Vychytaný podvozek a směšná spotřeba. Taková je Cupra Leon se základním motorem
Už jste se někdy přistihli při myšlence, že by se vám líbilo auto, jako je Golf – se vší tou jeho přívětivostí, praktičností a dotažeností v každém detailu? Ale pak si vzpomenete, že byste k tomu chtěli taky trochu té řidičské zábavy? Zdá se, že pro vás existuje řešení, protože Cupra ukazuje, že na společném základu se dají postavit jízdně zcela jiná auta.
Leon mění stáj
Leon používá stejnou techniku jako Golf, jen se nebere tak vážně. To není nic nového. Co nové ale je: Seat Leon už neexistuje. Přivítejte Cupra Leo!. Díky velkému úspěchu značky Cupra se totiž mění rozložení sil uvnitř koncernu Volkswagen, a zatímco Seat se bude postupně odsouvat do pozadí, Cupra převezme roli hlavního exportu automobilů ze Španělska, a součástí toho bude přechod některých modelů výhradně pod její křídla. A součástí přerodu je i radikálně přepracovaný design.
Zcela nová tvář
Největší změnou je nová příď. Pryč je tradiční hexagonální maska a světla, namísto toho přichází Leon s čistším ale výraznějším designem, který údajně inspiroval žralok. Zadní partie se pak měnila jen drobně, a největší změnou je podsvícené logo automobilky a výraznější ztvárnění falešných koncovek výfuků.
Při prvním letmém setkání s omlazeným Leonem na premiérových jízdách ve Španělsku jsem si novým vzhledem nebyl úplně jistý, ale po delším soužití v našich podmínkách už mám jasno. Facelift se skutečně povedl. Leon vypadá moderně, dramaticky a daleko víc odpovídá DNA Cupry. V krásném laku Taiga společně s bronzovými doplňky působil ve městě až skoro exoticky a přitahoval spoustu pozornosti.
Ekologie a rychlejší infotainmetn
Najít novinky uvnitř je o něco těžší. Automobilka se zaměřila především na udržitelnost. Najdete tu tak veganskou kůži, pro kterou nemusela trpět zvířátka a daleko větší podíl recyklovaných materiálů. Tohle je téma, které se omílá donekonečna prakticky u každého současného auta, ale já osobně tomu fandím. Proč neustále tahat ze země nové materiály, když už se někde bez užitku válí.
Pokud jde ale o změny, kterých si všimnete jako hrdý majitel, tak je to především omlazený infotainment, který se promítá na zas o něco větší obrazovku. Systém samotný je nebe a dudy oproti tomu původnímu. Stále je na můj vkus mírně přebarvičkovaný, a oproti Golfu mu chybí trochu té uživatelské přívětivosti. Když si ale zvyknete, kde co je, funguje dobře a především rychle a bez sekání.
Zbytek věcí je už při starém. Fantastická řidičská pozice, startovací tlačítko na volantu – detail, který mám velmi rád – a dedikované tlačítko pro omezení ESP, aby vám Leon neustále připomínal, že je autem pro řidiče. Interiér je taky prostorný, a ani se svými 190 centimetry nemám nikde problém. Kufr pobere 380 litrů – pokud vám to nestačí, je v nabídce kombi.
Ve znamení nízké spotřeby
Nový Leon může mít až 333 koní a kouzelný diferenciál Torque steer, díky kterému umí driftovat – to ale musíte sáhnout právě po kombíku. Já tu mám zcela opačný konec nabídky. Tím je základní čtyřválcová patnáctistovka eTSI o výkonu 110 Kw a 250 Nm. Je pravda, že tenhle motor nedoručí takové vzrušení jako vrcholný dvoulitr, ale on se o to ani nesnaží.
Cílí totiž na zcela jiného zákazníka. Svým plochým charakterem postaveným kolem silného středu se skvěle hodí na denní ježdění. To ještě podporuje velmi dobré odhlučnění a příkladná kultivovanost. Je to jeden z těch motorů, u kterého budete občas přemýšlet, jestli vůbec běží. On tedy občas skutečně neběží, protože jde o mild-hybrid, který se sice neumí pohybovat čistě elektricky, ale díky starter generátoru a přibližně půlkilowatthodinové baterii umí plachtit.
V kombinaci s vypínáním dvou válců tak umí čarovat se spotřebou. I dynamičtěji založený řidič nebude mít problém pohybovat se kolem šesti litrů, ten defenzivnější se podívá dokonce pod pět. Pokud se tady na Leon se základním motorem nebudu koukat jako na okreskovou hračku, ale jako denního parťáka, není mu příliš co vytkout. Stejně tak spojení s DSG převodovkou je víceméně bez výtky.
Okreskové radosti
Ale právě na okreskách objevíte ten hlavní rozdíl oproti sourozeneckému Golfu. Cupra se totiž vrhla pod auto a nenechala kámen na kameni. Podvozek je nižší, tužší, má ostřejší geometrii a také větší rozchod kol. Díky tomu má větší míru přilnavosti, ale především se s úplně jinou chutí vrhá do zatáček. Rozdíl je tak velký, že skutečně stačí jedna zatáčka a máte pocit, že jste v jiném autě.
Leon se krásně stáčí po předku a pomocí plynu můžete hezky plynule utahovat oblouk podle potřeby. Velmi rychlé a přesné řízení je tu tak hlavně kvůli tomu, abyste v počátku správně zvolili směr. A pak už si jen hraje s přenosem hmotnosti. Díky tužšímu uložení se taky neztrácí tolik komunikace v gumových částech zavěšení a Cupra Leon tak vaše povely přenáší na silnici prakticky okamžitě. Ke slovu taky přichází standardně dodávaný zadní víceprvek, který dokáže daleko lépe maskovat nedokonalosti silnice a především v ostrém tempu umí auto v zatáčkách významně uklidnit.
Působí živě, hravě, nachází správné napojení na řidiče. Podvozek je naladěný tak precizně, že dokáže dokonce i kompenzovat mírně letargický motor. Tohle auto dokáže uspokojit i mírně náročnější řidiče, především takové, kteří dokáží najít radost v precizním olvádání vozu a nepotřebují za každou cenu zavítat do rychlostí, kdy je každá chyba průšvih.
Město ho nebaví
Má to samozřejmě i svojí druhou stránku. Na rozbitých městských cestách je podvozek tvrdý až zbytečně, a ozývá daleko víc, než by se mi líbilo. Budete tak muset neustále přepínat adaptivní tlumiče DCC do nejměkčího nastavení, občasnému zadupání se ale tak jako tak nevyhnete. Je tedy potřeba správně uvážit, jak budete auto využívat, protože časté městké kodrcání by vám mohlo zbytečně zkazit radost z jinak naprosto famózně jezdícího hatchbacku.
Cupra Leon je nezbedným bratrancem usedlého Golfu, který dává jasně najevo svůj Španělský temperament a na okreskách umí poskytnout až nečekaně dospělou porci poctivé řidičské radosti. Při běžných denních činnostech se ale tak necítí a je potřeba mu vybrat správné hřiště.
Základní motor mu na elánu trochu ubírá, byť se odmění vynikající spotřebou, ale za dvoulitr (který se k němu hodí více) zaplatíte minimálně 1 074 900 korun. Základní patnáctistovka startující na 779 900 Kč tak bude ve finále asi oblíbenější variantou.