Řidiči nechápou, proč silničáři nahrazují hladký asfalt dlažebními kostkami. Má to ale smysl

Vyříznuté čtverce a v nich místo hladkého asfaltu obří dlažební kostky. Bizarní opravy silnic v hlavním městě nenašly u řidičů pochopení. Technická správa komunikací si je ale přitom pochvaluje. Jde tedy o pomstu řidičům nebo snad šetření rozpočtu? Odpověď mluvčí TSK Barbory Liškové některé pravděpodobně překvapí.
Často jediné možné řešení
Na uzavírky, objížďky, záplaty i hluboké výmoly jsou už řidiči v Česku poměrně zvyklí. Ovšem s tímto se na tuzemských silnicích ještě nesetkali, nebo určitě ne v takové míře. V Praze se totiž během zimních měsíců objevil nový trend - vyříznutý čtverec, vždy v jednom jízdním pruhu, přesně od půlicí čáry a v něm místo hladkého asfaltu obří dlažební kostky. „Praze snad došly peníze na opravu silnic nebo co má tohle znamenat,“ rozčilují se řidiči na motoristických fórech ve strachu, že kostky poškodí jejich auta.
Vyříznuté čtverce osázené dlažebními kostkami jsou například na Zahradním městě v ulici Topolová dokonce hned čtyři za sebou, střídavě s hladkým asfaltem, který tu navíc silničáři pokládali během minulého roku. Někteří řidiči se proto rozhodli celý tento úsek objíždět protisměrem, čímž ale riskují pokuty, jelikož v těchto místech platí plná čára. Dlažební kostky tedy některé řidiče vytáčí a v jejich očích absolutně postrádají smysl, ovšem opak je pravdou. Smysl opravdu mají.
„V zimních měsících, kdy teploty klesají pod bod mrazu, je totiž obtížné provádět trvalé opravy vozovek s použitím asfaltových směsí. Obalovny, které tyto směsi vyrábějí, často v zimě nefungují. Proto se v zimním období často používají provizorní opravy z dlažebních kostek, které umožňují alespoň částečné zprovoznění komunikace. V zimě by se jinak musela použít například betonová náhrada, která by ale byla z estetického i funkčního hlediska horší a následně by se musela stejně vybourávat a předělat,“ prozradila Autosalonu mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy Barbora Lišková.
Tuto metodu používají takzvaní „síťaři“, tedy je podle toho možné identifikovat místo, kde došlo například k havárii vody nebo plynu. Správci sítí se tedy do těchto míst vrátí v následující stavební sezóně (tedy zpravidla od jara do podzimu) a vozovku opět vrátí do původního stavu. „Je důležité si uvědomit, že se nejedná o trvalé řešení. Cílem správců komunikací je vždy provést trvalou opravu vozovky, jakmile to bude technologicky a časově možné. Provizorní opravy dlažebními kostkami jsou tedy nutným a často jediným možným řešením v určitých situacích,“ zdůraznila Lišková.
Dají se znovu použít
Dlažební kostky jakožto dočasná náhrada za klasický asfalt mají navíc hned několik zásadních výhod. „Zaprvé oprava dlažebními kostkami je rychlejší a méně náročná než trvalá oprava asfaltem. Za druhé kostky se dají po provedení trvalé opravy opět použít na jiném místě. A za třetí, i když se jedná o provizorní řešení, dlažební kostky jsou poměrně odolné a vydrží do doby, než je možné provést trvalou opravu,“ dodala mluvčí TSK.