Stav českých silnici není zdaleka nejhorší. Lidé se ale obávají dopravních komplikací i nehod
Díry, nerovnosti, uzavírky, zalátované silnice a mnoho dalšího denně člověk potká na českých silnicích. Horší stav vozovky se častěji objevuje v menších vesnicích než ve městech. Přesto jsou Češi nespokojení s kvalitou povrchů jen z 53 procent. Prvenství v průzkumu společnosti Cyclomedia, který proběhl ve 32 zemí Evropy, si vysloužil Řím, kde jsou občané nespokojeni z 82 procent.
Jde především o bezpečnost na silnici
Jen v Praze už nějaký ten pátek probíhají rozsáhlé opravy důležitých tahů jako je ulice Dukelských hrdinů nebo komunikace 5. května. Každé ráno se tak například tvoří nekonečné kolony ve Strakonické ulici, protože konec rekonstrukce Barrandovského mostu se spíše oddaluje, než přibližuje.
Řidiči se tak Strakonickou snaží objet alternativními cestami, které jsou ale rovněž v ranních hodinách zacpané. To pro některé řidiče znamená každodenní peklo, které se opakuje znova odpoledne po odjezdu z práce domů.
To vede k sekundárnímu problému v chování řidičů, kteří jsou netrpěliví a někdy až agresivní. Zcela zapomínají na pravidla zipování nebo naopak je nadužívají. Kolony jsou tak rázem na světě a s náladou to jde dolů. A ještě hůř pokud při spěchu do práce projedete výmolem a poškodíte si třeba disk.
Výjimkou nejsou kvůli těmto komplikacím drobné i závažnější dopravní nehody. Z toho důvodů se najde 53 procent Čechů, kteří si myslí, že právě špatný stav silnic může z velké míry za dopravní kolize.
Ve světě to umí lépe
A zatímco se Česká republika musí z velké části spoléhat na nahlášení defektů občany, v jiných městech jsou na tom poněkud lépe. Například v Paříži, New Yorku nebo Frankfurtu nad Mohanem k mapování silnic dochází automaticky.
Nizozemská společnost Cyclomedia, která rovněž provedla průzkum spokojenosti se stavem silnic v evropských městech (Urban Road Safety Index), nakoupila speciálně upravená auta, která jsou vybavena kamerami a laserovým skenerem LiDAR.
Ten detekuje všechny praskliny, trhliny, ale také výmoly, případně mechanická poškození. Technologie je tak chytrá, že dokonce umí vyhodnotit o jak závažný problém se jedná. „Zaznamenané údaje lze převést do aplikace Street Smart v několika datových vrstvách, včetně zobrazení jednotlivých závad ve formě polygonů či úseků,“ vysvětlila v tiskové zprávě princip Dominika Doláková z Cyclomedia. Je tak mnohem jednoduší nalézt problematická místa a začít s jejich opravou.
Nahlášení defektů na silnicích v Česku
Pokud jste během svých cest narazili na výmol nebo jakýkoli jiný defekt na silnici, existuje hned několik způsobů, jak o něm můžete informovat:
- aplikace nebo web Změňte.to
- na webu Výmoly.cz lze defekt nahlásit i si prohlédnout ty aktuální
- nahlásit na Správu komunikací (například v Praze je to TSK)
- ve Středočeském kraji funguje web Musímetoopravit.cz, v jiných městech jsou přímo na webu obce formuláře pro nahlášení výmolů (například Třebíč)
- označit ho v mapových navigací (třeba Waze), hlášení je zde pouze jako upozornění ostatním řidičů, nikoli k řešení na správu komuikace