Přežitá výbava
Podle podzimního průzkumu agentury KMN nevyužívá znamení o směru jízdy ve svém automobilu až 86 % majitelů vozů BMW a Mercedes a takřka 93 % majitelů velkých vozů kategorie SUV. Téměř 53 % řidičů těchto vozidel dokonce vůbec neví, na co levá páčka pod volantem je.
„To je zapalovač, ne? Ale já už nekouřím, takže nevím, víte?“ reagovala na dotaz Autosalonu ohledně funkce levé páčky mladá řidička Audi Q7 na parkovišti na tramvajových kolejích u pražské stanice I.P. Pavlova. Postarší majitel postaršího Mercedesu ML si zase trochu zafilozofoval: „Myslím, že tam ten blinkr mám, ale teď nevím, jestli to zrovna dneska používat. Je to blbej nápad, dobrej nápad nebo jakej je to nápad?“ Řidič vozu Volvo klasické taxislužby byl sdílnější: „Nemáme, nevedeme a ta částka taky nesouhlasí. Naskle!“
Příliš nepomohla ani říjnová akce dopravní policie nazvaná „Směr“. Policisté se při ní zaměřili na kontrolu dávání znamení o směru jízdy například při přejíždění mezi jízdními pruhy. Dobře myšlená osvěta se totiž nakonec otočila proti samotným strážcům zákona, když je řidič BMW X6 zažaloval za poškození cizí věci. Nezvyklý ovládat páčku blinkru a mobilní telefon současně mu tento vypadl z okénka a řidička Škody Felicia jedoucí za ním přístroj v hodnotě 56 tisíc korun přejela. Účinkem se zcela míjí i častá pohrůžka policistů, že nebude-li přichycený hříšník dávat blinkr, páčku mu příště jednoduše odlomí.
Nechtěně tím vložili do rukou poslanců za hnutí ANO munici k předložení návrhu novely silničního zákona o vypuštění blikačů ze seznamu povinných homologačních prvků pro nová vozidla vyšších kategorií. „Lidé vlastnící vozy o hodnotě nad milion korun jsou nositeli společenského pokroku a morálních hodnot společnosti. Není na úrovni 21. století nutit je informovat o svých záměrech i ostatní účastníky silničního provozu,“ řekl Autosalonu Jiří Lepenka ze dopravního sněmovního výboru.