Elektrický Ford Puma je přeborník v krájení zatáček. Nejvíc nás ale překvapil spotřebou

Nejprodávanější model Fordu na evropském kontinentu se dočkal elektrické varianty. Puma Gen-E chce za volant lákat nejen zajímavou cenou, ale i zábavným svezením. Že na to má dobře nabito, to jsme zjistili během prvních jízd na silnicích v okolí Barcelony. Tohle auto ovšem dokáže překvapit i velmi nízkou spotřebou nebo velkým kufrem. Našli jsme samozřejmě ale i pár věcí, kde je ještě prostor na zlepšení.
Žádný výfuk? Víc míst na kufry
Ford Puma moc dobře známe, poprvé vstoupil na český trh už v roce 2019. Po loňském faceliftu přišel čas i na jeho elektrickou variantu. Puma Gen-E je tedy z těch elektromobilů, které nedostaly samostatně vyvinuté šasi, ale vychází ze spalovací verze, což s sebou nese určitá pozitiva i negativa. Vzhledem se od benzinových motorizací liší hlavně plnou maskou chladiče, k tomu dostal třeba i bílý nápis na zádi.
Dostavba elektrického pohonu je patrná, když se podíváte na podvozek. Zcela zřetelně tam totiž vstupuje box s trakční baterií, což trochu snižuje světlou výšku. Kvůli její instalaci se také musí uskromnit cestující vzadu, kde na ně čeká vyšší podlaha a tím pádem méně pohodlná pozice s koleny vysoko. Ne, není to jako kdysi na palubě Fiatu Multipla, ale standardně vzrostlým dospělým by to po delším čase mohlo přijít méně pohodlné. Děti mít problém samozřejmě nebudou.
Odebraný prostor pro lidi ale Puma nahrazuje prostorem pro náklad. Protože jí chybí výfukové svody, může využít záď vozu až do posledního milimetru. Pod podlahou kufru tak najdete hlubokou vanu (opravdu se toto označení hodí, protože má špunt na vypuštění vody), které Ford říká Gigabox. Spalovací verze mají mělčí Megabox. Do Gigaboxu můžete klidně schovat celé kabinové zavazadlo a ještě něco navíc. U takhle malého auta tak díky němu nabobtnala kapacita zavazadelníku na 566 litrů. To je víc, než má Škoda Karoq!
Druhým místem, které je tu navíc, je schránka pod přední kapotou. Chybějící spalovací motor poskytl prostor na box, do kterého se vejde nabíjecí kabel i lékárnička s povinnou výbavou. To je také praktické, protože kabel nepřekáží vzadu mezi zavazadly a k povinné výbavě se dostanete vždy, i když budete zrovna plně naložení.
Ford Puma Gen-E: Technické údaje
Motor: el. motor
Převodovka: 1st
Max. výkon: 123 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 8,0 s
Spotřeba: 13,1 kWh/100 km
Délka: 4214 mm
Objem kufru: 566 l
Základní cena: 749 900 Kč
Podrobnější údaje ZDE.
Ale co ten šišatý volant?
Pojďmě ale jezdit a hned na začátek si přiznejme, že papírové údaje nejsou v rámci světa elektromobilů zas až tak ohromující. Výkon 123 kW, zrychlení z nuly na stovku za 8 sekund? Zdá se to jako zívačka, ale ve skutečnosti má Puma Gen-E stejný výkon jako ostrá benzinová verze ST. A i když váží o 173 kg víc, je pocitově ještě mrštnější. Za tím samozřejmě stojí fakt, že elektromobily mají svůj maximální točivý moment k dispozici téměř ihned, zatímco spalovací vozy se k němu musí dopracovat.
Puma Gen-E je pod pravou nohou opravdu příjemně rychlá. Oceníte to třeba při proplétání se městským provozem. Na okresce si můžete zapnout umělý zvuk, který je ale poměrně decentní a přidává jen jakési vzdálené vrčení, které připomíná tříválce. K rychlé jízdě přesně sedl.
Kilogramy navíc mohou být trochu na škodu, když chcete brzdit, tady je potřeba šlapat na brzdu kapánek dřív, v zatáčkách ale vůbec nevadí. Jde o to, že se propisují dole a snižují tak těžiště. Puma proto při ostré jízdě působí vyrovnaně, vyváženě. Jen pozor na to, že při bezohledném zacházení už může kousnout. Stalo se nám to na kruhovém objezdu, který jsme chtěli proletět příliš ostře, Puma úplně nestihla přenést hmotnost z jedné strany na druhou a vynadala nám smykem, který kopnutím zkrotila elektronika. Možná jsme ji příliš dráždili.
Zbytek jízdy byl ale skvělý, až jsme si říkali, kolik takové auto dokáže rozdat zábavy. Řízení je totiž pěkně nastavené a reaktivní. Jediné, co bychom Pumě vytkli, je design volantu, který je šišatý (což je dnes moderní), ale bizarně situovaný na výšku! Navíc je dost velký. Dokážeme si představit, že kdyby měl menší průměr a kulatější tvar, hned by byl pocit ze svezení ještě intenzivnější. Pro denní používání se pak hodí výborně tlumený podvozek nastavený tak akorát na konsenzus mezi tuhostí a komfortem. Prostě přesně tak, jak to u Fordu umí! Pardon, teď jsme si vzpomněli na doby druhého Focusu a musíme zamáčknout slzu.
Překvapivá spotřeba
Dojezd je mantrou elektromobilů a tak nás zajímalo, jak je na tom tenhle malý crossover. Zejména proto, že podobně jako jeho parametry nevypadá příliš lákavě v tabulce ani velikost baterie. Ta má totiž hodnotu 54 kWh, jenže její využitelnost je jen 43 kWh. To je třeba tolik, kolik si vezme elektrický Mercedes-Benz G při klidné jízdě během 100 km. Tady je to ale naštěstí jinak. My jsme skončili s velmi potěšujícím výsledkem 13 kWh/100 km, což je stejně jako tabulková průměrná hodnota. A to jsme jezdili po kopcích, na dálnici a ucpaným městem dohromady. Nutno ale podotknout, že v Barceloně panovala ideální teplota 20 stupňů Celsia a palubní počítač Pumy udává spotřebu jen v celých číslech.
Nicméně s 13 kWh na 100 km bychom mohli reálně ujet 330 kilometrů na jedno nabití, což je u auta, které je primárně určeno jako druhý vůz do rodiny na kratší vzdálenosti městem, slušný výsledek. Získat proklamovaných 376 km ale bude už asi náročnější. Nicméně malá baterie má výhodu i na delší cestě. Můžete ji totiž velmi rychle dobít. Puma dokáže dobíjet elektřinu výkonem 100 kW, takže podle výrobce zvládne doplnit kapacitu z 20 na 80 procent za 23 minut. A při delší zastávce můžete klidně používat jen 50kW stanice, takže ušetříte peníze.
Kolik za ni chtějí?
Ford Puma Gen-E se prodává ve dvou výbavových verzích, tedy Puma a Puma Premium. Už v základu ale dostanete 17“ litá kola, 12“ centrální displej, digitální přístrojový štít nebo bezdrátové dobíjení. Vyšší výbava pak přidává 18“ disky, luxusní audio, elektricky otevíratelné dveře kufru nebo syntetickou kůži. Crossover startuje na částce 745 900 korun. Kompletní ceník Fordu Puma Gen-E najdete v našem katalogu.
Shodou okolní to je stejná částka, jakou dáte za Ford Puma ST, tedy sportovně střižený model se stejným výkonem, ale osazený spalovacím motorem. A pozor, to není všechno, jak by řekl jistý pan Horst Fuchs. Aktuálně má tuzemské zastoupení modrého oválu akci, při které sleví 50 tisíc korun a k tomu přidá ještě wallbox zdarma. Tohle je dobrá nabídka pro ty, kteří mají dům a chtějí elektromobilitu zkusit. Lidé z činžáků ale klidně mohou zůstat u spalovacího základu, který se vejde do půl milionu korun, a stojí tedy o 200 tisíc méně než elektrický model. Kompletní ceník Fordu Puma s benzinovými motory najdete v našem katalogu.
Ve světě elektromobilů je nicméně Ford Puma Gen-E velmi lákavou nabídkou. Umí totiž jezdit zábavně, má nečekaně nízkou spotřebu a nabízí velký kufr. Porovnali jsme ho s jeho přímými konkurenty, postavili jsme proti němu elektrický Peugeot 2008 i Fiat 600. Výsledek najdete pod tímto odkazem.