jízdu jsme s kolegou Honzou Říhou zahajovali ráno přesně v 8:00, kdy venku bylo okolo sedmi stupňů Celsia. Já jsem jsem se rozhodl absolvovat městskou trasu tak, jak bych ji absolvoval v každém jiném autě. To znamená topení na 22 stupňů, puštěné rádio i všechny další systémy a samozřejmě bez Eco režimu. Žádné omezování na plynu, ale zase samozřejmě podle dopravních předpisů.
Honza, jakožto velký příznivec elektromobility a účastník několika Eco Rallye, se rozhodl vše vypnout a pochopitelně sáhl i po tlačítku Eco. Na druhou stranu se také nechtěl nijak omezovat, takže jel vlastně shodným tempem jako já. Nutno ještě podotknout, že oba jsme seděli v nejstylovější možné verzi Extreme se silnějším elektromotorem o výkonu 65 koní a využitelnou kapacitou baterie 26,8 kWh.
Naše trasa vedla z drtivé části po Praze, tedy po silnicích, kde byla maximální rychlost omezena na 30 nebo 50 km/h. Až v úplném závěru jsme pak vyjeli mimo hlavní město, kde jsme hned několikrát atakovali hranici 90 km/h. Dálnici jsme samozřejmě úplně vynechali, přeci jen Dacia Spring je primárně auto do města, čemuž napovídá i samotný omezovač rychlosti, který je nastaven na 130 km/h. Více Spring prostě nepojede.
Už sedm stupňů dělá rozdíl
A jak to dopadlo? Já jsem měl po příjezdu do finálové destinace spotřebu 15,4 kWh, takže bych byl schopný v podobném režimu ujet až 174 kilometrů. Honza pak dojel se spotřebou 11,5 kWh, což znamená dojezd okolo 223 kilometrů na jedno nabití. Rozdíl to tedy rozhodně není malý, když venku bylo stále ještě příznivých sedm stupňů. Uvidíme, jaké budou rozdíly, až bude opravdu mrznout a topení bude muset jet na maximum.
Na závěr doplním ještě jeden zajímavý údaj, stejnou cestu, v podobný čas s námi absolvoval ještě jeden kolega z konkurenčního webu, který měl stejně jako Honza vše vypnuté. Na rozdíl od nás se ale snažil jet s co možná nejlehčí nohou na plynu, čímž dosáhl neuvěřitelné spotřeby 8,1 kWh na 100 km. To by tedy znamenalo dojezd na jedno nabití až 331 kilometrů! Na elektromobil, který se prodává od 420 tisíc korun, to je docela slušný vysledek, nemyslíte?
Jak daleko dojede konkurence a co všechno nabízí, to zjistíte v našem porovnávači pod tímto odkazem.