Reklama
Testy

MG 4 je elektromobil, se kterým se dá snadno žít. Dobíjí rychle, ale sráží ho zlobící elektronika

Testovali jsme model s lákavou cenou hluboko pod milion korun. Zvládli jsme za den i Vídeň a zpět
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Nové MG 4 Electric teď na motoristy shlíží z billboardů po celém Česku. Chlubí se na něm relativně lákavou cenou od 779 960 korun. I když jde dosud o nejdražší model čínské automobilky s původní britskou značkou, mezi auty do zásuvky jde naopak o jednu z nejdostupnějších nabídek. V testech modelů MG ZSHS jsme si ověřili, že nižší cena jde u MG ruku v ruce s určitými kompromisy. Proto jsme si vzali MG 4 Electric na týden do redakce, abychom s ním jezdili po městech, okreskách i dálnicích a vyrazili i na rychlou otočku z Prahy do Vídně a zpět. A hned na začátek se sluší podotknout, že jsme si odnesli veskrze pozitivní dojmy.

Dvě výbavy, dva výkony, dvě kapacity

Hlavní devízou MG 4 Electric je jeho zajímavá cenovka oproti konkurentům, to ale neznamená, že by se nemohl blýsknout i jinak. Třeba už vzhledem, protože tento 4287 mm dlouhý hatchback je poměrně nápaditý a tím i nápadný. Ostrá příď s diodovými světlomety, výrazné disky kol (v základu jsou 17“) nebo ostře seříznutá záď s vystupujícími brzdovkami přitahují pozornost. A jako by to nebylo málo, ještě ke všemu si můžete tohle auto nespecifikovat v jedné z pořádně křiklavých barev. Jako je námi zkoušená modrá Brighton Blue, ale třeba i oranžová Fizzy Orange nebo sytě červená Diamond Red.

Podobně jako u řady dalších asijských automobilek se u MG nehraje na příplatky, a tak dostanete vše ve výbavě. Tady jsou dvě, tedy Emotion nebo Elegance. Jenže spolu s prvky výbavy se liší auta i technickými parametry. Zatímco v základu dostanete baterii s kapacitou 51 kWh a motor o výkonu 125 kW, varianta Elegance obsahuje 64kWh baterii a 150kW elektromotor. A také umožní 11kW AC dobíjení, v základu je totiž jen jednofázových 6,6 kW. To vše plus kůží obšitý volant nebo možnost použití vozu k pohánění spotřebičů (V2L) vyjde ale na poměrně rozumných 105 tisíc korun. V tom případě už ale nebudete mít vůz za plakátovou cenu, nýbrž za 884 960 korun, kde se už dá najít hodně konkurentů. Nicméně pořád jsme docela daleko od milionové hranice. Kompletní ceník MG 4 najdete v našem katalogu zde.

My jsme zážitky sbírali s lepším modelem, na druhou stranu třeba v dojezdu by neměl být rozdíl až zas tak zásadní, stejně tak v rychlém dobíjení u veřejných stojanů. Ovšem ten, kdo chce využívat MG 4 Electric naplno jako my během testovacího týdne, si bude muset připlatit.

Ve spárech čínské elektroniky

Pojďme ale dovnitř, kde najdeme vzdušnou kabinu s dostatkem místa pro čtyři cestující. Palubní deska má nakročeno směrem k Tesle, ale není to jen pustá plocha s volantem a jedním centrálním displejem. Naopak, tady někdo přemýšlel, a tak tu je obrazovka před řidičem se všemi důležitými údaji a další širokoúhlý displej sloužící médiím, navigaci a ovládání systémů vozu. Pod ní je jakási polička s jízdním voličem, kam se dá skvěle uložit telefon tak, aby byl pořád na očích a zároveň se indukčně dobíjel. U podlahy můžete využít zvýšenou konzolu s držáky na nápoje a dalším odkládacím prostorem. MG 4 bezesporu patří k praktickým autům (kufr má 363 litrů a bohatě stačí).

Palubní deska je pocitově i fakticky zpracovaná velmi kvalitně a pěkné jsou i použité materiály, až by člověk zapomněl, že jde o auto čínské provenience. Bohužel ho ale prozradí svérázná elektronika, kterou vás prostě bude na denní bázi zlobit (dokud ji neopraví nějaký update, ve který doufáme). Tak třeba adaptivní tempomat, který zobrazuje okolo jedoucí vozy podobně jako Tesla, se občas splete a myslí si, že kamion není ve skutečnosti v pravém pruhu, ale před vámi. Takže šlápne na brzdu, což řidiče za vámi právem vytočí. Multimediální systém je poněkud pomalý a tu a tam má tendenci se zaseknout. Některé položky v menu jsou docela schované, naštěstí lze vybrané funkce přiřadit tlačítkům na volantu. Pak ale vzniká zmatek s neoznačenými křížovými voliči, které se stávají zbytečnými a půlku času nefungují.

Takové drobné „kopnutí“ si na nás MG přichystalo tím, že po každém nastartování a nebo také při delší jízdě odpojilo už jednou spárovaný telefon. Někdy ho šlo připojit rychle zpět, někdy ho vůbec nepoznalo. A pak tu byla ještě klimatizace, která buď topila, nebo naopak běžela na maximální chlazení, aniž by reflektovala naše požadavky. Je snad ale naděje, že se podaří chování MG 4 časem vylepšit. Jde přece jen o nastavení softwaru.

Nečekaně mrštné svezení

MG 4 stojí na platformě MSP, kterou je takovou obdobou koncernového MEB. Auto má poháněná zadní kola a už z technických údajů je patrné, že výkon 150 kW je pro kompaktní hatchback víc než jen dostatečný. Pradoxně je ale auto o několik setin pomalejší než s méně výkonným 125 kW motorem kvůli těžší výbavě. I tak je ale akcelerace na stovku velmi pěkná – 7,9 sekundy (maximum je omezeno na 160 km/h. Impozantní je ovšem hlavně zrychlení ve městě, kde MG vystřelí od semaforů a je na padesátce, zatímco řidiči za vámi teprve řadí jedničku. Až má člověk pocit, že se pohybuje spíš přískoky než jízdou. Motor je opravdu na pedál velmi responsivní.

Velkou pochvalu určitě zaslouží i ostré řízení, které je ostré. Když si zvyknete na šišatý volant, který je takovým trendem dneška, bude vás ježdění s MG 4 bavit. Klikaté okresky umí projet velmi mrštně, stejně tak se rychle proplete městskou dopravou. Podvozek je také nastaven na sportovnější notu. Není přehnaně měkký a auto drží pěkně ve stopě. Náklony jsou minimální. Jako celek prostě funguje skvěle. Jízdním projevem může strčit nejednoho evropského i amerického konkurenta do kapsy. Bavilo nás víc než dražší Tesla Model 3, to se nestydíme napsat, i když je nám jasné, že nás nějaký zástupce "Teslího kultu" bude chtít v komentářích roztrhat.

Kam dojede?

Automobilka slibuje dojezd až 450 kilometrů, což se dá považovat za reálné při velmi klidné jízdě. MG 4 je ale díky své velikosti i rozumné hmotnosti a dobré aerodynamice opravdu úsporné. Jednu cestu jsme po městě zvládli i za 11 kWh, což ale byla výjimka. Jinak jsme dokázali jezdit za 14 až 17 kWh na 100 km zcela běžně v kombinaci dálnice a okresky. Pak jsme auto vzali na rychlou otočku do Vídně a zpět, kdy jsme při běžné dálniční jízdě jeli za 21 kWh.

Vzhledem k tomu, že MG umožňuje dobíjení až 135 kW, nebyl dálniční dojezd kolem 300 kilometrů žádný problém. Například po cestě do Vídně jsme se zastavili jen dvakrát asi na 15 minut u stanic Ionity a pohodlně dojeli. Nazpět jsme zkusili cestu jen s jedním nabitím, tedy z Vídně s plnou a pak v Pávově mezi Brnem a Prahou, což nebyl žádný problém. Vlastně se nám celý týden během asi 1500 km snadno jezdilo způsobem, že jsme na cestách byli připojeni vždy jen chvíli a pak pokračovali. Doma jsme nenabíjeli. Samozřejmě to ale bylo příjemné i díky kartě pro dobíjení, kterou MG poskytuje novinářům zdarma. Jinak by šlo o poměrně nákladné cestování, to se sluší přiznat.

Kdybychom jezdili za své, určitě bychom si také rozmysleli dobíjení na Ionity a dalších extra výkonných stojanech. MG totiž drží dobíjecí výkon 130 kW zhruba do 60 procent, pak začíná strmě klesat. Spadne až na 59 kW, takže je lepší volit pomalejší a levnější dobíjení. Jednou se nám také stalo, že jsme se s řádně vybitou baterkou dostali u Ionity na pouhých 29 kW. Kdybychom bývali po zapojení odešli a nečekali minutu dvě na rozběhnutí nabíjení, měli bychom problém. Přeparkování k jinému stojanu ho ale nakonec vyřešilo. Není ale možné říci, zda za to může MG nebo konkrétní stanice. To už tak prostě s dobíjením elektromobilů je.

Prostě použitelné auto

MG 4 lze označit za objev roku. Konkurenty poráží cenou. A kompromisy, na které musíte v jeho případě přistoupit, jsou jedině softwarové a tudíž snad i snadno opravitelné. Jakmile se podaří elektroniku dotáhnout, mají se evropské, potažmo americké značky čeho bát. MG 4 je totiž opravdu pohodlně použitelný elektromobil, navíc dostupnější pro širší veřejnost (jakkoliv je stále proti spalovacím autům drahý). Kdo čekal něco na způsob Dacie Spring, nechť si teď sype popel na hlavu!

A jak na tom tedy MG 4 Electric ve srovnání s konkurencí je? Srovnali jsme ho s Renaultem Mégane E-Tech i Hyundaiem Kona Electric. Výsledek najdete v našem porovnávači, stačí kliknout na tento odkaz. A jak si stojí proti Volkswagenu ID.3? To najdete zase zde.
Reklama

Diskuze

Cyril - 18.07.2023 14:19:13
Karel Hvížďala - děkujeme,že jsi nás obeznámil,jak to u tebe v ústavu chodí, pustili tě k internetu a hned tě zase zavřeli do cely.
Karel Hvížďala - 18.07.2023 08:00:07
Koukám, že panu Cyrilovi v ústavu pro duševní mrzáky dovolili přístup k internetu.

Obytná Toyota, jak se starat o elektroauta, Vespa pod taktovkou mistra. Nový Autosalon už ve středu

Otestujeme Toyotu Verso Nomad, bazarovou Škodu Enyaq iV, Vespu GTS 300 i elektrický hatchback MG4
26.06.2023 11:02
|
1
Reklama

Vyplatí se elektroskútr, Fiatem Tipo na rodinné výlety, test Lukáše Peška. Nový Autosalon už ve středu

Tentokrát otestujeme unikátního prortotyp Patak Rodster, bazarové BMW 330i i Hondu Transalp
19.06.2023 12:07
|
0
Reklama

Vydali jsme se na nejhorší cestu, která vás s elektromobilem napadne. Chtěli jsme rozbít mýty

Hrubis otestoval novou Audi Q8 e-tron, která slibuje až o třetinu delší dojezd. Jaká je realita?
06.06.2023 17:00
|
12

Posádka Autosalonu stanovila nový rekord. Elektromobilem navštívila za 24 hodin 15 zemí

Hyundai Ioniq 6 ujel během rekordní jízdy víc než 2000 km. Dobíjel šestkrát, nejdéle 32 minut
24.05.2023 20:15
|
16

Tyden v autech: Nový elektromobil za 600 tisíc korun je v Česku, lidé prahnou po laciné škodovce

Po zvolení Donalda Trumpa jsme také řešili jeho dopad na automobilový průmysl nejen v Evropě
10.11.2024 09:03
|
0

Automobilka Audi spouští novou značku. Je to ale trochu zmatek, jmenuje se totiž AUDI

Nová značka bude zaměřena na čistě elektrické vozy. Místo čtyř kruhů ponesou jen velká písmena
08.11.2024 15:30
|
2
Reklama

Od matrace v kufru auta po luxusní karavany. Chystá se 21. ročník akce Caravaning Brno

Veletrh dostal halu navíc, chystají se čtyři dny doprovodných akcí. K vidění bude řada osobností
05.11.2024 09:50
|
3

Elektromobil za 2000 korun měsíčně. Dacia láká za volant Springu, nabídka ale není pro každého

Operativní leasing je vyměřen na dva roky, za které řidič nezaplatí dohromady ani 50 tisíc korun
04.11.2024 10:00
|
3
Reklama
Autosalon TV