Reklama
Nová auta

Tuhle pojízdnou garsonku za 1,8 miliónu prostě chceš. Test Volkswagenu Grand California 600

Jen si nezapomeň dát do záchodu tablety nebo zavřít za jízdy jeho víko. Smrdí to průšvihem
Zdroj: Ondřej Běhal

Tři noci v něm byly málo, abychom velký obytný volkswagen dokonale poznali, ale dost na to, abychom se do něj zamilovali. A to i přesto, že se s ním musí jezdit jako s náklaďákem a stejně se občas v zatáčce otevřel šuplík s příbory a talíři. Jenže dojedete do kempu a jste king. A king zůstanete, i když do něj nedojedete a musíte někde bivakovat.
Reklama

Být větší je lepší i horší

Volkswagen California, to už je mezi tuláky na čtyřech kolech dlouhé roky pojem. Kompaktní obytný vůz vyrobený na základech dodávky Transporter se prodává od roku 2003. Autor testu s ním byl na nezapomenutelném týdenním čundru v Norsku, takže ho může porovnávat s jeho větším sourozencem - Grand Californií ostavenou na základě větší dodávky Crafter a uvedenou na český trh v loňském roce. Volkswagen Grand California 2.0 TDI/130 kW s osmistupňovým automatem a pohonem předních kol (obojí je standard) v kratším provedení s označením 600 (existuje i delší 680) jsme testovali týden a strávili v něm s manželkou a bezmála roční dcerkou tři noci.

Prvním příjemným porovnáním je cena. Základní provedení "Grandu" je sice výrazně dražší než základní provedení malé Californie (1,46 miliónu vs. 1,18 miliónu), ale zahrnuje výrazně silnější motor (130 kW a 81 kW). Naše špičkově vybavená verze za 1,8 miliónu je cenově srovnatelná s podobně vybavenou malou californií, která ale už z principu některé věci nabídnout nemůže. Těmi nejdůležitějšími jsou záchod a koupelna integrované přímo do interiéru a výrazně lepší řešení příplatkového horního lůžka. To má v krátké californii formu stanu, v "grandu" jde opět o řešení integrované přímo do karoserie.

Samozřejmě hned zmíním i nevýhody, které jsou zjevné na první pohled. Malá california se řídí mnohem více jako osobní auto a její pracoviště řidiče je po faceliftu (model 6.1.) podstatně modernější. U Grand Californie nenajdete téměř žádné řidičovy asistenty, zapomeňte na možnost si připlatit za digitální přístroje a některé další novodobé vymoženosti. Pro staršího šoféra to ale budou spíše výhody.

Větší velikost auta může být v některých případech spíše na škodu. Posádka platí více peněz za dálnice, mosty nebo trajekty a na některé silnice třeba v Norsku vekou Californii na rozdíl od té malé vůbec nepustí, protože by nebyla schopná se v protisměru vyhnout dalšímu obytnému vozu.

Bez dálnice se dá jezdit v pohodě pod deset

Popis výhod a nevýhod jednotlivých vychytávek v interiéru Volkswagenu Grand California a naše zkušenosti s nimi naleznete nad těmito řádky v komentované fotogalerii - a to včetně některých fekálních pikantérií nebo toho, jak je těžké ubytovat do velkého auto malinkou holčičku. Pojďme se teď soustředit na jízdní zážitky.

Už jsem psal, že se auto musí řídit jako náklaďák. A to náklaďák plný drahého nákladu. Ne, že by bylo řízení Grand Californie tak těžkopádné, ale projetí prudké zatáčky pod plynem může znamenat otevření a vysypání některého ze šuplíků třeba v kuchyňce - a to rozhodně nechcete. Ono ani hlasité rachtání příborů nebo talířů v každém oblouku nebo na každé nerovnostu není ničím příjemným. Vřele doporučujeme věci z plastu.

Zato na rovinkách jsme byli příjemně překvapeni svižností auta. Předjíždět zvládne jako kdejaký osobák a ani dálničních 130 km/h pro něj není žádné utrpení. To spíš pro řidiče, který musí sledovat palubní počítač s hodnotami spotřeby. Ta totiž při podobné jízdě ukazuje přibližně 12 litrů nafty na 100 kilometrů. U tak vysoké krabice se není co divit.

Výrobce udává hodnoty v průměru kolem osmi litrů, což se nám dařilo dosáhnout pouze ve městě a mimo město při jízdě devadesátkou. Pokud dálnice tvořila přibližně třetinu celkové trasy, dostali jsme se v pohodě na spotřeby nižší než 10 litrů na 100 kilometrů.
Reklama

Několik dní nemusíte vystrčit nos z auta

Osmistupňovová automatická převodovka velmi dobře spolupracuje s dvoulitrovým naftovým motorem. Řidič takového auta ocení zejména plynulý a předvídatelný chod při parkovacích manévrech. Potěší také solidní rejd.

Přesto, že prakticky chybí možnost podívat se směrem vzad prostřednictvím okna v kabině, připadal mi výhled z auta všemi směry v pohodě. Díky za to patří i dvojitým bočním zpětným zrcátkám. Vtipná je parkovací kamera umístěná úplně nahoře na střeše. Pohled z ní je úplně jiný než z běžných parkovacích kamer a mnohem více zkreslený. Nepotěšilo její rozlišení.

Když už jsme u výšky auta, tak ta nám připadala jako mnohem více limitující faktor než jeho šířka. Na některých úzkých cestičkách totiž chtě nechtě očešete větve stromů. Nazapomínejte otevřené větrací okno na záchodě, nebo budete záchod stejně jako my mít plný listí, plodů, housenek a dalších přírodních exponátů.

Volkswagen Grand California nemá na rozdíl od krátké Californie v nabídce pohon všech kol. Nás to ani v deštivém počasí nelimitovalo, ale je nutné s tím zejména při výletech mimo asfalt počítat.

Na rozdíl od krátkého provedení nemusíte z Grand Californie několik dní vůbec vystrčit nohu, protože můžete být soběstační jak z hlediska jídla a nocování, tak z hlediska vyměšování a osobní hygieny. To je její největší výhoda - k nezaplacení zejména ve dnech, kdy počasí úplně nepřeje. Celkově je pobyt na palubě pro více než dva lidi o poznání komfortnější než u běžné Californie. Z hlediska nákladů na provoz a pocitu z řízení auta ale samozřejmě vychází výrazně lépe menší sourozenec.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Porovnání obytných aut: Toyota Crosscamp vs. Mercedes Marco Polo a Volkswagen California

Malým kempinkovým vozům donedávna vévodily pouze dva modely. Teď mají konkurenci
21.05.2020 14:30
|
2
Reklama

Volkswagen California 6.1: legendární kempingový vůz lze nyní ovládat dotykově

Podívejte se na podrobnosti modernizace oblíbeného vozu pro tuláky
09.08.2019 14:04
|
0

S VW Grand California na Kanárských ostrovech. Jak jezdí sen moderních hipíků?

Zkoušeli jsme obytnou novinku, která má na palubě kuchyň i pořádnou koupelnu
25.06.2019 18:20
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV