Pokud vám auto poškodí výmol, máte šanci na náhradu škody. Když je velká, volejte policii
Nejdůležitější jsou důkazy
Na úvod je nutné zdůraznit, že pouhé povinné ručení vám náklady na opravu nezaplatí. Pokud byste po pojišťovně chtěli uhradit škodní událost, je nutné mít sjednané havarijní pojištění. Kdo ho nemá, může se zkusit obrátit na vlastníka komunikace. I to má ale svá pravidla. „Pro poškozeného je vždy nejlepší varianta, když na místo dorazí policie a dopravní nehodu zdokumentuje. Protokol od policie si tedy uchovejte a pokud byli na místě svědci, je vhodné si na ně vzít číslo,“ upřesňuje Nina Ledvinová z ŘSD. Kromě toho byste si měli místo, samotný výmol i škodu zdokumentovat pro jistotu sami.
Když řidič nechce poškození platit z vlastní kapsy, může zkusit požádat o úhradu škody z odpovědnostního pojištění správce komunikace. „V případě dálnic a silnic I. tříd odpovídá za škodu ŘSD, u silnic II. a III. třídy je to příslušný kraj, na místní komunikaci je to pak obec a účelové silnice patří soukromým majitelům,“ vysvětluje mluvčí ŘSD. Když vlastník komunikace škodu neuzná, nezbývá nic jiného, než se obrátit se žalobou na správce komunikace na soud. To ale znamená další náklady a nejistý výsledek, zejména pokud nemáte dostatek důkazů pro své tvrzení.
Pozor na dopravní značky
S náhradou škody nejspíš neuspějete, pokud je rozbitý úsek vozovky, na kterém jste si škodu přivodili, označen příslušnou dopravní značkou. V takové situaci by měl řidič předpokládat výskyt výmolů a upravit rychlost. Podobné je to s dopravní značkou omezení rychlosti nebo v případech, kdy nebylo v silách majitele komunikace poškození odstranit nebo zajistit.
Další co může zhatit úspěšnou náhradu je i nedostatečná prokazatelnost. Tedy například když chybí protokol od policie nebo fotografie. V takových situacích nelze po vlastníkovi komunikace žádat náhradu. „Škodu neproplácí ŘSD ale smluvní pojišťovna Kooperativa. ŘSD škodu zaeviduje. Příslušný správce komunikace, kde se nehoda stala, vyhotoví stanovisko, na základě kterého pojišťovna rozhodne o likvidaci,“ doplňuje Ledvinová. Nezapomeňte také na to, že čím detailněji událost popíšete a zaznamenáte, tím máte vyšší šanci na úspěch.
Existují monitorovací mapy
Ve Středočeském kraji navíc funguje aplikace Musíme to opravit, kam mohou uživatelé rovněž vkládat hlášení o závadách na pozemních komunikacích. Je nutné označit přesné místo, popis a přiložit fotografii. Jakmile je závada vyřešena, hlášení je označeno datem, kdy se tak stalo.