Test čínského monstra za pět milionů: MHero 917 má až 1088 koní, ale ukáže je málokdy. V terénu září

V rakouském Pachfurthu na speciálním polygonu jsme testovali jeden z nejvýkonnějších automobilů na světě. Luxusní obří offroad MHero 917 z koncernu Dongfeng nabízí v elektrické verzi až 1088 koní a umí zrychlit z 0 na 100 km za méně než čtyři vteřiny. Zároveň jde o jeden z nejschopnějších offroadů. Není to auto bez chyb, ale rozhodně v mnoha ohledech zapůsobilo a ohromilo. Mimo jiné i cenou začínající na 4,5 milionech korun.
V Česku se jich prodalo už devět
Koncern Dongfeng ho použil jako vlajkovou loď, když vstupoval na český trh, byť ho v tu chvíli ještě nenabízel na prodej. Okamžitě ale bylo jasné, že tohle monstrum bude vzbuzovat emoce. Teď jsme měli možnost elektrický a plug-in hybridní offroad MHero 917 poprvé na polygonu v rakouském Pachfurthu řídit. A byl to zážitek.
V Česku slaví úspěch. „Prodali jsme jedenáct z dvanácti MHero, které jsme zatím dovezli. A devět z toho v Česku,“ pochvaluje si Branislav Kocper, šéf importu koncernu Dongfeng pro český, slovenský a maďarský trh. A kdo monstra za cenu od 4,5 milionu (plug-in hybridní REV) respektive pět milionů korun (čistě elektrický BEV) kupuje? „Jde o bohaté lidi, kteří ta auta mají čistě pro zábavu. Chtějí ohromit třeba odpichem na semaforu ve městě, ale paradoxně málokdo je hodlá používat jako offroady,“ dodává Kocper.
Používání auta na českých silnicích má jeden háček. Pohotovostní hmotnost elektrické verze se blíží 3,3 tunám a plug-in hybridní je jen o 200 kilo lehčí, takže stačí, když v autě cestují čtyři lidi a šofér potřebuje řidičák na náklaďák. Není to jediné ohromující číslo ohledně MHero 917. Elektrická verze dosahuje výkonu až 800 kW, tedy 1088 koní. REV nabízí maximálně 600 koní. I to má ale háček. Elektrická verze dosahuje uvedeného nejvyššího výkonu pouze tehdy, pokud je baterie nabitá minimálně na 90 procent. Totéž platí pro možnost používání systému launch control, který umožní zrychlení z 0 na 100 km za 3,7 s. Navíc lze launch control použít maximálně 200krát za celý životní cyklus vozu.
Kapacita baterie pro elektrickou verzi činí neuvěřitelných 142,7 kWh. Dokonce i akumulátor pro plug-in hybrid je s kapacitou 65,9 kWh dvakrát tak větší než u nejlevnějších elektromobilů. K tomu přidává 84 litrů nádrže na benzin. Základní světlá výška 230 mm se může díky vzduchovému podvozku zvýšit o 105 mm na ohromujících 335 mm, což z MHero dělá auto na chůdách. Nasvalený offroad se umí snížit nejen při jízdě, ale i při nastupování. Maximální úhel stoupání činí ohromujících 100 procent, podobně jako u elektrického Mercedesu G. Ale dost už čísel, pojďme raději na terénní polygon a zkušební okruh.
Podívejte se, do jak prudkého kopce s velkými kameny a tekoucí vodou se dokázal plug-in hybridní MHero vyškrábat.
MHero 917 - technické údaje:
Délka: 4987 mm
Světlá výška: až 335 mm BEV, 326 mm REV
Brodivost: až 900 mm
Motor: 4x elektromotor BEV, 3x elektromotor + spalovací motor 1.5 Turbo REV
Výkon: až 800 kW BEV, 600 kW REV
0-100 km/h: 3,7 s BEV, 6 s REV
Dojezd: 505 km BEV, 1026 km REV
Kapacita baterie: 142,7 kWh BEV, 65,9 kWh REV
Hmotnost auto+řidič: 3293 kg BEV, 3130 kg REV
Cena: od 4 499 900 Kč REV, od 4 999 900 Kč BEV
Další údaje: ZDE.
Extrémní auto do extrémních podmínek
Začali jsme na terénním polygonu, kde jsme měli k dispozici variantu REV, tedy plug-in hybrid. A pěkně zostra. Hned po startu jedeme na boční náklon, který místy přesahuje 30 procent. Dostávám se až na 33 procent, spolujezdci visí v pásech a nadávají. Auto v pohodě.
Následuje uzoučké údolí, kde testujeme křížení náprav. Auto má sice pouze virtuální uzávěrky diferenciálu, ale vzhledem k tomu, že každé přední kolo má svůj motor, a třetí je k dispozici pro zadní nápravu, zvládá i tento úsek s velkou grácií. Připomínky ale mám k dávkování plynu. Není zdaleka tak plynulé, jak bych u auta za čtyři a půl milionu očekával. Elektrický Mercedes G je v tomto ohledu výrazně lepší.
Není však lepší v kvalitě materiálů. Kůže je uvnitř MHero 917 opravdu pravá kůže, dřevo neimituje žádný plast, ale ruce s údivem pohladí ušlechtilou dřevěnou dýhu ve stylu vozů Rolls-Royce. Vzadu v kufru se sice přesýpá povinná výbava, ale jinak v autě nic nevrzá, vše působí velmi luxusně. Řidič sedí extrémně vysoko, což mu ale v některých pasážích polygonu v Pachfurthu není nic platné, protože často kouká jen do nebe. V takovém případě dobře poslouží vychytaný kamerový systém, který se ale vypíná v době, kdy to nejméně potřebujeme.
Vyjíždíme kopce se stoupáním až 80 procent. Auto má podle technických dat zvládnout i 100 procent, ale trochu napršelo, takže to organizátoři nechtějí riskovat. V podobně prudkých padácích dolů funguje asistent pro sjíždění kopců, který by ale také mohl být mnohem jemněji naladěný.
Vrcholem akcí na terénním polygonu je vyjíždění umělého vodopádu s velkým sklonem a velkými balvany. Fascinuje, jak elektronika rozděluje točivý moment přesně na to kolo, které ho aktuálně potřebuje (vizte na videu nad tímto textem). Zvenčí vypadá vyjíždění kopce velmi dobrodružně, uvnitř je to ale celkem pohoda. Mám pocit, že jde o velmi blbuvzdorný offroad a řidič by musel být velké pako, aby s ním ten úsek nevyjel. Byť samozřejmě musíme trochu ufouknout pneumatiky, aby auto na kamenech neskákalo jako opilý kamzík a mělo lepší grip. Vadí mi ale, že z mastodontního terénního auta nemám šanci vidět, kam přesně jedu a co mám pod koly. Musím hodně spoléhat na pomoc kamer.
Elektrická verze nabídla jen část výkonu
Na asfaltové trati testujeme elektrickou verzi. Bohužel nemáme šanci ani zdaleka ochutnat slibovaných 1088 koní, protože baterie rozhodně není nabitá nad 90 procent. V našem případě ukazuje palubní počítač necelých 50 procent, takže jsme si mohli vychutnat výkon menší než poloviční. I tak byl ale zážitek ze zrychlení ohromující. A snad ještě větší z panického brzdění monstra téměř 3,5 tuny těžkého. Brzdí překvapivě dobře.
Dalším fascinující zážitek přináší technický slalom. Nevěřícně zírám na trať, která vypadá spíš jako pro motokáru. Jenže pět metrů dlouhé MHero s natáčecí zadní nápravou dosahuje rejdu na úrovni kompaktních hatchbacků. Otáčí se doslova na pětníku. A to není všechno. Velkou zábavou je i zkouška „krabí jízdy“, díky které se z MHero stává místo dvoustopého auta čtyřstopé, což umožňuje zvládnout některé těžko řešitelné parkovací manévry.
V rychlém slalomu se mezi kužely zvládám pohybovat rychlostí vyšší než 60 km/h, teprve při sedmdesátce auto ztrácí glanc. Velmi efektní je průjezd nádrží z vodou, která vytvoří po rychlém vjezdu mastodonta několikametrové sloupy.
Srovnání s elektrickým Géčkem
MHero 917 bezesporu patří nejen k nejzajímavějším čínským autům na českém trhu, ale k nejzajímavějším autům obecně. Rozhodně není bez chyb. Dávkováním plynu u REV verze by mohlo být plynulejší stejně jako práce asistenta pro sjíždění kopců. Kamerový systém se vypínal ve chvílích, kdy jsme to nejméně potřebovali. Přesto dokáže čínský offroad neustále ohromovat a fascinovat. Vnějším designem, opulentním a luxusním interiérem, offroadovými jízdními vlastnostmi.
Přestože jde o velmi drahé auto, nebude mít právě kvůli své opulentnosti a fascinujícím vlastnostem o zákazníky nouzi, což ukazuje devět prodaných aut na českém trhu. Vyberou si ho lidé, kteří chtějí upoutat a šokovat. Jediným přímým konkurentem na českém trhu je aktuálně elektrický Mercedes G. Na srovnání obou aut se můžete podívat ZDE. Čínské auto je dražší, výkonnější a větší. Navíc MHero působí proti legendě s třícípou hvězdou jako neurvalý rošťák, což ale může některé zákazníky přitahovat.