Reklama
Testy

VW Grand California 600 skvěle poslouží jako rodinný hotel. Syrový motor 2.0 TDI spíš zklamal

Čtyři sedačky, dvě postele, koupelna se záchodem, venkovní i vnitřní posezení. Komfort nejen v kempu
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Obytné auto pro spoustu českých rodin a párů všech věkových kategorií představuje dovolenkový ideál. Zvlášť pro ty aktivnější, které nebaví trávit čas na jednom místě, ale rádi objevují nová místa spojená s novými zážitky. A přesně takovým lidem bude Volkswagen Grand California 600 vyhovovat. Vejdou se ale do něj jen menší rodiny - koncipován je pro dva dospělé a maximálně dvě děti. My jsme ho týden testovali v třímístném obsazení.

Od roku 2019 jen minimum změn

Volkswagen Grand California 600 jsme poprvé testovali už před třemi lety. Odkaz na tehdejší recenzi naleznete hned nad tímto textem. Od té doby se toho u automobilu postaveného na základě modelu Crafter a uvedeného na trh v roce 2019 moc nezměnilo. „Výrobce vychytává spíše drobné chybičky, technický základ ale zůstal stejný,“ potvrzuje Lenka Vaňková z českého zastoupení značky Volkswagen užitkové vozy. To ale neznamená, že bychom z testu Grand Californie 600 měli úplně stejné pocity jako před třemi lety. Za prvé přibyly konkurenční vozy a za druhé jsme auto testovali trochu jinak. Naše tehdy roční dcerka má už dnes téměř čtyři roky, jezdí nejen v kočárku, ale i na kole, a nebojí se spát na horní posteli. Celkově představujeme výrazně aktivnější rodinu, jejíž představy o obytném autě se trochu změnily.

Volkswagen Grand California se vyrábí ve dvou verzích. Levnější a námi testovaná šestistovka s kratším rozvorem je určena spíš rodinám a prodává se od 1 824 394 korun s DPH. Delší a dražší (od 1 889 574 Kč) model s označením 680 slouží paradoxně spíše párům - a nabízí jim maximum luxusu na objevitelských cestách. Také tuto variantu jsme už testovali a odkaz na recenzi naleznete hned pod tímto textovým polem.

Obývák, ložnice, kuchyně, koupelna i záchod

Celý testovací týden jsme strávili v kempech, v některých dnech neustále napojeni na elektřinu, jindy bez zdroje napětí. Rozdíl v těchto dvou režimech není velký. Bez stálého připojení na elektřinu nefunguje většina zásuvek a USB portů v interiéru auta a není možné ohřívat elektřinou užitkovou vodu, takže nemáte k dispozici teplou sprchu a vodu na nádobí, nebo si nemůžete elektřinou přihřívat při vytápění interiéru. To nejdůležitější v horkých dnech, tedy lednice, ale funguje tak jako tak. A když už jsme u lednice, tak musíme pochválit její kapacitu (70 litrů), výborně fungující mrazák i fakt, že se do ní vejdou i velké láhve. Není nic lepšího, než si dát po výletě na bruslích stříček s ledem.

Baterie napájející lednici vydrží až tři dny a dá se dobíjet tlačítkem i během jízdy. Takže pokud více putujete a netrávíte dovolenou na jednom místě, celkem v pohodě se bez externí elektřiny obejdete.

Standardní výbava Volkswagenu Grand California 600 obsahuje dobře vybavenou kuchyňku s dvouplotýnkovým vařičem na plyn. Ten funguje výborně, takže jsme si mohli dělat stejně královské snídaně jako doma. Dalo by se na něm i velmi slušně vařit, ale doporučujeme vozit si ve sklenicích zavařená jídla a ohřívat je. Výborný oběd nebo večeře po náročném výletě, kdy má člověk náladu na všechno možné, jen ne na vaření, je pak otázkou pěti minut.

Standardní výbava Grand Californie zahrnuje také skládací postel v zadní části vozu. Dva průměrně vzrostlí dospělí se tam vyspí skvěle, matrace je až překvapivě pohodlná. Pro rodiny ale rozhodně doporučujeme připlatit si i za horní lůžko v přední části auta pod střechou, kde se nejlépe vyspí děti. Nahoru se dostanou po praktických skládacích schůdkách a proti vypadnutí při převalování se během spánku je chrání šikovná síťka. Spaní v tomto příplatkovém lůžku však není pro dospělé. Vzdálenost mezi matrací a střechou je totiž malá, takže já osobně jsem při každém otočení zavadil o roletku na střešním okně, což mě vždy probudilo. Oceňujeme možnost zatemnění všech oken stejně jako praktické sítě proti hmyzu, které umožňují větrání přes den vyhřátého interiéru auta. Za nezávislou klimatizaci se připlácí. V našem autě nebyla, takže jsme vždy museli kvůli vychlazení interiéru zapnout motor. Zato jsme využili příplatkové nezávislé topení, které se hodilo při studených nocích na úplném začátku července. A rozhodně ho doporučujeme, protože jde o mnohem komfortnější a ekologičtější variantu než topit se zapnutým motorem.

Ke standardu patří i koupelna se sprchou a záchodem. Víc než doporučujeme připlatit si za záchod s ventilací. Rozdíl byl opravdu citelný s veškerými významy tohoto slova. Zatímco před třemi lety jsme toaletu cítili poměrně často, tentokrát vůbec. WC je samozřejmě nutné přibližně jednou za týden vyprázdnit do míst k tomu určených. Manipulace s kazetou je naštěstí naprosto blbuvzdorná.

Standardem jsou i otočná přední sedadla a vnitřní stolek, u něhož tak mohou sedět čtyři lidi a hrát si třeba ve špatném počasí deskové hry. Vzhledem k teplému počasí jsme ale ocenili spíš venkovní rozkládací stolek a židličky umístěné v zadních křídlových dveřích stejně jako příplatkovou markýzu. Snímky všech těchto doplňků naleznete spolu s dalšími informacemi o vybavení auta v galerii pod tímto textovým blokem.

Ocenili jsme velké množství skříněk a šuplíků, do kterých se vešla půlka naší domácí šatny i obsahu koupelnových skříněk. Vychytané zavírání se díky pojistkám ani jednou neotevřelo během jízdy. 

Na kočárek, dětská kola a zavazadla se nachází dost prostoru pod zadní postelí. Řešili jsme však, kam umístíme bezpečně naše horská kola, která se tam nevejdou. Nejjednodušší by samozřejmě bylo připlatit si za tažné zařízení a dát je do nosiče na kouli, ta však u testovaného auta chyběla. Kola jsme nakonec při jízdě přikurtovali na zadní postel a v noci jsme je vždy zamykali mimo automobil.

Jezdil, jako by v něm hořelo syrové dřevo

Volkswagen Grand California 600 se řídí spíš jako náklaďák než jako dodávka. Kvůli vysoké hmotnosti (byť se stále ještě vejde do 3,5 t a může s ním tedy jezdit majitel řidičáku na osobák) a vyššímu těžišti má tendence se v zatáčkách hodně naklánět, takže není radno do nich najíždět vyšší rychlostí. Jízda v serpentinách je s ním spíš utrpením. Odpružení se nedokáže ideálně vyrovnat s většími nerovnostmi, navíc se přidávají zvuky rachtajících příborů a dalších předmětů uložených v automobilu. Pozor si musíte dát i na výšku vozu. Pokus o zajetí do podzemních garáží by způsobil nedozírné škody. Počítejte ale i s tím, že často hrozí kontakt střechy s větvemi stromů nebo keřů. 

Naopak na dálniční přesuny jde o docela pohodlný dostavník. Díky vysoké poloze sezení má řidič výborný výhled, na kvalitním asfaltu se auto příjemně pohupuje. Akustickou pohodu na palubě ale kazí hodně hlasitý projev jediné možné pohonné jednotky - naftového čtyřválce 2.0 TDI o výkonu 130 kW. Nejen, že o sobě dává hodně slyšet za studena a při vytáčení do otáček, ale žádným tichošlápkem není ani při ideálních otáčkách. Když se k tomu přidá hluk z obtékání vzduchu kolem vysoké karoserie a od pneumatik, garantuji vám, že své oblíbené skladby si moc nevychutnáte. Pokud převážíte malé dítě, tak to může být pro nervovou soustavu řidiče a spolujezdce spíše výhoda, ale potomek se bude na zadních sedadlech vztekat, že svoje Cocomelon špatně slyší.

Zatímco před třemi roky jsem si na motor Grand Californie moc nestěžoval, tentokrát mě nepotěšil ani jízdními výkony. Nejspíš proto, že při porovnání se stejně objemným motorem Renaultu Trafic, který jsme si také předělali na částečně obytné auto a máme ho na dlouhodobý test, jezdil 2.0 TDI jako by v něm hořelo syrové dřevo. Rozjížděl se mnohem liknavěji a s větší prodlevou, akcelerace byla nemastná, neslaná, předjíždění obtížnější, projev hrubší a spotřeba výrazně vyšší. 

Výrobce udává průměrných 10,9 l nafty na každých 100 km, což odpovídá. Mimo dálnice jsme jezdili lehce pod deset, s dálnicemi přes jedenáct. S menším Traficem rovněž s pohonem předních kol a automatickou převodovkou jezdíme o tři litry úsporněji a mnohem svižněji. Omluvou Grand Californie může být nízký počet najetých kilometrů (3000 při předání). Šlo o zcela nové auto, takže motor vůbec nebyl zajetý.

Spolupráce dieselu s osmistupňovou automatickou převodovkou nebyla úplně špatná, ale Renault je i v této disciplíně lepší. Naopak Volkswagen Grand California potěší chirurgicky přesným řízením.

Příplatkový balíček asistenčních systémů mě moc nenadchnul a rozhodně bych za něj neplatil. Většinou šlo o zastaralé technologie. Například asistent jízdy v pruhu neumí držet sám auto uprostřed, ale pouze jej strhává od krajů.

Dává to smysl?

Volkswagen Grand California 600 je skvělým domovem na čtyřech kolech pro aktivní páry, tříčlenné a čtyřčlenné rodiny. Umožňuje jim nejen komfortní pobyt v kempech, ale i mimo ně. Umím si představit, že bychom v něm třeba celé prázdniny objevovali nejkrásnější stezky na inline bruslaní a na cyklistiku v celé Evropě. 

Zatímco coby pojízdnému hotelu bych mu dal na vysvědčení jedničku, jako auto mě tentokrát Volkswagen Grand California 600 moc nenadchnul. Snad to bylo syrovostí motoru, ale měl jsem pocit, že 2.0 TDI 130 kW pod kapotou víc vrčí a žere, než jede. Řidič musí zapomenout na modernu, jeho pracoviště odpovídá osobním autům tak 15 let zpátky, to ale může být zejména pro starší jezdce spíše výhodou.

Volkswagen Grand California má mezi obytnými vozy unikátní pozici bez přímé konkurence. Zatímco menší California postavená na základech Transporteru se musí potýkat s poměrně početnou „tovární“ konkurencí, Grand Californii konkurují pouze malosérioví výrobci, kteří staví obytná auta na bázi velkých komerčních dodávek. Zmínit také musíme relativně příznivou cenu. Na základních 1,8 milionu korun se totiž vyšplhá kdejaký trochu lépe vybavený menší obytňák. Námi testovaný kus s množstvím příplatkové výbavy ale stál 2 424 622 korun. Při pátrání po skladových kusech jsme zjistili, že se dají aktuálně pořídit průměrně s desetiprocentní slevou, v některých případech i výrazně vyšší.

VW Grand California je v porovnání s menšími obytnými auty omezený svou šestimetrovou (6,8 m v případě verze 680) délkou a značnou výškou, takže se za něj platí vyšší mýtné na dálnicích a na trajektech. Některé užší silničky jsou pro něj nesjízdné, navíc postrádá možnost pohonu všech kol. Problematické je i využití v jiném ročním období než v létě, protože už v pěti stupních se musí vypouštět užitková voda, aby nehrozilo její zamrznutí. Když k tomu přičteme pětileté servisní náklady ve výší téměř 300 tisíc korun, vyplatí se pouze těm rodinám, které ji budou denodenně využívat alespoň dva, tři měsíce v roce. Nebo těm, kteří prodají dům, koupí obytňák a budou kočovat po zbytek života. Jinak dává mnohem větší finanční smysl jezdit v obyčejném autě a spát v luxusních hotelích.

Jenže život a představy o trávení volného času se samozřejmě nedají měřit jen penězi. Takže pro ty, kteří rádi dovolenkují v přírodě a na místech, kde široko daleko žádné hotely nejsou, bude Volkswagen Grand California 600 jednou z nejzajímavějších variant.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test Volkswagenu California Beach: Nejlepší dovolená je ta, kterou plánujete až v jejím průběhu

Malý, ale praktický obytný vůz nás na cestě přímo šokoval nízkou spotřebou
26.07.2022 10:16
|
6
Reklama

Transporter, Caravelle, Multivan, nebo California? Zde je návod, jak poznat verze víceúčelového VW

Vyzkoušeli jsme kompletní čtveřici podob legendárního užitkového modelu T v současné verzi 6.1
04.11.2020 19:02
|
0

Porovnání obytných aut: Toyota Crosscamp vs. Mercedes Marco Polo a Volkswagen California

Malým kempinkovým vozům donedávna vévodily pouze dva modely. Teď mají konkurenci
21.05.2020 14:30
|
2

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1

Volkswagen ukázal nový Tayron. Dostane širší výběr motorů než jeho brácha Kodiaq

Prodloužený Tiguan s novým jménem přijede na český trh příští rok v březnu
09.10.2024 14:00
|
1
Reklama

Další sok pro Škodu Kodiaq. Z Japonska pluje nové Mitsubishi Outlander a chce být mistrem své třídy

Čtvrtá generace velkého rodinného SUV se opět nabízí jako plug-in hybrid, sází na pohon všech kol
03.10.2024 08:08
|
2

Škodě Kodiaq roste konkurence. Nový Peugeot 5008 uvnitř ohromí, pohled pod kapotu ale Čechy nenadchne

Prodává se zatím výhradně v sedmimístném provedení. Zadní sedačky už nelze z auta vyjímat
28.09.2024 18:28
|
6
Reklama
Autosalon TV