Reklama
Testy

Test Volkswagenu California Beach: Nejlepší dovolená je ta, kterou plánujete až v jejím průběhu

Malý, ale praktický obytný vůz nás na cestě přímo šokoval nízkou spotřebou
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Volkswagen California působí v rybníce obytných aut jako mrštný pstruh mezi kapry. Jeho kompaktní velikost je velkou výhodou na vedlejších silnicích. Přitom nabídne pohodlné spaní až čtyřem lidem. Největší nevýhodou jsou vysoké ceny, které alespoň částečně tlumí aktuální slevy.

Originální nosiče kol na Californii

V katalogu originálního příslušenství na Volkswagen California 6.1. a další deriváty Transporteru 6.1 s velkými výklopnými pátými dveřmi lze nalézt několik typů nosičů jízdních kol. Jsou tam nosiče na kouli podobné tomu od Thule, který jsme při zkouškách Californie testovali my. Některé z nich jsou dokonce speciálně upravené tak, že lze i při jejich nasazení otevřít páté dveře.

V nabídce nechybí ani nosiče na páté dveře Volkswagenu California. Také s nimi lze tyto dveře otvírat - ale pouze v případě, že na nich nejsou zavěšena kola. Snímky obou typů najdete v galerii níže.

Připraveni na vše

„Zlato, kam pojedeme na dovolenou a co tam budeme dělat?“

„To bude překvapení. Vlastně to ještě sám nevím. Ale jo, něco určitě vím. Pojedeme za sluníčkem.“

Tak nějak probíhala naše rodinná porada na přelomu června a července, kdy jsem se dozvěděl, že budu dva týdny testovat Volkswagen California Beach. A rozhodl se, že spojím práci s odpočinkem.

Výhodou dovolené s obytným autem je, že ji nemusíte plánovat dopředu a pak být třeba zklamaní ze špatného počasí. Prostě jsme do Californie naložili věci na kolo, brusle, chození po horách i koupání a slunění na plážích. Obytný volkswagen nabízí v tomto ohledu tak akorát místa pro naši tříčlennou rodinku s dvouletou holčičkou.

Horská kola jsme se ani nepokoušeli cpát do interiéru. Místo toho jsme kromě Californie otestovali i nosič na kola Thule EasyFold XT 2. Samozřejmě to znamenalo mít Californii vybavenou tažným zařízením za více než 26 tisíc korun. Od začátku jsem věděl, že nevyužijeme největší výhodu tohoto nosiče – a tou je možnost sklápět jej i s naloženými koly pod vysokým úhlem, který u drtivé většiny aut umožní otevření pátých dveří a přístup k věcem v kufru. Ne tak u Californie.

I přesto jsem se naučil získat přístup k věcem v kufru během dvou minut. Stačilo sundat obě kola z nosiče a nosič z koule, aniž bych musel rozpojit kabel zajišťující přenos elektřiny mezi autem a nosičem. Tento proces může znít jako horor, nebo jako holý nesmysl, ale u tohoto typu nosiče Thule jde o nenáročnou a velmi rychlou činnost. Podrobnosti k testu nosiče na kolo najdete v galerii pod těmito řádky.

Nejdřív náročný, pak sladký život v kempu

Věci v autě jsme uložili tak, abychom mohli co nejrychleji připravit na spaní dvě postele. První noc jsme totiž zkusili spát všichni tři jen ve střešním stanu, což se i vzhledem k bouřce trvající od půlnoci do čtyř do rána neukázalo jako ideální předpoklad k odpočinutí všech členů rodiny. Jediný, kdo se vyspal do růžova, byla malá Elenka. My rodiče jsme vypadali ráno tak o dvacet let starší, a tak jsme se rozhodli změnit pro další noci v autě taktiku – i proto, že jsme nosnost střešního stanu do 150 kg splňovali jen bez večeře a po předchozím sportovním výkonu. Kromě střešního stanu jsme v dalším průběhu dovolené na spaní vždy připravili i spodní lůžko, které vzniká sklápěním zadní dvousedačky. To se ukázalo jako šťastná volba. Další noci v autě už jsme se parádně vyspali všichni. I proto, že na spodní lůžko mnohem méně proniká hluk z okolí. Kdo ale naopak rád s okolím souzní, zejména při kempování "na divoko" někde v přírodě, tomu rozhodně doporučujeme střešní stan.

Z hlediska pohodlí ležení jsme si ale nemohli stěžovat ani na jedno lůžko. V obou byly matrace dostatečně komfortní, naprosto nesrovnatelné třeba s karimatkami při běžném stanování. Ocenili jsme také dobrou odolnost střešního stanu vůči přívalovému dešti, byť při poryvech větru a hromobití usnou nahoře jen opravdu silné nátury.

Kdo má osypky z toho, že by na střeše auta měl stavět stan, toho okamžitě uklidním. Vše totiž probíhalo pouhým stiskem tlačítka u "kempovacího displeje". Za půl minuty bylo hotovo a stan vztyčen. Skvělou vychytávkou je možnost zvednout jeho podlahu, což umožní ve spodních prostorách Californie chodit ve vzpřímené poloze. Elektrohydraulické ovládání střechy vozu je ale standardem pouze u vyšší verze Ocean, u námi testované Beach patří k příplatkové výbavě. Jak probíhá vzytčování mechanicky, to jsme zatím nezkoušeli.

Příprava námi testovaného auta z přemísťovadla na noclehárnu o dvou postelích není ve tříčlenném složení se spoustou věcí úplně bezproblémová. Největším opruzem byla pokaždé nutnost přemístit těžkou isofixovou dětskou sedačku ze sedadla v druhé řadě dopředu. A stěhovat jsme museli i těch několik zavazadel, která se nám nevešla do prostoru pod složenou druhou řadou.

Aby to bylo jasné - pokud je druhá řada sedadel v poloze sedadla, nikoli postele, vejde se za ní tolik věcí, že bychom už žádný další úložný prostor nepotřebovali. Jenže pokud nejsou zarovnané pod úroveň lůžka, tak samozřejmě při sklápění sedadla a vytváření postele překážejí. Bližší informace včetně těch obrazových naleznete v galerii z testování Californie níže v tomto článku. Zde na tomto místě jen doplním, že proměna sedadla v lůžko a zpět je relativně lehká a zvládla by ji i dobře fyzicky disponovaná žena.

Ještě než se dostaneme k jízdním dojmům, pojďme se podívat na další "kempovací výbavu" testovaného Volkswagenu California. Skvěle řešený je podle mne vařič, který laik ve složeném stavu v autě ani nenajde. Vyklápí se totiž z boku auta – z míst, kde jsou třeba u Multivanu druhé boční dveře. Hořák fungoval na první škrtnutí, plamen byl dostatečně silný na to, aby se jídlo připravilo v podobném čase jako doma na plotně. Co mě nebavilo, byl přístup k plynové bombě, jejíž ventil je třeba před každou jízdou z bezpečnostních důvodů uzavřít. Ten v našem případě blokovala lednička z originálního příslušenství.

I tu jsem se ale naučil celkem rychle vyjímat z jejího uložení. A byl jsem za ni více než rád. Studené pivko v parném dni vždy bodlo, navíc její kapacita 32 litrů umožnila skladovat nejen pivo, víno a další nápoje, ale i spoustu jídla.

V zimě zřejmě posádka ocení i její funkce zahřívání. Teď v létě však byla jedině pro zlost. Při manipulaci s ní jsem totiž jednou omylem zmáčkl červené tlačítko místo modrého, a přesto, že jsem si omyl uvědomil relativně brzy, rozteklé máslo stačilo nadělat spoustu paseky.

California může mít i kuchyňku s dřezem, vařičem a skříňkou, ta ale patří pouze ke standardu vyššího provedení Ocean. Dalším praktickým kempovacím doplňkem jsou skládací židličky skvěle uložené v zipovatelném vaku na pátých dveřích. Jejich instalace i uklizení trvá doslova jen několik vteřin. Potěší i klasická elektrická zásuvka na 230 V, která ale bohužel funguje pouze tehdy, když je Volkswagen Califiornia připojený na elektřinu.

VW California 2.0 TDI 150 kW DSG Beach

Délka 4904 mm
Motor naftový čtyřválec přeplňovpaný dvěma turby 2.0 TDI
Max. výkon 150 kW při 4000 otáčkách
Max. točivý moment 450 N.m při 1400 - 2250 otáčkách
Zrychlení 0-100 km/h 10,9 s
Max. rychlost 203 km/h
Spotřeba (město/mimo město/kombinace) NEDC 7,9/6,2/6,8 l na 100 km
Pohotovostní/celková hmotnost 2275/3080 kg
Převodovka sedmistupňová automatická dvouspojková DSG
Cena 1 862 666 Kč, testovaný vůz 2 415 836 Kč
Zdroj: Tiskový servis VW

Silný, tichý a úsporný motor

Jízdní vlastnosti Volkswagenu California jsou na obytný vůz neuvěřitelně mrštné a řidičsky přitažlivé. Jde o auto, se kterým se vejdete i na ty nejuzší silnice, což je velká výhoda zejména v místech, kam nepouštějí velká obytná auta. Jde například o některé cesty v Norsku.

Navíc jsme testovali nejsilnější provedení s motorem 2.0 TDI o výkonu až 150 kW, které z místa na stovku zrychlí za necelých 11 vteřin a po německé dálnici může upalovat rychlostí vyšší než 200 km/h.

V praxi to znamenalo, že jsme i v plném naložení často předjížděli a tato činnost nebyla tak nebezpečná jako u jiných obytných automobilů. Zdolali jsme i legendární Grossglockner Strasse, kde jsme ověřili nejen dostatečnou sílu a dynamiku motoru, ale i dobrou účinnost brzd.

Volkswagen California se v zatáčkách příliš nenaklání, přestože jsme testovali provedení pouze s předním pohonem, nezaznamenali jsme ani výraznou nedotáčivost při jejich projíždění pod plynem. Celkově příjemný jízdní dojem dokresluje i plynulé řízení a velmi dobrá viditelnoslt z auta všemi směry. Testované auto mělo navíc maximální balík příplatkových elektronických pomocníků.

Už dlouho jsme netestovali auto s tak dobrým sladěním motoru a sedmistupňové automatické převodovky DSG. Tato spolupráce fungovala i v stituacích, kdy s ní jinak bývá problém. Například při parkování.

Největší nadšení v nás ale vzbuzovala spotřeba. Už dlouhodobý průměr pod osmi litry nafty na 100 km napovídal, žen tohle auto nebude žádný žrout. A podobných čísel jsme se dočkali i v rámci našeho testu, přestože jsme jezdili plně naložení a auto rozhodně nešetřili. Žádná z jízd, ani těch krátkých, neskončila s průměrem pod deset litrů. Výrobce udává průměrnou konzumaci ve výši 6,8 l nafty na každých 100 km podle starší normy NEDC. Takovou spotřebu jsme naměřili při ustálené rychlosti 90 km/h, kdy motor točí na sedmý rychlostní stupeň přibližně 1600 otáček. Na dálnici při 130 km/h točil diesel 2400 otáček a spotřeba stoupla přibližně k devíti litrům.

Motor působil dobře nejen z hlediska "svalů", ale také z hlediska kultivovanosti. Celkově nám kabina připadala výborně odhlučněná, na což měl ale určitě vliv i příplatkový akustický paket se zesílenou izolací skel.

Dražší než mercedes, ale bez čekání

Volkswagen California uspokojí zájemce o obytný vůz buď ze stran jednotlivců, párů nebo i menších rodin v maximálním počtu 2 dospělí plus 3 děti. Testovaná varianta s nejsilnější verzí motoru o výkonu až 150 kW navíc vozu dodává velmi sebevědomý jízdní projev. Majitelé slabších provedení 2.0 TDI 110 a 81 kW se budou muset spokojit s méně dynamickou jízdou. V nabídce nechybí ani případný pohon všech kol.

Největším nevýhodou Volkswagenu California je rozhodně cena. I přes současné slevy až 200 tisíc korun stojí nejlevnější provedení 1,5 milionu. Konkurenční Mercedes třídy V v provedení Marco Polo startuje s delší karoserií a silnějším motorem o více než 200 tisíc korun níže - pod hranicí 1,3 milionu korun.

Naopak výhodou v současném prostředí automobilového trhu, kde se na některá auta čeká i déle než rok, jsou dodací lhůty pohybující se ve standardní délce dvou až tří měsíců. Našli jsme dokonce i slušnou zásobu skladových vozů u dealerů - nejčastěji v ceně kolem dvou milionů korun.
Reklama

Diskuze

Petr F - 12.11.2022 04:19:11
Ohledně výbavy a vařiče ve voze Beatch musím doplnit jednu zásadní informací: plyn pro vařič je zajištěn z plynové bomby Campingas R904 , 1,8kg která se v České republice nedá zakoupit , natož aby existoval výměnný program prázdná za plnou.
David - 06.08.2022 08:06:17
Marco Polo jsem taky zvažoval, ale nakonec jsem šel do té Californie. Faktická poznámka - zásuvka 220 V funguje pořád, aspoň tedy v mém autě (taky Beach, s druhou baterkou). Má ale 350 W, takže notebook nebo mobil v pohodě, rychlovarku ale neutáhne.

Transporter, Caravelle, Multivan, nebo California? Zde je návod, jak poznat verze víceúčelového VW

Vyzkoušeli jsme kompletní čtveřici podob legendárního užitkového modelu T v současné verzi 6.1
04.11.2020 19:02
|
0
Reklama

Volkswagen rozšiřuje nabídku svých obytných vozů. Caddy Beach nastoupí na vlnu větší Californie

Všeobecný boom "spacích aut" přináší sofistikovanější úpravu oblíbené malé dodávky
08.08.2020 08:35
|
0

Tuhle pojízdnou garsonku za 1,8 miliónu prostě chceš. Test Volkswagenu Grand California 600

Jen si nezapomeň dát do záchodu tablety nebo zavřít za jízdy jeho víko. Smrdí to průšvihem
05.08.2020 18:03
|
0

Volkswagen ukázal nový Tayron. Dostane širší výběr motorů než jeho brácha Kodiaq

Prodloužený Tiguan s novým jménem přijede na český trh příští rok v březnu
09.10.2024 14:00
|
1

Další sok pro Škodu Kodiaq. Z Japonska pluje nové Mitsubishi Outlander a chce být mistrem své třídy

Čtvrtá generace velkého rodinného SUV se opět nabízí jako plug-in hybrid, sází na pohon všech kol
03.10.2024 08:08
|
1
Reklama

Škodě Kodiaq roste konkurence. Nový Peugeot 5008 uvnitř ohromí, pohled pod kapotu ale Čechy nenadchne

Prodává se zatím výhradně v sedmimístném provedení. Zadní sedačky už nelze z auta vyjímat
28.09.2024 18:28
|
6

Češi jsou nejlepší zákazníci, kupují to nejdražší, září šéf Defenderu. Přivezl jim auto za 5 milionů

Na českém trhu už jsou první objednávky na Defender OCTA, nejlepší auto značky do terénu i na asfalt
25.09.2024 08:27
|
0
Reklama
Autosalon TV