První dojmy: Toyota má nové modely Proace. Na konkurenci vytáhla eso z rukávu v podobě záruky
- Souhrn novinek u modelů Toyota Proace a Proace City.
- Podrobnosti o nové velké dodávce Proace Max.
- První jízdní dojmy.
V rámci mezinárodní prezentace v Holandsku jsme si vyzkoušeli celou modelovou řadu užitkových vozů Toyota. Vůbec poprvé jsme tak mohli usednout za volant modernizované Toyoty Proace a Proace City. Zároveň jsme se seznámili s novým přírůstkem do rodiny, kterým je Proace Max. První velká dodávka s přepravní kapacitou až 17 m3 je synonymem praktičnosti. Nabízí jak elektrický, tak naftový pohon a u spalovací varianty dokonce možnost automatické převodovky.
Modely Proace a Proace City dostaly novou tvář
Toyota Professional odstartovala své působení v Evropě v roce 2016, kdy představila model Proace. Dodávka střední velikosti vznikla ve spolupráci s koncernem PSA, tedy s dnešním Stellantisem. Toyota si vypůjčila Citroën SpaceTourer a oblékla ho do svého kabátku. To samé japonská automobilka zopakovala v roce 2019, kdy na trh vypustila Proace City, tedy sesterský vůz Citroënu Berlingo.
Tato strategie zafungovala a během pár let se Toyota stala silným hráčem v segmentu kompaktních dodávek a na české půdě dokonce v prodejích překonala své francouzské kolegy a stala se lídrem.
V roce 2024 nastal čas oba modely omladit a jaký je výsledek? Dodávky malé a střední velikosti dostaly nové tváře s modernější vizáží. Přední části dominují nové světlomety a minimalistická přední maska. Proace a Proace City se pak od sebe odlišují „výrazy“. Větší model se směje, zatímco menší vůz se mračí. V obou případech je ale změna pozitivní a novinky naživo vypadají opravdu sympaticky.
Omlazující kůrou prošel také interiér. Kompletně přepracovaná je přístrojová deska, která se může ve vyšších výbavách pochlubit větším 10palcovým dotykovým displejem a digitálním kokpitem řidiče. Značnou proměnou prošel také multifunkční volant a automatické převodovky.
Nabízené verze a motorizace
Dobrou zprávou je, že obě dodávky se i po modernizaci budou nabízet jak v užitkových, tak osobních variantách. Čeští zákazníci se tak mohou u Proace a Proace City těšit na nepřeberné množství verzí a výbav. Všechny naleznete v našem katalogu zde.
Nadále je rozmanité i portfolio motorizací. Menší City může pohánět naftový čtyřválec o objemu 1,5 litru s výkonem 100 nebo 130 koní (jde spojit s automatem) či benzinová tříválcová dvanáctistovka s výkonem 110 koní.
Kromě spalovacích jednotek je k mání také čistě elektrický pohon, který zastupuje elektromotor s výkonem 136 koní, spárovaný s 50kWh baterií, díky které Proace City ujede na jedno nabití 330 kilometrů.
Větší Toyota Proace pak sází na trojici dieselových motorů - 1,5 litru s výkonem 120 koní, 2,0 litru s výkonem 145 koní a vrcholný dvoulitr s výkonem až 180 koní, který je výhradně spojený s 8stupňovou automatickou převodovkou. Nabídku vznětových agregátů pak doplňují dvě elektrické varianty.
Základní EV pracuje s 50kWh akumulátorem, zatímco vrcholný model disponuje větší 75kWh baterií a na jedno nabití ujede až 350 kilometrů. Obě verze se pak spoléhají na elektromotor umístěný na přední nápravě o výkonu 136 koní.
„Zcela“ nová Toyota Proace Max
V Holandsku jsme si kromě modernizovaných modelů Proace a Proace City mohli prohlédnout a vyzkoušet i novou Toyotu Proace Max. Je vám velká dodávka povědomá? Není se čemu divit. Japonská automobilka znovu replikovala ověřený recept a nový přírůstek do rodiny Professional opět pochází z koncernu Stellantis.
Toyota vůz pouze „přeznačkovala“, upravila cenu a zvolila prvky výbavy do jednotlivých verzí, ale jinak jde o totožný základ, jaký mají modely Peugeot Boxer, Fiat Ducato, Opel Movano nebo Citroën Jumper.
Nový Proace Max bude na našem trhu k dispozici ve třech délkách (L) a třech výškách (H). Vůbec nejmenší verze L2H1 má 2254 milimetrů na výšku a 5413 milimetrů na délku, zatímco objem nákladového prostoru činí rovných 10 m3.
Oblíbená střední cesta L3H2 vyroste na 2524, resp. 5998 milimetrů a největší L4H3 dosahuje až 2764 milimetrů na výšku, 6363 milimetrů na délku a vzadu můžete využít dokonce 17 m3.
Podobně jako zbývající automobilky spadající pod Stellantis, i Toyota nabízí Proace Max i jako takzvanou platformu - tedy pouze podvozek s kabinou. Díky tomu mohou na základu dodávky vzniknout nejrůznější vozidla, včetně sklápěčky, chladícího vozu či „obytňáku“.
Pod kapotou nafta i elektřina
A co Toyotu Proace Max pohání? Vždy jde o naftový čtyřválec o objemu 2,2 litru, ale můžete jej mít ve třech výkonových verzích - se 120, 140 nebo 180 koňmi. Základní motorizace je spárována výhradně s manuální šestistupňovou převodovkou a pro zbylé dvě je možné zvolit i osmistupňový automat.
Obě výkonnější varianty lze konfigurovat jako verzi „Heavy“, která je určena pro zvlášť těžké náklady. Disponuje například lepším brzdovým systémem, zesíleným zavěšením, většími koly nebo kratšími převody.
A komu nafta nevoní, může sáhnout po elektrické Toyotě Proace Max. Ta je vybavena obrovskou 110kWh baterií a elektromotorem, který ze sebe dokáže vymáčknout slušných 270 koní a až 410 Nm. A dojezd? Ten je překvapivě obstojný a velká dodávka dokáže na jedno nabití ujet až 420 kilometrů. Dobíjení pak probíhá výkonem až 150 kW.
Cena začíná na 815 tisících
Kromě velikosti a motorizace si zákazník může konfigurovat i výbavu interiéru. Avšak aby to bylo co nejjednodušší, Toyota si pro český trh připravila pouze dva stupně výbavy - Active a Comfort.
V rámci základní výbavy dostanete například tři látková sedadla, halogenová světla, manuální klimatizaci, tempomat, 15palcová ocelová kola a zadní parkovací kameru, a to vše za cenu od 815 tisíc korun.
Výbava Comfort je pak pro ty, kteří chtějí na cestách více pohodlí a neobejdou se bez kvalitního dotykového displeje. V rámci balíčku je totiž 10palcový infotainment s podporou aplikací Android Auto a Apple CarPlay nebo třeba digitální zpětné zrcátko, 360stupňovou kameru, adaptivní tempomat, přední LED světla a kožený volant. Je ale potřeba počítat s tím, že tyto prvky si podstatně připlatíte a Toyota Proace Max v provedení Comfort stojí od 945 000 Kč.
Ceny jsou tak srovnatelné s italsko-francouzskou konkurencí. Ovšem Toyota má eso v rukávu, kterým dokáže své sourozenecké modely trumfnout. Japonská automobilka nabízí záruku na pět let nebo 250 tisíc kilometrů.
Jízdní dojmy
I když nejsme experti na užitková auta, testovací jízdu s novou Toyotou Proace Max jsme nemohli odmítnout a novinku jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. Po nastoupení do dodávky ve verzi L2H1 s nejsilnějším naftovým motorem a manuální převodovkou nás přivítal přehledný interiér, kterému vévodil velký dotykový displej s jemnou grafikou. Nastartovali jsme a vydali se na holandské silnice.
Dynamika motoru byla opravdu příkladná, obzvlášť, když jsme nevezli žádný náklad. Motor byl příkladně kultivovaný a byl slyšet pouze při vyšších otáčkách. Manuální převodovka fungovala bez výhrad a řazení bylo hladké a přesné. Jediné, na co jsme si museli delší dobu zvykat, bylo řízení. Volant měl znatelnou vůli ve středové poloze a při jízdě jsme stále museli dělat jemné korekce, aby dodávka držela přímý směr (svůj podíl na tom měl i boční vítr).
Jinak jsme se za volantem Toyoty Proace Max cítili komfortně. Posed je přirozený a sedadlo řidiče se na rozdíl od toho u spolujezdce dá nastavovat v mnoha směrech. Výhled z kabiny je skvělý a neměli jsme tak problém odhadnout, kde karosérie dodávky začíná a kde končí. Zároveň jsme měli dokonalý přehled o tom, co se kolem nás děje.
Když to shrneme, tak nová Toyota Proace Max se příjemně ovládá a nabízí vše, co si řidič na dlouhých cestách potřebuje. Jde zkrátka o dodávku, která je dotažená do posledního detailu.