Reklama
Nová auta

Prohlédli jsme si naživo nový Volkswagen ID.7. Má unikátní funkci, která potěší každého řidiče

Předprodej na českém trhu odstartuje v květnu. První auta by k zákazníkům měla dorazit v listopadu
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Svou světovou premiéru si odbyl vrcholný model z rodiny ID. Elektrický sedan označený číslicí sedm se chlubí dojezdem odpovídajícím běžným spalovacím autům. Mimo to nabízí i vylepšené pohonné ústrojí, rychlé dobíjení a řadu zajímavých vychytávek. České ceny zatím nejsou známé, každopádně v sousedním Německu se prodává za 55 tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 1,3 milionů korun. My jsme si ho přímo na místě naživo prohlédli a našli i jednu velmi zajímavou funkci.

Dostatek místa v kabině i kufru

Téměř pět metrů dlouhý sedan už od prvního pohledu dává jasně najevo, že tady se myslelo hlavně na aerodynamiku. Díky nízké siluetě karoserie a pozvolna se svažujícímu čelnímu i zadnímu sklu, se Volkswagen ID.7 ve větrném tunelu dostal na fenomenální koeficient odporu vzduchu 0,23. Na druhou stranu si musíme přiznat, že aerodynamika tu hrála až moc velkou roli. Na autě totiž nenajdeme nic, co by nás vyloženě zaujalo. Žádné sofistikované křivky, propracované detaily ani žádné výstřední barvy. Prostě jen elegantní, hezky učesaný manažerský vůz, ladně zapadající mezi ostatní členy rodiny „Ajdýčkových".

V interiéru už je to o poznání lepší. Volkswagen ID.7 tady spoléhá na velkou patnáctipalcovou obrazovku sdružující většinu dostupných funkcí. Dále už tu najdeme jen menší palubní displej a spousty odkládacích prostor. Nesmyslné ovládání předních i zadních okének pomocí dvou tlačítek se však přeneslo i do vrcholného elektromodelu. Stejně tak jako tlačítka na volantu, která ani sama neví, jestli jsou vlastě dotyková nebo ne. Co se ale týče zpracování jednotlivých dílů a použitých materiálů, dáváme palec nahoru.

Ze zmíněných zajímavých funkcí musíme rozhodně vyzdvihnout chytrou klimatizaci, která začne ohřívat, nebo chladit (podle toho, jaké je zrovna počasí) kabinu ještě před tím, než řidič do auta vůbec nastoupí. Díky systému bezklíčového odemykání dokonce ID.7 ví, že řidič přichází k vozidlu, takže může spustit klimatizaci s určitým předstihem. Podobnou funkci poskytují také nově na přání dodávaná přední sedadla. Cestujícím v závislosti na počasí zajišťují chlazení, vyhřívání či vysoušení. To je věc, která bezesporu potěší každého řidiče.

V neposlední řadě je tu ještě supervýkonné audio od značky Harman Kardon se čtrnácti reproduktory, taktéž ale za příplatek. Nechybí pochopitelně armáda asistenčních a bezpečnostních systémů.

Novinka potěší také vnitřní prostorností, a to hlavně v oblasti loktů a kolen. Horší je to s místem nad hlavou na zadních sedadlech. Záď evokující kupé sem totiž dovoluje usednout pouze cestujícím do 180 centimetrů. Vyšší už by silně dřeli hlavou o stop. To vpředu nic takového nehrozí. Zavazadlový prostor pak pojme až 532 litrů, což je o přibližně 30 litrů méně, než nabízí Volkswagen Arteon v karoserii fastback. Po sklopení zadních sedadel se lze dostat na hodnotu 1600 litrů.

Thomas Schäfer, generální ředitel Volkswagenu

„S modelem ID.7 děláme další krok v naší elektrické ofenzivě. Tento sedan nabízí vysokou úroveň komfortu a dlouhý dojezd. Již v roce 2026 budeme nabízet nejširší elektrické portfolio ze všech výrobců – od vstupního modelu za méně než 25 tisíc eur až po nový vrcholný model ID.7. Naším cílem je zvýšit do roku 2030 podíl elektromobilů v Evropě na 80 procent. Již od roku 2033 bude Volkswagen v Evropě vyrábět pouze elektromobily.“

Později větší baterie i čtyřkolka

Osvědčená elektrická platforma MEB se u nového Volkswagenu ID.7 dočkala několika vylepšení. Tím nejzásadnějším je posílení a zvýšení efektivity použitého elektromotoru. Namísto dřívějších 204 koní a 350 Nm teď vymáčkne 286 koní a 545 Nm. Roztáčet prozatím bude jen zadní nápravu. Výkonnější verze s pohonem všech čtyř kol dorazí spolu s chystanou karoserií shooting brake (stylovější kombi) v příštím roce.

Se zpožděním dorazí také varianta Pro S s větší 86 kilowatthodinovou baterií a výkonnějším nabíjením (200 kW). Z toho tedy vyplývá, že při uvedení na trh bude dostupné jen provedení Pro s akumulátorem o kapacitě 77 kWh a nabíjecím výkonem 170 kilowatt. Zatímco verze s menší baterií zvládne na jedno nabití ujet 615 km, ta s větší až 700 kilometrů. Samozřejmě s ohledem na okolní podmínky.

Jak už jsme avizovali v úvodu, předprodej na českém trhu odstartuje v květnu, kdy budou oficiálně uveřejněné také ceny. My každopádně víme, že v Německu se už nový Volkswagen ID.7 nabízí za 55 tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 1,3 milionu korun. „První auta dorazí k zákazníkům v listopadu," prozradil Autosalonu mluvčí Volkswagenu David Valenta.
Reklama

Diskuze

MARTIN - 23.04.2023 20:22:29
Sebevražda automobilového průmyslu v Evropě on line. Brzy bude. Jedna platforma jedna kastle a nejhezčí na tom bude, ze po vyřazeni atomovek v Německu vše bude jezdit na uhlí. Obnovitelné zatím nestíhají. Je mi na bliti.
Roman Wirgler - 22.04.2023 09:14:56
To jsou ale nesmysly, oni plánují, že spotřeba bude dokonce 12 kW/100 km, ano, z kopce ano. Ale ve 130 km/h i do kopce, no to bude 2x tolik, nemluvě o vyšší rychlosti, nebo zimních podmínkách. Cena OK, interiér fuj a exteriér také, hold cx

Volkswagen Multivan v zatěžkávací zkoušce. Čtyři dospělí a dvě děti vyráží na cestu do Dolomit

Otestovali jsme sedmý Multivan Long s naftovým motorem na trase, pro kterou byl přesně zamýšlen
01.04.2023 18:00
|
6
Reklama

Volkswagen Golf patří mezi automobilové legendy. Podívejte se na všechny jeho generace

Rodinný vůz, sporťák, ale i praktické kombi nebo prostorné MPV. To všechno byl a je Volkswagen Golf
29.03.2023 15:54
|
1
Reklama

Volkswagen nehodil sraz GTI přes palubu. Od příštího roku se bude konat ve Wolfsburgu

Zrušená tradiční akce GTI-Treffen u rakouského jezera Wörthersee bude pokračovat v Německu
03.03.2023 10:00
|
2

Volkswagen ID.3 dostal decentní omlazení. Kromě lepších technologií má i neživočišné materiály

Nový elektromobil bude dostupný ještě letos. Ceny zatím nejsou známé
02.03.2023 13:54
|
2

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
3

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
5

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5
Reklama
Autosalon TV