Reklama
Testy

VW Grand California 680 stojí stejně jako nejmenší model. Přitom nabídne nesrovnatelný komfort

Vyzkoušeli jsme nejluxusnější obytný vůz od Volkswagenu. Dáte za něj méně peněz než si myslíte
Zdroj: Robin Běhal

Doba koronavirová zcela změnila náš pohled na cestování. Hotely a restaurace byly zavřené. Letiště oplývaly prázdnotou a na dovolenou se mohli vydat jen ti, kteří měli nějakým způsobem zajištěné vlastní ubytování. Trendem minulého roku se tak staly obytné vozy či karavany. My jsme se rozhodli na vlně tohoto trendu svést také a namísto přímořského resortu jsme dovolenou trávili v největším a nejluxusnějším modelu California od Volkswagenu. 

Naší destinací se staly rakouské Alpy, které se pro první zkušenosti s obytňákem náramně hodí. V každé druhé vesničce se nachází malebné kempy a ve spoustě destinacích dokonce speciálně vyhrazená místa pro nadměrně velká vozidla. V článku se vám pokusíme popsat, jaké to je žít s Grand Californií 680 a v čem nám přijde lepší či horší, než zbytek obytných vozů od automobilky Volkswagen.  

Největší z největších

Označení California se na voze Volkswagen poprvé objevilo v roce 2003 u modelu Transporter. Od té doby se vyráběla pouze takzvaná malá California. V roce 2020 se však rodina obytného oddělení Volkswagenu rozrostla a na trh přijela Grand California 600 a 680, která byla postavena na podvozku Crafteru. Nám se do rukou dostal největší člen obytného rodu s délkou 6,8 metru a výškou 2,8 metru. 

Pod kapotou námi testované Grand Californie 680 se nacházel dvoulitrový čtyřválcový turbodiesel s výkonem 130 kW. Motor pak spolupracoval s 8stupňovou automatickou převodovkou a pohonem předních kol (za příplatek 4x4). 

Stojí stejně jako nejmenší model

Než se pustíme do popisu jízdních vlastností obytňáku, pojďme si Grand Californii porovnat s malou Californií. Začneme cenou, která je kupodivu u obou modelů přibližně stejná. Grand California 680 v základu stojí 1 654 235 korun. Výrazně menší California postavená na základech Transporteru startuje na částce 1 605 508 korun. Rozdíl je tedy necelých 50 tisíc. Přičemž Grand California disponuje plnohodnotnou kuchyní, záchodem, sprchou a větší postelí. Malá California samozřejmě kvůli svým kompaktním rozměrům takový luxus na palubě nabídnou nemůže. Na druhou stranu Grand California se mnohem hůře řídí, spotřebuje více paliva a její posádka zaplatí větší balík peněz za dálnice, mosty či trajekty.

Cestovní koráb, jak má být

Popis výhod a nevýhod jednotlivých vychytávek v interiéru Volkswagenu Grand California a naše zkušenosti s nimi spojené naleznete nad těmito řádky v komentované fotogalerii. 

My se teď budeme věnovat jízdním vlastnostem. Grand California 680 není žádný drobek a na silnicích je to znát. S obytným Volkswagenem se tak musí zacházet spíše jako s náklaďákem, než s osobákem. V zatáčkách se vůz naklání a dává řidiči pocítit jeho obrovskou váhu atakující 3,5 tuny. Šofér si tak musí dává pozor, aby do zatáček najížděl rozumnou rychlostí. To, že Californii zákruty nechutnají je zřejmé, ale co takové dlouhé cesty po dálnici či mimo město. V tomto ohledu je přerostlý Volkswagen velmi schopným. Bez větších problému se s ním dá jezdit 130 km/h, přičemž nejkomfortnější cestovní tempo se pohybuje kolem 110 až 120 kilometrů za hodinu. 

Podvozek je na dodávku překvapivě pohodlný a zvládá žehlit velkou škálu nerovností. Jediné, na co si bude muset posádka při přejíždění výmolů zvyknout, je neustálé rachocení talířů, příborů a dalšího kuchyňského vybavení. 

Dostatečná dynamika a uspokojující spotřeba

Jak jsme již zmiňovali, pod kapotou obytňáku dřímá naftový čtyřválcový dvoulitr s výkonem 130 kW. I když se to na první pohled může zdát málo, v reálném provozu to stačí. Motor má příjemný zátah a navíc relativně přijatelnou spotřebu, která se při ujetí 1200 kilometrů po dálnicích, městech a horských cestách ustálila na hodnotě 9,6 l/100 km. Což je podle nás na pojízdný barák slušný výsledek. 

V poslední řadě bychom se chtěli věnovat 8stupňové převodovce, která fungovala poměrně fajn, občas měla své temné chvilky, ale na vůz této kategorie bylo řazení nadstandardní. 

Závěr a shrnutí

Sečteno, podtrženo. Volkswagen Grand California 680 jsme si zamilovali. Potěšil nás krásným a moderním interiérem s šikovnými vychytávkami. Díky velké zásobě plynu, plnohodnotné kuchyni, sprše a záchodu může posádka cestovat nezávisle na kempech, což například taková menší California za stejné peníze nemůže. Celkově je nejdelší Grand California 680 opravdu povedený obytný vůz, který potěší i ty nejnáročnější zákazníky. 

Diskuze

Ondrej - 14.09.2021 14:27:41
Crafter 680 a 4x4 možno pořídit za dobrou cenu a Vestavba udělat .takové auto mám a mohu jen chvalit

Tuhle pojízdnou garsonku za 1,8 miliónu prostě chceš. Test Volkswagenu Grand California 600

Jen si nezapomeň dát do záchodu tablety nebo zavřít za jízdy jeho víko. Smrdí to průšvihem
05.08.2020 18:03
|
0
Reklama

Porovnání obytných aut: Toyota Crosscamp vs. Mercedes Marco Polo a Volkswagen California

Malým kempinkovým vozům donedávna vévodily pouze dva modely. Teď mají konkurenci
21.05.2020 14:30
|
2

Kuchyňku má i v základní verzi a vychází vstříc pětičlenným rodinám. VW California 6.1 vjel do Česka

Múza všech automobilových tuláků se prodává ve vylepšené variantě. Od necelých 1,5 miliónu
12.12.2019 18:54
|
5

Italové představili nový elektrický skútr Piaggio 1. Ujede 85 kilometrů a stojí od 79 900 korun

E-skútr Piaggio 1 dorazí na český v průběhu října tohoto roku
17.09.2021 10:27
|
2

Yamaha je známá díky svým motocyklům, ale věděli jste, že chtěla vyrábět i osobní auta?

Podívejte se na přehled vozů, které vznikly ve spolupráci s japonským výrobcem motocyklů
15.09.2021 17:58
|
0
Reklama

Takhle ne - motorkáře na obrázku vykopne ze sedla první hrbol. Jak jezdit na enduru podle expertů?

Lukáš Pešek radí, jak řídit motocykl na nezpevněné povrchu a na co si při jízdě dávat pozor
08.09.2021 15:25
|
3

Honda vylepšila své pětistovky. Mladým motorkářům slibují ještě lepší jízdní vlastnosti

Japonský výrobce motorek představil modernizované modely CB500F, CB500R a CB500X
03.09.2021 18:41
|
2
Reklama
Autosalon TV