Reklama
Testy

Hezčí, ale pořád v první řadě šikovný. Peugeot Expert Furgon je i po faceliftu schopný pracant

Modernizace změnila přední část a pár dalších detailů. Diesel pořád tvoří základ nabídky. Naštěstí!
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Téměř přesně před rokem koncern Stellantis oznámil hromadnou modernizaci svých užitkových vozů. Facelift se tenkrát dotknul značek Fiat, Opel, Peugeot a Citroën a všech modelů spadajících mezi ty užitkové od malých Partnerů po největší Boxery. 

Dotknul se tedy pochopitelně i střední dodávky Expert, která se před časem podívala také do naší redakce. Konkrétně šlo o základní plechové provedení Furgon v menší verzi L2 s prostřední dieselem.

Využili jsme příležitosti, odvozili nějaké to dřevo a o víkendu vyrazili na delší výlet za sportem. Takže vám můžeme s klidným svědomím rovnou říci, že tohle auto je na jednu stranu šikovný pracant, který ale umí být celkem pohodlný i na delších cestách. 

Jiná tvář, řada možností

Pokud jde o spalovací verze, facelift z loňského roku nic úplně zásadního nepřinesl. Což je dobrá zpráva, protože podobné dodávky často jezdí dlouhé trasy a ne každý živnostník nebo firma má prostředky k tomu, aby přihodila za elektrického experta 300 tisíc navíc. I když ano, teď zrovna ještě chvíli je možné dvě třetiny z tohoto příplatku umazat díky daňovým poplatníkům. 

Modernizovaný Peugeot Expert poznáte podle přepracované přední části. Jde v podstatě o detaily, ale výsledek je povedený a francouzská dodávka díky tomu prokoukla. Z ostatních úhlů pohledu je to prostě plechová krabice, u které hraje hlavní roli účel, nikoliv designové kudrlinky. 

Sluší se připomenout, že my jsme testovali menší verzi L2. To znamená délku karoserie 4983 mm. Větší L3 měří 5333 mm, přičemž tenhle nárůst připadá celý na prodloužený zadní převis. Standardem jsou boční posuvné dveře vpravo a zadní plechové dvoukřídlé dveře. Dokoupit lze ale i druhé posuvné dveře, stejně jako zadní výklopné dveře s oknem. Součástí tohoto příplatku je i přepážka s oknem, jinak by vám to zadní sklo bylo k ničemu. Testovaný Expert ale tyhle věci neměl. 

Peugeot Expert Furgon L2 2.0 BlueHDi 145

Motor: 2,0 l
Převodovka: manuální 6stupňová
Max. výkon: 106 kW
Nejvyšší rychlost: 182 km/h
Délka: 4983 mm
Objem nákl. prostoru: 5,3 m3
Základní cena: 955 900 Kč

Doba digitální už také mezi užitkáči

A neměl ani řadu příplatků v interiéru, které Peugeot nabízí v rámci nemalého množství různých paketů. Třeba paket Connect přidá desetipalcový HD dotykový displej, navigaci a desetipalcový přístrojový štít. Právě multimédií se dotkl loňský facelift především. 

I základní varianta ale má digitální přístrojový štít a digitální středový displej. Ten ovšem nabízí pět palců, velikost monochormatického digitálního přístrojového štítu automobilka v ceníku ani neuvádí. Ale víte co, i tohle bohatě stačí. Sice odečíst otáčky z toho malého displeje je skoro nemožné, jenže řidič ve finále potřebuje mít na očích hlavně rychlost a nějaké ty základní kontrolky. Zbytek s přehledem vyřeší mobilní telefon v držáku. 

Nový a určitě hezčí je také čtyřramenný volant, i tahle základní výbava pak měla také elektromechanickou parkovací brzdu. Ta vyžaduje zvyk, protože se automaticky zatáhne pouze při vypnutí motoru. Pokud otevřete dveře u nastartovaného auta, se zařazeným neutrálem se Expert klidně rozjede. 

Protože je řeč o užitkové dodávce, hlavní roli zde hraje praktičnost. Odkládací přihrádky najdete všude možně, překvapením byla přihrádka pod „displejíčkem“ vybavená bezdrátovým dobíjením telefonů. Z prostředního sedadla lze vyklopit opěrku opatřenou jakými stolečkem a velmi šikovný je paket Moduwork. 

Ten totiž zahrnuje otvor v prostoru pod krajním sedadlem spolujezdce. Pokud dáte „dekl“ pryč, můžete skrz plechovou přepážku prostrčit užší předměty z prostoru pro náklad až do kabiny. Oficiálně tím získáte dalších 116 cm navíc. Krajní sedadlo lze totiž zvednout, takže takové předměty lze strčit až do prostoru pro nohy spolujezdce.

Základní délka nákladového prostoru je zhruba 2,5 metru, což nakonec není zas až tolik. Když jsme u těch příplatků, za zvážení rozhodně stojí dřevěná podlaha. Stojí nějakých 20 tisíc včetně DPH, pokud ale necháte podlahu holou plechovou, během prvních několika málo dnů používání bude poškrábaná a dost možná i promáčknutá. Na testovaném autě to bylo dobře vidět. 

Tichý, svižný, úsporný

Hlavním tématem loňského faceliftu u modelu Expert byla elektromobilita. Zájemci si mohou koupit elektrickou verzi s motorem o výkonu 136 koní, přičemž na výběr jsou dvě verze baterií. Na některé trhy dokonce zamířil i vodíkový model. V našich končinách bude pochopitelně hrát prim diesel, především ten testovaný. 

Pod kapotou našeho auta byl slabší dvoulitr BlueHDi o výkonu 145 koní. Ten se standardně dodává se šestistupňovým manuálem. Těm skromnějším by měla stačit naftová jedna-pětka, zatímco ti náročnější mají k dispozici dvoulitr naladěný na 180 koní spojený s automatem. Testovaný motor je ale výborný kompromis. 

Má totiž dost síly k tomu, aby nenaložený Expert bezpečně mohl setrvat v levém dálničním pruhu. Maximální rychlost je mimochodem 182 km/h, silnější dvoulitr zvládne 185 km/h. Manuál má trochu delší dráhy řazení, ale s tím se dá žít. Naftový čtyřválec je celkem tichý, kultivovaný a jezdí se spotřebou kolem 8,5 l/100 km. Nádrž má 69 litrů, takže dlouhé trasy nejsou problém. 

Jak dnešní doba velí, i tato auta mohou mít řadu asistenčních systémů a musí mít automatické upozorňování na překročení rychlosti. Zrovna v případě testovaného Expertu tohle otravné pípání fungovalo mimořádně špatně, protože auto bylo schopné vyžadovat na D1 limit 80 km/h. Je opravdu s podivem, že EU natlačí do výroby nějaký systém, ale nikoho už dále nezajímá, jakou vlastně takový systém má chybovost. Hlavní je, že to máme odškrtnuté jako splněné. 

Delší cestování s plechovým Expertem až na tenhle detail je vlastně docela příjemné. Je to svižná a poměrně pohodlná dodávka. Samozřejmě díky plechové zadní části je uvnitř hluk vyšší a kvůli přepážce se sedí trochu více kolmo. Ale jinak není moc na co si stěžovat. 

Je to klasika

Peugeot Expert a jeho sourozenci z koncernu Stellantis jsou takovou dobrou klasikou. Modernizace na tom nic moc nezměnila. Samozřejmě je otázkou, jak konkurenceschopné budou elektrické verze vzhledem k vysokému tempu vývoje elektromobilů obecně, pokud ale zůstaneme u spalovacích variant, tak v téhle podobě může Expert vydržet na trhu ještě spoustu dalších let. V ničem výrazně nezaostává a nic podstatného mu nechybí. 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tato dodávka ukazuje Bruselu prostředníček. Řidiče přímo navádí, jak vypnout otravné pípání

Řidič má rovnou na přístrojovém štítu napsáno, jak zvuk dnes povinného asistenta vypnout
12.09.2024 08:40
|
3
Reklama

Obytná dodávka se přeměnila na obytný osobák. Testovali jsme nový VW California, výhody převažují

Jízdní vlastnosti se mezigeneračně vylepšily. Chybí ale pohon všech kol v kombinaci s motorem TDI
19.08.2024 07:30
|
1
Reklama

S kojencem jsme jeli na dovolenou do Polska. Ne elektromobilem, ale naftovou dodávkou, díkybohu

Na dlouhé rodinné cestování se zatím nenajde nic lepšího než obyčejný diesel
04.08.2024 18:10
|
14

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0

Zajímavá alternativa to je, náhrada za diesel tak úplně ne. Otestovali jsme hybridní Dacii Jogger

Jako každý hybrid i ten v Dacii Jogger funguje nejlépe ve městě a nejhůře na dálnicích
03.10.2024 12:27
|
1

Jako když zadáte práci asistentovi. Bosch začal využívat ChatGPT pro vývoj, dramaticky ho zrychlí

Do aplikace stačí napsat, co přesně vývojáři chtějí a AI vygeneruje potřebný kód
30.09.2024 10:00
|
0
Reklama

Roste nám poptávka po nákladních elektromobilech, říká šéf Scanie v Česku

V Hannoveru jsme se zastavili na stánku Scanie a popovídali si se šéfem značky pro Českou republiku
23.09.2024 10:00
|
2

Spalovací motor může přežít bezemisní budoucnost. Bosch má technologii umožňující spalování vodíku

Základem je nový vstřikovač vodíku do válců. Motor principiálně vychází z dieselů
20.09.2024 12:56
|
1
Reklama
Autosalon TV