V zatáčkách je doma. Cupra Formentor umí bavit, i když jí nedopřejete nejsilnější motor
Cupra Formentor je na trhu teprve čtyři roky, přesto se jí podařilo přebrat otěže nejúspěšnějšího vozu stylové katalánské značky. Jen pro příklad, v Česku se loni prodalo 1784 aut s logem Cupra na kapotě, z toho 1312 bylo Formentorů, tedy přes 73 procent. I proto je příchod faceliftované verze pro značku tak důležitý. My jsme usedli za volant jedné ze dvou motorizací, se kterou se dá ještě koupit pod milion, abychom v týdenním testu zjistili, co vše se po čtyřech letech zlepšilo.
Tavascan, můj vzor
Vyloženě mýtickou auru kolem sebe buduje elektrické SUV Cupra Tavascan. Už se o něm mluví docela dlouho, ale ještě k mání není. Pro mladou značku se ale stalo nositelem designové identity, která má postupně její vozy odlišit od mateřského Seatu. Pomáhá v tom hlavně velmi výrazná příď vozu s agresivně ostrým „čumákem“ doplněným o diodové světlomety se třemi trojúhelníky. Přímo do kapoty je pak integrované logo vozu. Přidejme k tomu výběr z velmi nápadných stylů kol a máme pěkně sportovně střižený crossover. Za pozornost ostatně stojí i nová záď s brzdovými světly, která jsou propojena linkou se svítícím logem uprostřed..
V rámci faceliftu přišly i nové výbavové verze, konkrétně VZ a VZ Extreme, ty jsou ale určeny pro ostřejší motory, než jakým byl poháněn námi testovaný kousek. Mild-hybridní jednotka 1.5 eTSI je dostupná jen v základu Cupra, ten si lze ale samozřejmě patřičně dovybavit. Volant se startovacím tlačítkem i tím sportovním s logem Cupra je už známý, stejně tak digitální přístrojový štít. Dominantou ostře řezané palubní desky je ovšem velký displej zábavního systému s úhlopříčkou 12,9 palce.
Právě nový infotainment se náramně povedl. Je totiž přehlednější než u předešlé verze, a tak se v něm rychle zorientujete. Jasně, pořád je tu to kostrbaté ovládání teploty klimatizace pomocí dotykových ploch pod obrazovkou, ale lze si na něj poměrně rychle zvyknout. Hlavně, že jde snadno přes velké dlaždice v menu vypnout otravný povinný „upozorňovač“ na překročení rychlosti, start-stop i držení v jízdním pruhu. Byli jsme nadmíru spokojeni.
Rodinný tak akorát
Facelift Cupry Formentor přichází ruku v ruce s Leonem, nicméně pokud o tomto zajímavém stroji uvažujete z rodinného hlediska, určitě bychom doporučili přemýšlet také o kombi Cupra Leon Sportstourer. My jsme během týdenního testu cestovali ve třech, tedy dva dospělí a měsíční dítě, které kromě klasického vajíčka potřebuje ještě kočárek s korbičkou. Podvozek kočárku se sice do kufru vejde snadno, korbička už ale musela putovat na místo spolujezdce. S většími dětmi a tedy popřípadě sedátkem ze „sporťáku“ by to už nemusel být takový problém. Jak jsme se na víkend složili, na to se můžete podívat v přiložené fotogalerii.
Abychom nevycházeli jen z poměrně subjektivních dojmů, Cupru Formentor máme také naměřenou. Celkové místo na nohy (vpředu + vzadu) má hodnotu 152 cm, což není špatné. Přední sedadla mají ale rovná záda, takže se větší lidé za většího řidiče budou dozadu hůř skládat. Výška nad hlavou je ve druhé řadě rozumných 98 cm. A kufr? Ten pojme 450 litrů v základu. Kompletní naměřené i oficiální údaje, jakožto i přehled všech výbav, motorizací najdete v ceníku Cupry Formentor v našem katalogu. Testované auto si prohlédněte v následující fotogalerii:
Vyhledává zatáčky
Reklamy lákají na novou Cupru Formentor s výkonem až 333 koní. Kdo ale nemá pro ruce skoro 1,3 milionu na benzinový dvoulitr, nemusí podléhat smutku. Pod milion lze totiž tento crossover pořídit s dobře známou jednotkou 1.5 TSI o výkonu 110 kW. Ta je k mání buď s manuální převodovkou, nebo jako mild-hybrid s automatem DSG. V tomto provedení jsme ji testovali my.
Potentní motor má příjemný zvuk a nabízí i velmi dobrou spotřebu. Týdenní test a zhruba 500 najetých kilometrů všude možně jsme končili s výsledkem 7,1 litru benzinu na 100 km. Je ale potřeba počítat s tím, že Formentor s tímhle motorem nepojede tak rychle, jak vypadá. Stovku zvládá za rovných devět sekund a třeba při předjíždění bylo cítit, že by se koně i newtonmetry navíc určitě hodily.
Cupra ale situaci zachraňuje v místech, kde naopak tolik nejsou potřeba. V zatáčkách na okreskách totiž padne do ruky, jako by to byl hot-hatch. Mírně sportovní posez za volantem i tenké A-sloupky, přes které se dobře kouká do ostrých zatáček jdou ruku v ruce s velmi příkrým převodem řízení a podvozkem, kterému se rychlá jízda a změny směru vyloženě líbí. A líbit se budou i vám. A tak zatímco při běžném cestování se můžete občas zeptat, proč byste vlastně měli Formentor preferovat před ostatními, po dvou zatáčkách budete znát odpověď. Výborně sedí, nenaklání se a vykružuje oblouky jako Alberto Tomba v nejlepší kondici.
Raději bez "e"
Formentor obzvlášť rozkvete, když stisknete tlačítko s logem značky na volantu. Je to sportovní režim, kdy auto začne ostřeji reagovat na vaše povely plynovým pedálem a převodovka se také vyladí. To vše můžete ještě okořenit manuálním řazením páčkami pod volantem.
Naopak ve standardním režimu bychom si reakci na plyn představovali mírně rychlejší. To je jedna ze dvou výtek k jízdnímu projevu testovaného vozu. Druhá musí směřovat k brzdám, které se u mild-hybridu střídají s rekuperací. A střídaní je to citelné – sešlápnete pedál, auto začne zpomalovat, ale pak na maličký moment lehce poleví. Tím se brzdy hůř dávkují, což není příjemné a brzdný účinek tak řidič špatně odhaduje. Pokud bychom tedy chtěli Formentor pod milion, raději bychom sáhli po verzi s klasickým spalovacím 1.5 TSI a manuálem. Tu totiž budete mít během jízdy o poznání víc pod kontrolou výměnou za nepatrně vyšší spotřebu.
A jak je na tom Cupra Formentor ve srovnání s konkurencí? Hledali jsme různě, nakonec jsme ji postavili proti DS 4 a Mini Countryman. Výsledek najdete v našem porovnávači.