Češi umí opravovat výmoly na silnicích pomocí mikrovln. Zabere to půl hodiny, vydrží roky

Výmoly nebo výtluky jsou takovým evergreenem českých silnic. Po zimě se řidiči pravidelně musí vyhýbat dírám nejen na okreskách třetí třídy, ale často také ve městech nebo dokonce na vysokorychlostních silnicích. Možná právě proto stojí česká firma za technologií, která umožňuje permanentní opravu nebezpečných děr, navíc velmi rychle a téměř za jakéhokoliv počasí. Autosalon zkoumal, jak to funguje.
V hlavní roli mikrovlny
Za mikrovlnnou technologií oprav výtluků stojí česká společnost Futtec, která na to má v Česku a 17 dalších zemích EU patent. Navíc chystá expanzi, nedávno například vstoupila do USA. Technologie je totiž natolik funkční, že by mohla změnit způsob, jak se silnice opravují, tvrdí společnost.
Systém funguje na principu ohřevu asfaltových směsí pomocí mikrovlnné technologie. Skládá se ze dvou klíčových zařízení a dalšího příslušenství (elektrocentrála, vibrační deska). Jde o mikrovlnnou pec Futtec FF-9, která zahřívá asfaltovou směs a „mikrovlnného cestáře“ Futtec FT-3, jenž ohřívá povrch vozovky.
Princip je takový, že asfaltové pojivo na hranici neporušené vozovky a výtluku při ohřevu změkne, ale nepoškodí se. Pak se přidá nová asfaltová směs odpovídající poškozené části silnice, která je rovněž ohřátá a vše se zhutní. Tak dojde k hladkému zarovnání bez spár, do kterých by mohla zatékat voda a místo znovu rozrušit. I proto firma může na opravu dát tříletou záruku. Zařízení pracuje v rozmezí teplot -10 až 40 stupňů Celsia, což v českém prostředí pokrývá většinu roku. Opravit může výtluk o rozměru až 90x90 cm. Tato technologie proto nachází využití u velkých správců, jako je například ŘSD, krajská SÚS (správa a údržba silnic) nebo TSK. Futtec například před časem opravovala poškozené části povrchu Barrandovského mostu v Praze.
„Při vývoji nové generace stroje série FT-3 jsme se zaměřili na jeho základní vlastnosti v oblasti rychlosti, výkonu a technických parametrů usnadňujících jeho využití v praxi. Jeho výkon nyní dosahuje 14,5 kW, což znamená, že je o 60 procent výkonnější než jeho předchozí verze. Rychlost ohřevu okraje výtluku se zkrátila na průměrně 20 až 25 minut při standardních teplotních podmínkách,“ říká Dobroslav Rak, vedoucí konstruktér společnosti Futtec.
Pepova oprava
Opravu se stroji českého výrobce Futtec vyzkoušel i Pepa Vrtal při natáčení televizního Autosalonu. Sám si prošel celým postupem. Čtenáři mohou jím zahlazený výtluk dokonce sami vypátrat a podívat se, jak se mu práce povedla. Najdou ho na GPS souřadnicích (49.5054923N, 15.5905452E), nebo také na mapě. Stačí kliknout na tento odkaz.
Rychlejší záplaty nejen na silnicích
Mikrovlnná pec FF-9 slouží k zahřívání asfaltové směsi podobným způsobem, jako si ohříváte své jídlo doma v mikrovlnce. Má ale výkon 7,2 kW a dokáže tak 25kg pytel zahřát na správnou teplotu během deseti minut. Na jeden průměrný výtluk se spotřebuje přibližně 75 kg asfaltové směsi, jsou tedy třeba tři pytle a půl hodiny času.
Zajímavostí je, že se dá pec FF-9 použít samostatně bez „cestáře“. V takovém případě se ale jen připravená ohřátá směs nanese na opravovanou plochu bez toho, aby byly zahřáty hrany původního povrchu.To poslouží hlavně na silnicích druhých a třetích tříd, ale hodí se třeba i na opravu cyklostezek, parkovišť nebo hřišť. Díky tomu, že je mikrovlnná pec schopná fungovat celoročně, můžou se například cyklostezky opravit ještě před sezonou.
Běžně se přitom cesty a silnice v zimě opravují jen studenou směsí, která má minimální trvanlivost a někdy je dokonce nutné jednu díru opravovat během zimy hned několikrát. Na jaře se pak musí místo znovu opravit teplou směsí. Naopak mikrovlnná pec má tu výhodu, že umožní opravu teplou směsí i v zimě. Navíc se vejde do přívěsu, který má hmotnost 1,3 tuny, tudíž je ho možné zapojit za běžné vozy. Využití proto najde především v městech a obcích, které mají ve svém katastru silnice nižších tříd.