Reklama
Nová auta

Obytná dodávka se přeměnila na obytný osobák. Testovali jsme nový VW California, výhody převažují

Jízdní vlastnosti se mezigeneračně vylepšily. Chybí ale pohon všech kol v kombinaci s motorem TDI
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

První jízdní dojmy a praktické kempovací zkušenosti s novou generací Volkswagenu California s naftovým motorem 2.0 TDI 110 kW v nejvyšší výbavě Ocean jsme sbírali tři dny ve Slovinsku a v Chorvatsku. Na úzkých horských silničkách se projevily jeho hbité jízdní vlastnosti, potěšila i rozumná spotřeba. Občas by se nám ale hodil pohon všech kol, který bude k dostání pouze v kombinaci s plug-in hybridem. Ten jsme si zatím prohlédli pouze staticky. Naopak praktičnost interiéru nám po prvních dvou nocích prospaných v autě jak na horním, tak spodním lůžku připadá lepší, než u předchozí Californie postavené na základech dodávky Transporter.

Na délku měří téměř 5,2 m

Ohledně nové generace obytného vozu Volkswagen California proběhlo ještě před jeho představením spousta diskuzí. Konzervativní příznivci předchozích generací Californie postavených na základě dodávky Transporter totiž jen těžko koušou, že Volkswagen novinku postavil na platformě MQB pro kompaktní osobní vozy, jejímž typickým představitelem je model Golf. A je fakt, že nová generace Multivanu jejich obavy ve všech aspektech úplně nerozptýlila. O to víc si ale zřejmě dali na nové Californii záležet.

Proč vlastně nemůže být nová California opět postavená z Transporteru? Z jednoduchého důvodu - nový Volkswagen Transporter je díky aktuální spolupráci automobilek Ford a VW v oblasti užitkových i některých osobních aut vlastně pouze „překabátěným“ Fordem Transit. I proto plánovači německého výrobce s předstihem vymysleli, že se Multivan stane zbrusu novým osobním MPV, který nemá s předchozími dodávkami nic společného, a na jeho základu vznikne i nová generace obytného vozu California.

Kdo si myslí, že California postavená na základě Multivanu bude proti předchozí generaci malá, ten se hodně plete. Na délku se totiž mezigeneračně protáhla téměř o 30 centimetrů! Vzhledem k tomu, že vzniká výhradně z Multivanu s prodlouženým rozvorem, měří téměř 5,2 metru! V provozu byste to ale netipovali. Při jízdě v alpských serpentinách a uzoučkých přímořských okreskách mi totiž nová California připadala v porovnání s tou starší výrazně hbitější a živější. Podle výrobce neztrácí novinka ani na šířku a výšku. Tím si v interiéru nejsme ve všech ohledech úplně stoprocentně jisti, neměli jsme zatím čas udělat detailní mezigenerační porovnání měření, ale každopádně jsme z hlediska prostoru nestrádali. Faktem ale je, že jsme tři dny trávil v interiéru sám, kolegové z jiných redakcí byli ve dvou, takže z tohoto pohledu přinese relevantnější poznatky až delší rodinný test.

Tři typy pohonu, ale jen jeden diesel

Ještě se chvíli zastavíme u nabídky typu pohonů. Testovali jsme naftový, který lze mít pouze ve specifikaci 2.0 TDI 110 kW DSG, tedy s automatickou převodovkou a pohonem předních kol. Tady při mezigeneračním porovnání došlo ke zúžení nabídky. Předchůdce totiž měl v ceníku u naftového 2.0 TDI více výkonových verzí, manuální i automatické řazení a pohon předních i všech kol. Jízdní testy ale ukázaly, že novinka nabízí až překvapivě univerzální využití. Z hlediska dynamiky působí výrazně svižněji než dodávkový předchůdce s vyšším výkonem, lepší aerodynamika má pozitivní vliv na tichost jízdy a také spotřebu nafty. Ta činila během třídenního svižného ježdění po Alpách, na dálnicích i v častých dopravních zácpách velmi příjemných 7,8 litru nafty na každých 100 km. Výrobce zatím spotřebu neudává, protože jsme testovali předsériové kousky. Technické údaje zveřejní až se zahájením předprodeje na přelomu srpna a září.

Chvílemi jsme postrádali pohon všech kol. V některých opravdu prudkých zatáčkách do kopce ztrácela přední kola grip a měla tendenci k prokluzu, a to jsme jezdili bezvýhradně na suchu. Na mokru by potřeba pohonu všech kol byla asi ještě výraznější. A jak už to při ježdění s obytným autem bývá, občas jsme se dostali i mimo zpevněné cesty, kde se také pohon všech kol hodí.

Pohon všech kol nabídne nová varianta plug-in hybrid, ale ne zcela plnohodnotný. Zadní nápravu totiž bude pohánět pouze elektromotor. Plug-in hybrid se bude určitě nejvíce hodit lidem, kteří Californii používají výhradně jako obytný vůz, pro popojíždění na krátkých trasách. Půjde také o variantu nejvýkonnější (až 180 kW). Zatím jsme ale neměli možnost jej testovat, prozkoumali jsme ho pouze staticky. Jeho nevýhodou samozřejmě bude výrazně vyšší cena.

Třetí variantou pohonu nového VW California je benzinový motor 2.0 TSI s maximálním výkonem 150 kW. Ani ten jsme zatím nezkoušeli. Benzinové motory už se objevily i v minulé generaci Californie, ale jejich podíl na prodejích byl mizivý. „Také u nové generace Californie předpokládáme největší zájem o naftový motor. Ukazuje se to i na prodejích nového Multivanu,“ říká k tomu Lenka Vaňková, PR manažerka importérské společnosti Porsche ČR, která osobní a užitkové vozy značky Volkswagen do Česka dováží.

Od Beache k Oceanu - od osobáku k obytňáku

Tolik tedy k motorům a teď ještě k nabídce verzí. Tři dny jsme testovali nejvyšší výbavu Ocean, která je ale v ledasčem specifická a hodně se liší od výbav základních. 

Úplně nejlevnější linie označená Beach, to je vlastně šestimístný Multivan s manuálně ovladatelným střešním stanem. Posuvná samostatná sedadla jsou v dlouhém interiéru rozesetá na kolejnicích ve třech řadách po dvou. To je velká změna k lepšímu vůči předchozí základní Californii, která měla vzadu trojlavici. Tu šlo sice z auta teoreticky vyjmout, ale manipulace s extrémně těžkým kusem nábytku byla jen pro dva zdatné vzpěrače. Samostatná sedadla v nové Californii váží jen 24 kg a manipulaci s nimi zvládne i průměrně zdatná žena.

Druhá výbava Beach Tour přidává například možnost otáčet přední sedadla proti směru jízdy (to bohužel nelze na rozdíl od starého Multivanu u toho nového), skládací židličky v pátých dveřích, kempovací baterii, a hlavně lůžko o rozměru 198 x 133 cm, které lze položit na sklopená zadní sedadla. Ta jsou tři, takže jde o pětimístnou verzi.

Třetí linie Beach Camper disponuje navíc výsuvnou kuchyňkou v zavazadlovém prostoru. „Očekávám, že největší zájem mezi českými zákazníky bude právě o tyto tři linie nové Californie,“ říká k tomu Lenka Vaňková.

Čtvrtý stupeň Coast ubírá další sedadlo, jde tedy už pouze o čtyřmístné auto. Místo něj se v interiéru vozu na straně řidiče nachází plnohodnotná kuchyňská linka. K dispozici je navíc další kempovací baterie, která umožní delší pobyt mimo kempy se zapnutou lednicí a s dobíjením některých spotřebičů i přes zásuvku 220 V. Nechybí ani praktická lednička, která na rozdíl od předchozí Californie v interiéru novinky téměř nepřekáží. Kvůli kuchyňské lince se ale zúžilo lůžko - a to na rozměry 198 x 106. Do standardní výbavy se dostal i skládací stolek nebo sprcha.

Nejvyšší a námi testované provedení Ocean má podobnou konfiguraci jako Coast, ale disponuje navíc nezávislým topením a řadou luxusních prvků výbavy. Když to shrneme, tak základní verze nového Volkswagenu California jsou určené spíše pro lidi, kteří vůz celoročně využívají ke každodennímu využívání ve stylu osobního auta, a párkrát do roka vyjedou na dovolenou. Naopak čím vyšší verze, tím více jde o plnohodnotný obytný vůz určený pro nomády, kteří cestováním tráví více času, a jde jim i o nezávislost na kempech.

Jezdí jako osobák. Ale pořád řinčí

A teď už pojďme k praktickým zkušenostem s novým Volkswagenem California 2.0 TDI 110 kW Ocean ve Slovinsku a v Chorvatsku. Motor a jízdní vlastnosti už jsem částečně nakousl. Ve zkratce se dá napsat, že starší California jezdila jako dodávka a nová jezdí jako osobák. To ale neznamená, že by neměla třeba v porovnání s multivanem svoje specifika. Skvěle se s ní jezdilo zejména po hladkých silnicích bez nerovností. To mi nevadily ani zatáčky, naopak jsem si je užíval. I díky osmnáctipalcovým kolům a pneumatikám o rozměru 235/50 R 18 (v nabídce jsou kola od 16 do 19 palců) se auto chovalo velmi sebevědomě a ani se moc nenaklánělo. Přece jen o trochu více, než nový Multivan, ale jízda s ním byla stále téměř zábavná. Potěšilo i tradičně skvělé plynulé a přesné řízení nebo jemná a plynulá spolupráce sedmistupňové automatické převodovky DSG s naftovým motorem.

Nerovnosti ale způsobily stejně jako u starší Californie rachtání a řinčení v interiéru. Netuším přesně, co všechno vydávalo při přejezdu nerovností zvuky. Nejvíc podezírám umělohmotné větrací mřížky uložené v textilním vaku na boku auta, ale rozhodně v tom nebyly samy. A to jsme měli prázdnou lednici a v šuplících chyběly příbory. Kombinace nerovností a zatáček navíc způsobila otřásání interiéru, protože Volkswagen California funguje kvůli stanu místo klasické střechy trochu jako kabriolet a mnohem více se kroutí než Multivan. Při porovnání s předchozí generací mi ale toto chování nepřipadalo horší.

Ocenil jsem rozumné chování bezpečnostních asistentů u nového Volkswagenu California. Většinou se chovají nevtíravě, dokonce jsem si nevypínal ani jemné pípání upozorňující na překročení rychlosti. A když už mě vadilo, že jsem se musel prát s asistentem na udržování jízdního pruhu, stačilo si postěžovat hlasové asistentce, a ta mi na displeji infotainmentu okamžitě nabídla možnost, jak tento asistent jedním dotekem vypnout.

Nový Volkswagen California je samozřejmě mnohem více digitalizovaný, než jeho předchůdce, ale nejde o digitalizaci pro digitalizaci, ale většinou o smysluplné funkce. Škoda jen, že displej infotainmentu v našem testu moc nereagoval třeba na to, když jsem si chtěl na google mapách sdílených z telefonu přes android auto podívat na některou část budoucí trasy. Na druhou stranu mě potěšilo, že se navigační pokyny z google map propisují i do digitálních přístrojů nebo do head-up displeje.

V kempu mě dostaly některé specializované funkce infotainmentu jako třeba náklonoměry, díky nimž se dá auto vycentrovat tak, aby se posádka vyspala na rovné posteli, nikoli na nakloněné rovině. Škoda, že při zařazení zpátečky náklonoměr překrývá parkovací kamera a chyběl křížek k jejímu odkliknutí. Ale šlo o předprodukční verzi, takže třeba „ostrá“ tento nedostatek napraví.

Další podrobnosti k jízdě s novým Volkswagenem California najdete v podrobné galerii pod tímto textem a v popiskám k jednotlivým obrázkům. Je tam i spousta praktických zkušeností s přenocováním.

Pohodlné spaní nahoře i dole

První noc jsme trávili v kempu v horách u řeky Soči, kde jsem zvolil spánek ve střešním stanu. Rozměry 205 x 114 cm i nosnost 150 kg napovídají, že by se tu mohli vyspat i dva kompaktnější dospělí, v pohodě dospělý s dítětem. Já jsem tu měl jako vlk samotář místa dostatek, vyhovovala mi i tvrdost matrace, takže jsem se vyspal dobře. Při nočním čůrání jsem ocenil posuvné dveře na obou stranách nového Volkswagenu California, což je i v mnoha dalších ohledech velká výhoda nové Californie proti předchozí generaci, která naopak měla posuvné dveře vždy pouze na straně jedné.

Ani nahoře ve střešním stanu nechybí LED osvětlení nebo možnost dobíjení pomocí USB a 12V zásuvky. Manipulace s ním (testovali jsme elektrickou verzi, nikoli základní manuální) je velmi snadná. Nadře se více hlava než ruce, důležité je totiž při skládání nic nahoře nezapomenout. Stan nabízí spoustu možností větrání, se síťkami proti hmyzu, dá se i celý otevřít.

Na rozdíl od předchozí Califonie je u vyšší verze Ocean mnohem lépe vyřešeni interiér vozu. Lednice tu nepřekáží, vycházet a nastupovat se dá oběma stranami, díky samostatným zadním sedadlům je prostor variabilnější a měl jsem pocit, že je tu celkově mnohem více místa. Pokud chcete spát nahoře i dole, tak navíc stačí mít vzadu pouze jedno sedadlo, a pokud cestujete ve třech, může to druhé zůstat v garáži. Spodní lůžko totiž spočívá pouze na jednom zadním křesle.

Také montáž spodního lůžka je otázkou několika málo minut. Zadní sedadla se pomocí jednoduchého mechanismu a prací s několika poutky a madly posunou dopředu a rozloží do roviny, na ně se pak položí matrace, která jinak složená tvoří vrchní kryt zavazadlového prostoru. V nejvyšších variantách Coast a Ocean je lůžko užší než u levnějších verzí, takže dva dospělí už se tu budou hodně tulit. Sám jsem se ale vyspal dobře. Nezávislé topení jsem při tropické noci na chorvatském pobřeží rozhodně nevyužil, spíš bych přivítal nezávislou klimatizaci, ale ta samozřejmě funguje pouze se zapnutým motorem, což jsem si netroufl. I tak jsem se ale na spodním lůžku vyspal slušně. Přestože jsem větral, komáři zůstali díky síťkám a důmyslným větracím mřížkám venku. K dispozici je samozřejmě kompletní zatemnění interiéru. Jediná nevýhoda proti předchozí generaci je absence integrovaných stínících roletek na čelním skle, vše se musí „oblepit“ manuálně.

Přiznám se, že kuchyňskou linku jsem vyzkoušel jen mininálně, zato lednice pracovala o sto šest. Kempovací baterie umožní její práci i bez připojení k externímu zdroji energie. Při její půldenní práci s nabíjení notebooku z 220 V zásuvky přes noc zmizela polovina kapacity kempovací baterie, ale stačilo pak ujet několik desítek kilometrů a opět se plně nabila.

Výrazně jednodušší a rychlejší než u předchůdce je montáž a demontáž markýzy, skládacích židliček a stolečků. Vše je promyšlené a jednoduché. Podrobnosti najdete v rozsáhlé fotogalerii nad tímto textem.

Co jednoduché není, to je zavírání pátých dveří obtěžkaných židličkami. Jsou tak těžké, že je neutáhne žádný motor, takže nemohou být ovládány elektricky. A zejména subtilnější ženy se s nimi pořádně nadřou.

Naopak jeden chytrý detail. Když chcete před spaním zhasnout všechna LED světýlka v interiéru Californie, stačí na jakékoli z nich poklepat a zhasnou všechna. To je lepší, než ve většině luxusních hotelů!

Byteček na čtyřech kolech

A máme tady shrnutí prvních dojmů z třídenního ježdění a bydlení v novém Volkswagenu California 2.0 TDI 110 kW DSG Ocean. Být bez rodiny, nebo jen s partnerkou bez dětí, klidně bych prodal dům a kočoval v tomto autě po světě. Dva dospělí se tu královsky vyspí s tím, že každý má svou postel. A těším se na to, až novou Californii v této specifikaci vyzkouším alespoň při týdenním testu i s rodinou, tedy manželkou a dvěma malými dětmi. Po prvních zkušenostech z ní myslím, že to bude moc hezká pracovní dovolená.

Specifikace Ocean není ideální pro ty, kdo chtějí Californii většinu času používat spíše jako Multivan na běžné každodenní ježdění za prací, nákupy a s dětmi na kroužky, a na dovolenou s ní vyrazit pouze párkrát do roka. Pro takové zájemce o tento vůz budou vhodnější levnější varianty.

Zatím nemůžu porovnat naftovou verzi s ostatními, ale z logiky věci se nejvíce hodí na dálkové cestování. Kdo bude většinu roku používat Californii „kolem komína“, pro toho bude vhodnější plug-in hybrid. Ten jako jediný nabídne i pohon všech kol, který by se mi ale samozřejmě mnohem více hodil k naftě, jak tomu bylo dříve. To je asi největší slabina nové Californie při mezigeneračním porovnání. Stejně jako fakt, že starší California na bází dodávky působila při cestách mimo asfalt výrazně robustnějším a odolnějším dojmem.

Jinak jsou ale jízdní vlastnosti nového Volkswagenu California dramaticky lepší než u předchůdce a mám pocit, že je na tom lépe i z hlediska variability a uspořádání interiéru. Vše mi připadá promyšlenější, jednodušší a přátelštější.

Ceny se dozvíme při zahájení předprodeje na přelomu srpna a září. Podle zákulisních informací by ale stejně jako u nového Multivanu mohly být u naftové verze mezigeneračně nižší. První nové californie by se měly na českém trhu objevit na začátku příštího roku.

Reklama

Diskuze

jirka - 03.10.2024 13:04:42
za video o californii v TV by jste zaslouzili rakoskou na zadek, protoze misto toho aby jste kompletne predstavili vuz, tak jste blabolili o blbostech. no a clanek hovori o tom ze autor nevi co je nevyhoda, auto pro ctyri a stolek uvnitr pro jednoho.

VW Grand California 600 skvěle poslouží jako rodinný hotel. Syrový motor 2.0 TDI spíš zklamal

Čtyři sedačky, dvě postele, koupelna se záchodem, venkovní i vnitřní posezení. Komfort nejen v kempu
14.07.2023 18:15
|
0
Reklama

Test VW Caddy California 2.0 TDI 4Motion: Miniobytňák ocení dobrodruzi a zamilované páry

Postel je pohodlná, ale zabere skoro celé auto. Potěšil výhled na hvězdy i nezávislé topení
29.12.2022 07:52
|
0

Tuhle pojízdnou garsonku za 1,8 miliónu prostě chceš. Test Volkswagenu Grand California 600

Jen si nezapomeň dát do záchodu tablety nebo zavřít za jízdy jeho víko. Smrdí to průšvihem
05.08.2020 18:03
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV