Týden v autech: Řidičák skupiny B pro vozy vážící přes čtyři tuny i nová Škoda Elroq RS

Po silnicích jezdí čím dál víc elektromobilů, které jsou zároveň čím dál tím těžší. Proto se zdá být rozumným krokem, že EU zvedne limit pro řidičák skupiny B z 3,5 na 4,25 tuny. Problém ale je, že bude platit pro obytné vozy, nikoliv pro tak rozšířená elektrická SUV. My jsme ostatně tento týden nejen otestovali Teslu Model Y v její nové verzi Juniper, ale podívali se i na zoubek nejrychlejší elektrické škodovce současnosti. A věděli jste, že na tuzemský trh vstoupil čínský BYD? I o tom jsme psali během uplynulého týdne.
Vyšší hmotnost pro béčka
Počet příznivců obytných automobilů od dob Covidu každým rokem stoupá, což pochopitelně zvyšuje také množství firem na trhu, které je vyrábí. Problém je, že jak zákazníci, tak i výrobci jsou omezováni právě hmotnostním limitem pro nejrozšířenější řidičský průkaz, tedy pro ten „Béčkový“. Řidiči si tak jednoduše nemohou koupit ten vysněný velký obytňák s maximální výbavou, protože převyšuje hranici 3,5 tuny, i když by si ho jinak mohli a chtěli dovolit.
Výrobci by jim samozřejmě i ve svém zájmu takový obytný vůz rádi dopřáli, jenže vejít se přitom do 3,5 tuny je už dnes opravdu nelehké, v některých případech dokonce až nereálné. Zejména pak kvůli zvyšujícím se nárokům na bezpečnost, čím dál lepší výbavě, větším nádržím na vodu či odpad a nebo kvůli příslušenství. Nyní to však konečně vypadá, že Evropská unie vyslyšela volání zákazníků i výrobců a zvýší hmotnostní limit pro řízení obytného auta na řidičský průkaz skupiny B ze 3,5 na 4,25 tuny.
Tesla Model Y je konečně opravdové auto
Nebýt všech těch zásadních změn, mohlo jít opravdu jen o standardní facelift. Designérům se totiž několika chytrými tahy podařilo z verze Juniper vykřesat úplně nové auto. Může za to hlavně příď, která místo oblin dostala futuristických střih, snad trochu po vzoru modelu Cybertruck. Tenká LED linka ohraničuje celou přední část kapoty, světlomety jsou skryté v bocích nárazníku. Na druhou stranu je tu možná až moc čisto a minimálně zepředu tak Tesla Model Y vypadá jako takové to anonymní auto, co se bez licence objeví třeba v architektonické studii.
Majitelé původní Tesly Model Y se bojí obrubníků jako čert kříže, protože kvůli jejich vystouplým tvarům se jim velmi rychle poškrábou disky. Tady je kryjí nově vyvinuté pneumatiky, takže by už ke kolizím nemělo docházet tak často. Kola velikosti 21“ mají opět aerodynamické vložky.
Škoda Elroq RS hledá adrenalin
Škoda Elroq RS se samozřejmě musí na první pohled vypadat trochu jinak. K tomu jí pomáhá řada detailů povětšinou vyvedených v černé barvě. Řeč je třeba o lištách kolem bočních oken, střešních ližinách, nápisech Škoda na karoserii nebo krytech zpětných zrcátek.
Auto samozřejmě dostalo i specifické nárazníky, logo RS a 21“ litá kola s aerodynamickými kryty. I když si ho budete moci pořídit ve všech možných lacích, dostal Elroq RS svou vlastní zelenou barvu Mamba, která působí vyloženě ostře a vozu opravdu sluší, jak jsme se v ateliéru sami přesvědčili. K tomu přidejme černou masku, Matrix-LED světlomety a zadní brzdová světla s animovanou grafikou a je hotovo.
V hlavní roli mikrovlny
Za mikrovlnnou technologií oprav výtluků stojí česká společnost Futtec, která na to má v Česku a 17 dalších zemích EU patent. Navíc chystá expanzi, nedávno například vstoupila do USA. Technologie je totiž natolik funkční, že by mohla změnit způsob, jak se silnice opravují, tvrdí společnost.
Systém funguje na principu ohřevu asfaltových směsí pomocí mikrovlnné technologie. Skládá se ze dvou klíčových zařízení a dalšího příslušenství (elektrocentrála, vibrační deska). Jde o mikrovlnnou pec Futtec FF-9, která zahřívá asfaltovou směs a „mikrovlnného cestáře“ Futtec FT-3, jenž ohřívá povrch vozovky.
BYD je v Česku
Dlouho očekávaná invaze čínských značek na český trh se od včerejška spustila naplno. Při vší úctě ke všem ostatním čínským výrobcům, které už v Česku svá auta prodávají, nebo se na to teprve chystají, je totiž BYD (Build Your Dream) tím suverénně největším kalibrem. Značka totiž prodává nejvíc elektrických aut na světě, v roce 2024 to bylo přes čtyři miliony elektroaut a plug-in hybridů. Druhá Tesla se nedostala ani na polovinu. A v žebříčku největších prodejců aut bez ohledu na typ pohonu se BYD loni umístil za Toyotou a VW celosvětově na třetím místě.
„Český trh má pro BYD velkou váhu,“ ujišťuje country manažer značky pro Česko a Slovensko Martin Heřmanský, který ve své bohaté kariéře pracoval například pro Ford a Fiat, ale nejvíc se proslavil vysokým manažerským postem v centrále amerického výrobce motocyklů Harley-Davidson. Měl na starosti Kanadu i evropské, blízkovýchodní a africké trhy. To, že BYD své působení v Česku myslí vážně, dokazuje i fakt, že nenechal prodej na tuzemském trhu žádné soukromé prodejní organizaci, ale vytvořil si vlastní importérskou organizaci pro Česko a Slovensko.