Reklama
Testy

Test VW Caddy California 2.0 TDI 4Motion: Miniobytňák ocení dobrodruzi a zamilované páry

Postel je pohodlná, ale zabere skoro celé auto. Potěšil výhled na hvězdy i nezávislé topení
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Volkswagen Caddy California patří mezi nejmenší a nejlevnější nové obytné automobily na českém trhu. Spíše než o obytném autě je však v jeho případě nutné psát o obytné vestavbě. Dobře poslouží maximálně dvěma cestovatelům a rozhodně nenabídne plnohodnotný komfort garsonky. Na druhou stranu se s testovaným autem také díky pohonu všech kol dalo dostat i do míst, která jsou velkým obytňákům zcela zapovězena.

Za necelých 800 tisíc, nebo taky 1,25 milionu

Pandemie covidu rozpoutala boom přespávání v autě. Kromě klasických velkých obytných automobilů s veškerým komfortem včetně koupelny, kuchyňky a ložnice začaly vznikat i výrazně menší a levnější varianty. Na opačném pólu se tak nacházejí jednoduché vestavby nejen do menších dodávek, ale třeba i do běžných kombíků, které nenabízejí přímo automobilky, ale úpravci. Testovaný Volkswagen Caddy California patří už podle označení mezi nejmenší "tovární" obytné vozy, byť jde v reálu vlastně pouze o sofistikovanou vestavbu.

Nejlevnější Volkswagen Caddy California se aktuálně prodává s motorem 2.0 TDI/75 kW za 786 273 korun. To je podstatně vyšší částka než u klasického Caddyho, jehož cena začíná na 619 000 korunách (ceník všech verzí najdete ZDE). Tuto nejlevnější verzi však pohání slabší motor 2.0 TDI/55 kW, který u Californie v nabídce není. Příplatek ve srovnatelné verzi činí přibližně 95 tisíc korun. A co za ně zákazník dostane? 

Především skládací postel, o jejíž funkčnosti ještě bude řeč. Dále úložné kapsy na zadních bočních oknech, zatemnění oken, LED osvětlení interiéru, dvě větrací mřížky v oknech s integrovanou síťkou proti hmyzu, skládací židličky a venkovní stolek, bederní opěrku u sedadla řidiče i spolujezdce, odkládací zásuvky pod oběma sedadly, sklopné odkládací stolečky na zadních stranách předních sedadel, výškové nastavení obou předních sedadel, černé střešní nosníky a zapalovač s popelníkem. Je to za tu cenu dost, či málo? Šikovný kutil určitě řekne, že by domácky udělanou vestavbu do normálního caddyho zvládl za polovinu, na druhou stranu jsou "fabrická řešení" většinou domyšlená a na míru.

Námi testovaný kousek vycházel z dražší varianty s nejvyšším výkonem 90 kW a pohonem všech kol, která je naceněna na 918 601 korun. Kromě toho obsahoval sáhodlouhý seznam příplatkové výbavy za více než tři sta tisíc korun, takže se jeho konečná cena zastavila na milionu a čtvrt.

Designová vylepšení jako sedmnáctipalcová litá kola za bezmála 35 tisíc korun, modrou metalízu za 16 767 korun nebo nárazníky lakované v barvě vozu (6298 Kč) bych si klidně coby majitel mikrohotýlku na kolech nechal ujít. Zato přídavné topení s dálkovým ovládáním (36 503 korun), tažné zařízení třeba na nosič kol za 22 904 korun, minikuchyň za 36 783 korun nebo v případě vozu s pohonem všech kol spodní kryt motoru a převodovky (7662 Kč) bych určitě chtěl. 

Pro rodinu to není. Ani s jedním mrňousem

Přerod pětimístného MPV na lůžko pro dvě osoby trvá jen několik minut. U zadních sedadel stačí položit opěradla na sedáky. Přední sedadla je nutné posunout zcela vpřed, a ještě sklopit co nejvíce jejich opěradla. Teprve pak je možné postel šikovně složenou za druhou řadu sedadel rozložit - a vejde se jen tak tak. Vpředu ji zajišťují dvě nožky, které se zasunou do připravených výlisků v konstrukci B-sloupků karoserie.

Na matraci o rozměrech 198 x 107 cm se dva dospělí průměrného vzrůstu relativně pohodlně vyspí, pokud jim nevadí častý vzájemný kontakt. Jako útulek pro zamilované páry to funguje báječně, příplatková panoramatická střecha za 25 351 Kč posouvá romantiku o stupeň výš díky parádnímu výhledu na hvězdy. 

Horší to je, pokud se vám chce v noci na záchod, protože boční posuvné dveře najdeme pouze na jedné straně a jejich otvírání není v noci úplně nejtišší, takže dost pravděpodobně spolunocležnici vzbudíte. Navíc s hygienou to také není optimální. Na sprchu zapomeňte, musíte se spolehnout na vodu z láhve nebo kanystru. O opravdovém spacím pohodlí tedy můžeme psát pouze v jednomístném obsazení. Jako parťák pro osamělého dobrodruha bude Volkswagen Caddy California fungovat úplně nejlépe.

Vaření probíhá pouze po vystoupení z auta, protože se příplatková minikuchyňka vysouvá z přihrádek v zavazadlovém prostoru. Pokud prší, poslouží jako velký deštník výklopné páté dveře.

Naopak ke standardní výbavě patří skládací stoleček a židličky, které rovněž naleznete v zavazadlovém prostoru. Když k tomu připočteme, že spoustu místa, do něhož se mohou u běžného caddyho nakládat zavazadla, zabírá i složená postel, musí být každému jasné, že pro jakýkoli další náklad zbývá velmi málo místa. Výrobce se to snaží řešit dvěma brašnami vyplňujícími boční zadní okna. Ty jsou fajn na drobnosti, ale pokud byste chtěli převážet větší předměty, a přitom je v noci nechávat v autě, vejdou se pouze mezi přední a zadní řadu sedadel, nebo na sedadla přední, kde ale kvůli jejich úplnému posunutí vpřed a sklopení opěradel moc místa nezbývá. Nebo na palubní desku.

I kvůli tomu není Volkswagen Caddy California vhodným autem pro rodinnou dovolenou. A to ani s malým dítětem, které by se relativně dobře mohlo mezi dva dospělé na lůžko vmáčknout. Jenže kam s dětskou sedačkou, když se při instalaci postele musejí opěradla zadních sedadel položit na jejich sedáky? Více pochopíte, když se podíváte do fotogalerie pod těmito řádky, kde navíc v popiscích naleznete další informace k testu nejmenší californie.

Agilní, ale nepříliš komfortní

Jízda s testovaným VW Caddy California 2.0 TDI 90 kW 4MOTION se samozřejmě v mnohém podobá běžnému caddymu se stejným motorem. Jen působí o něco línějším dojmem. Dost často jsem raději jezdil na pětku než na šestku, dost často jsem musel podřazovat při předjíždění. 

Také spotřeba se pohybovala výš, než bývá u naftového caddyho běžné. Dílem samozřejmě kvůli pohonu všech kol, dílem kvůli vyšší hmotnosti Californie. Při ustálené jízdě rychlostí 90 km/h na šestý rychlostní stupeň ukázal palubní počítač průměrných 5,8 l nafty na 100 km, což opravdu není žádný zázrak. Motor přitom točí pouhých 1800 otáček, takže běží v optimálním pásmu. Na dálnici při ustálených 130 km/h (necelých 2500 otáček) spotřeba stoupla na 8,4 l na 100 km. Dlouhodobý průměr u testovaného kousku činil 6,7 l, můj osobní průměr při svižné jízdě se ustálil na 7,5 litrech. Výrobce udává u této verze průměrnou spotřebu 5,1 l, stejně jako u běžného caddyho (ještě podle starší metodiky NEDC), což se v praxi ukázalo jako naprosto nereálné.

Jízdní vlastnosti se ale subjektivně od běžného caddyho se stejnou specifikací téměř neliší. Potěšil i fakt, že se v prudkých zatáčkách projížděných pod plynem z útrob auta nic neozývalo. Nikde se nic nepřesouvalo, nevrzalo, nelomozilo. Což je u velkých obytňáků sci-fi. S Volkswagenem Caddy California můžete jezdit téměř sportovním stylem, aniž byste se museli bát, že se vám půlka věcí v autě někam přesype.

S agilními jízdními vlastnostmi dobře ladí i lehké a krátké řazení, byť by jeho dráhy mohly být o něco lépe vymezené. Ale tak je to teď u manuálních převodovek většiny nových automobilů koncernu Volkswagen. Tradičně velmi příjemné je přesné a plynulé řízení s dobrým rejdem.

Naladění podvozku není příliš komfortní, minimálně to platilo o testované verzi s příplatkovými sedmnáctipalcovými koly. Posádka zřetelně vnímá i trochu hrbolatou silnici, projetí velkých děr slyší i cítí v zadcích tuplem.

Volkswagen Caddy California má proti velkým obytňákům výhodu, že se dostane na úplně stejná místa jako běžná osobní auta. Jeho manévrovatelnost ještě v našem případě vylepšoval pohon všech kol. Ne, že by umožňoval nějaké offroad expedice, ale lze se s ním dostat i v deštivém počasí nebo třeba teď v zimě na sněhu na místa, na která se automobily pouze s pohonem jedné nápravy nevyškrábou. A plnohodnotné obytňáky už vůbec ne.

Rodiny by měly brát variantu Maxi

Volkswagen Caddy California nemá aktuálně na českém trhu přímou konkurenci. Samozřejmě, obytnou vestavbu lze nechat dodatečně postavit do každé osobní verze malé dodávky, ale VW je aktuálně jediný, kdo nabízí tovární úpravu. Pro porovnání s konkurenty tedy musíme sáhnout ke klasickým variantám bez vestaveb. Jedinou srovnatelnou verzí k testovanému provedení 2.0 TDI 90 kW 4MOTION je klon caddyho - Ford Tourneo Connect, protože ostatní osobní verze malých dodávek nenabízejí možnost pohonu všech kol. Porovnání nejlevnějších variant obou aut s tímto typem motoru naleznete ZDE.

Caddy California rozhodně není obytným autem v pravém slova smyslu. Umím si ho představit jako ideální auto pro osamělého dobrodruha, milovníka přírody nebo třeba digitálního nomáda, který více než komfort plnohodnotného obytňáku ocení relativně nízké provozní náklady a možnost dostat se i do míst, kam velké obytné vozy neprojedou. Velkou výhodou pro tento typ používání vozu je možnost pohonu všech kol.

Volkswagen Caddy California dokáže vyhovět i zamilovaným párům. Rodiny a milovníci většího komfortu by se měli poohlédnout minimálně po prodloužené verzi Caddy Maxi California, nebo po větší Californii odvozené od Multivanu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojetý Volkswagen Caddy a Fiat Dobló nabízejí vysokou užitnou hodnotu a nenáročný provoz

Poslouží rodině i podnikání - ojeté prostorné dodávky mají však i své vrtochy a slabá místa
16.02.2022 13:14
|
6
Reklama

Test nového Volkswagenu Caddy Cargo 2.0 TDI 90 kW: Zkřížili Golf s Transporterem

Nová malá dodávka skvěle jezdí, hodně pobere a skvěle vypadá. Zamrzí vyšší cena a klima na displeji
09.02.2021 21:14
|
1

Nový Volkswagen Caddy si proti předchůdci nejvíce pomohl v nákladovém prostoru. Je tam delší a širší

Zaměřili jsme se i na dosud zveřejněné ceny, struktury výbav a rozměry karoserie i zavazadelníku
18.11.2020 20:01
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV