Dobrá spotřeba
Volkswagen ID.3 se nabízí s jedním výkonem motoru a dvěma kapacitami baterie. Dobrou zprávou tedy je, že i když si pořídíte vůbec nejlevnější model, pořád budete mít elektromotor, který je schopen na kola poslat 150 kW a 310 Nm. Auto zvládne zrychlit z nuly na 100 km/h za 7,4 sekundy, přičemž maximální rychlost je omezena na 160 km/h. ID.3 jezdí po faceliftu stejně jako před ním, tedy hlavně v městském prostřední velmi hbitě a mrštně. Vděčí za to i nižší hmotnosti, která je sice stále poměrně vysoká (1740 kg), nicméně o 116 kg nižší než u modelu s větší baterií.
Ovládání je velmi jednoduché, jízdní volič lze přepínat mezi polohami D a B, kdy je aktivní nejvyšší stupeň rekuperace a můžete tak auto veskrze ovládat jedním pedálem. Nám se ale mnohem víc zamlouvalo nechat vůz v režimu automatické rekuperace, kdy je schopen měnit její intenzitu podle dopravní situace. Například dojíždíte nějaké auto před sebou, které je pomalejší, a ID.3 začne zvolna zpomalovat. Na začátek se to může zdát být podivné, ale po chvíli si řidič zvykne a pak mu taková jízda přijde přirozená. Věříme, že takto vám brzdové destičky vydrží opravdu dlouho, navíc si posádka užije plynulejší jízdu a ještě auto něco málo navíc dobije.
Menší baterie rozhodně neznamená žádnou dojezdovou katastrofu. Po cestách ve městě a plném dojetí nám palubní počítač odhadoval dojezd 417 kilometrů na jedno nabití. Ve víkendovém provozu jsme dokázali jezdit za 11,8 kWh na 100 km, což je dost méně než tabulkových 15,2 kWh. Ty jsme drželi na okreskách, kde jsme se pohybovali mezi 15 až 18 kWh. Dálniční spotřeba je ale samozřejmě něco jiného, tam stoupá k 22 až 24 kWh. V průměru jsme jezdili za 17,4 kWh na 100 km a to vždy v režimu Comfort se zapnutou klimatizací. To je dobrý výsledek. Ve verzi Pro má palubní nabíječka výkon 120 kW, což na běžné cestování také bohatě stačí. Kdo by chtěl dobíjet rychleji a třeba naplno využít síť 150kW stanic, může si připlatit za verzi Pro S s výkonem DC 170 kW.