Reklama
Ojetiny

Ojetý Volkswagen Caddy a Fiat Dobló nabízejí vysokou užitnou hodnotu a nenáročný provoz

Poslouží rodině i podnikání - ojeté prostorné dodávky mají však i své vrtochy a slabá místa
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen a Fiat

Už poměrně dlouho neplatí, že by kompaktní velkoprostorvá MPV vycházející původně z dodávek byla při jízdě otravná a nekomfortní. Výrobci si uvědomili potenciál, který tato kategorie skýtá a přivedli na trh cenově relativně dostupná auta s robustní technikou, jejichž hlavním trumfem byla variabilita a prostor. Protože lze jak VW Caddy tak Fiat Dobló najít v poměrně hojných počtech i na trhu ojetin, poradíme, na co si při výběru dát pozor.

Volkswagen Caddy - i verze 4x4 a automat

Na Volkswagen Caddy lze narazit v českých bazarech poměrně často, neboť je v tuzemsku registrováno 46 401 kusů této modelové řady. Problematické ale je, že většina vozidel nemá přiznaný původ a je nabízena jako nehavarované auto po prvním majiteli, což je v mnoha případech velmi podezřelé a více než jindy doporučujeme odbornou lustraci původu.

V nabídce aut je 40 % individuálních dovozů, z hlediska motorů dlouhodobě převažují naftové agregáty (83 %) a necelých 40 % vozů je registrováno jako užitkový automobil. Sedmimístných verzí je na trhu stabilně kolem 15 % a jsou docela poptávané. Kvůli tomu, že jich ale není mnoho tak pomáhají brzdit statistický pokles hodnoty u této modelové řady, který je po čtyřech letech 43 %.

Volkswagen Caddy boduje u zákazníků kvalitním zpracováním, prostorností a velkým výběrem aut a verzí. V nabídce tak lze najít i varianty s pohonem všech kol, vozy vybavené automatickou převodovkou či speciální edice včetně kempingové. Potěšující je rovněž i bohatá výbava, jakkoliv se týká jen určitého množství nabízených aut, neboť ne každý si objednával "dodávku" v plné palbě. Z hlediska cen náhradních dílů je často využívána druhovýroba, neboť originální díly mohou být pro ojeté vozy a příliš nákladné.

Kromě vyšší ceny, kterou si toto auto drží, a to i z důvodu, že stálo docela dost i jako nové, patří k rizikovým oblastem na trhu ojetin také jeho vyšší kilometrový nájezd a u některých aut i velmi sporá výbava, v níž absentuje třeba i klimatizace. Z hlediska pohonného ústrojí nelze moc doporučit verzi na CNG ani některé problémové motory TSI. Nepotěší ani základní pětistupňová manuální převodovka.

VW Caddy: Na kolik přijde?

Díky tomu, že se Volkswagen Caddy vyrábí už více než dvě desítky let, je nabídka na trhu ojetin početná. Doporučovat však staré kusy s diskutabilní minulostí, které jsou k mání za několik desítek tisíc korun, však samozřejmě nelze.

Relativně rozumné exempláře lze koupit od zhruba 250 000 Kč, i tak ale půjde o auta stará 6-8 let s pořádnou porcí kilometrů na hrbu (nezřídka i daleko přes 200 tisíc km). Z toho vyplývá jediné, že solidní VW Caddy bude stát zhruba 350-400 tisíc Kč, lépe vybavené exempláře, popř. čtyřkolky či vozy s automatem pak ještě o poznání více.

Fiat Dobló - překvapivě příjemná jízda

Po designové stránce se Fiat Dobló snaží zaujmout typickou italskou kreativou, ne každému se však trefí do vkusu. Čím ale potěší, jsou jeho jízdní vlastnosti, které lze v tomto segmentu jednoznačně řadit k nadprůměru. Na českém trhu je registrováno 18 725 kusů Fiatu Dobló, necelá třetina jsou individuální dovozy. I v tomto případě lze doporučit pečlivé prověření původu, protože i osobní verze včetně sedmimístné často sloužily jako firemní vozidla s nelehkým životem.

Z hlediska motorů i u Fiatu Dobló převažují naftové agregáty (64 %) a na rozdíl od VW Caddy je italské auto v téměř třech čtvrtinách případů registrováno jako užitkové a to nejčastěji v bílé barvě.

Jak již bylo řečeno, má Fiat Dobló překvapivě dobrý podvozek a příjemně se s ním jezdí. Je také velmi silný v poměru cena/užitná hodnota, neboť jeho prostornost (i zatížení) je příkladná. Pohonné jednotky jsou vesměs bezproblémové, pokud se o ně majitel staral především pravidelnými výměnami oleje a svíček. Nebojte se tedy ani agregátů 1.4/1.4 T a 1.6 Multijet. Zejména poslední jmenovaný padne autu jako ulitý. 

Naopak vyhnout by se zájemce měl motoru 1.3 MJet, který má z hlediska výkonu s autem těžkou práci a pohybuje se na limitu svých schopností. Nicméně, benzinových aut v nabídce příliš není. V potaz je nutné brát i celkově vyšší spotřebu motorů, protože auto má větší odpor vzduchu a Fiat Dobló nepotěší ani dílčími materiály použitými v interiéru, které působí lacině.

Fiat Dobló: Na kolik přijde?

Fiat Dobló překvapivě ztrácí na ceně o něco méně než VW Caddy. Jeho pokles hodnoty je podle Cebie po čtyřech letech 40 %, zatímco VW Caddy ztratí 43 % své hodnoty.

Nabídka italského užitkového auta není v česku kdovíjak obsáhlá. Nejlevnější kusy sice koupíte za několik desítek tisíc korun, ale jedná se o první generaci ze začátku tisíciletí s diskutabilním nájezdem. Nicméně docela pěkné kusy ne starší pěti let a s rozumným nájezdem do 100 tisíc km by mělo stačit i 230 - 280 tisíc Kč, což je za takový kus auta docela dobrá cena.
Reklama

Diskuze

Jindřich Merhout - 12.05.2022 10:06:14
Měl jsem caddy maxi 2.0tdi. Měl jsem ho 12 let a za tu dobu jsem si na něho nezvykl. Přešel jsem na Fiat Doblo 1.6 Mjet a padlo mě okamžitě do ruky. Mám ho 4tý rok a naprostá spokojenost. Co se týče jízdních vlastností, má Caddy co dohánět.
Petr Jeníček - 19.02.2022 01:13:31
Mám poslední model Doblo 1,4 Tpanorama , tedy osobní na chalupu auto parádní- odveze spoustu věcí, jede dobře i na dálnici, spotřeba cca 7,5-8 l podle stylu jízdy, je to holt benzín- ale tichý, nenáročný a bez hrozby drahých oprav, zatím max. spokojenost.

Paradox úplného přehledu osobních verzí dodávek: Dokker válcuje trh, stejně levné Dobló nikdo nechce

Jakkoliv jsou vozy MPV na ústupu, obliba MPV z modifikovaných dodávek je stabilní
18.11.2020 20:03
|
4
Reklama

Když se u nového VW Caddy perete s tím nejdůležitějším. Malá holka nakonec vytvořila velký prostor

Nová generace rodinného MPV byla konečně představena. Vyzkoušeli nejen jízdní vlastnosti
17.11.2020 08:08
|
6

Nový VW Caddy přerostl staršího sourozence. Běžnou europaletu teď slupne i na šířku

Porovnali jsme vnější i vnitřní rozměry VW Caddy čtvrté a páté generace. Tady je výsledek
26.03.2020 19:30
|
5

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
4

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama
Autosalon TV