Reklama
Řidičův chleba

Pokud vám auto poškodí výmol, máte šanci na náhradu škody. Když je velká, volejte policii

Správci komunikací a jejich pojišťovny vyžadují pro odškodnění jasné důkazy
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Spolu s oblevou se na českých komunikacích pravidelně objeví nebezpečné díry. Jsou prakticky všude a často představují pro řidiče potíže. Když do nich autem vlétnete, může to skončit nejen proraženou pneumatikou nebo odřeným diskem. Jak postupovat, když se něco takového stane a motorista nemá sjednané havarijní pojištění? Zjišťovali jsme u mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Niny Ledvinové. 

Nejdůležitější jsou důkazy

Na úvod je nutné zdůraznit, že pouhé povinné ručení vám náklady na opravu nezaplatí. Pokud byste po pojišťovně chtěli uhradit škodní událost, je nutné mít sjednané havarijní pojištění. Kdo ho nemá, může se zkusit obrátit na vlastníka komunikace. I to má ale svá pravidla. „Pro poškozeného je vždy nejlepší varianta, když na místo dorazí policie a dopravní nehodu zdokumentuje. Protokol od policie si tedy uchovejte a pokud byli na místě svědci, je vhodné si na ně vzít číslo,“ upřesňuje Nina Ledvinová z ŘSD. Kromě toho byste si měli místo, samotný výmol i škodu zdokumentovat pro jistotu sami.

Když řidič nechce poškození platit z vlastní kapsy, může zkusit požádat o úhradu škody z odpovědnostního pojištění správce komunikace. „V případě dálnic a silnic I. tříd odpovídá za škodu ŘSD, u silnic II. a III. třídy je to příslušný kraj, na místní komunikaci je to pak obec a účelové silnice patří soukromým majitelům,“ vysvětluje mluvčí ŘSD. Když vlastník komunikace škodu neuzná, nezbývá nic jiného, než se obrátit se žalobou na správce komunikace na soud. To ale znamená další náklady a nejistý výsledek, zejména pokud nemáte dostatek důkazů pro své tvrzení.

Pozor na dopravní značky

S náhradou škody nejspíš neuspějete, pokud je rozbitý úsek vozovky, na kterém jste si škodu přivodili, označen příslušnou dopravní značkou. V takové situaci by měl řidič předpokládat výskyt výmolů a upravit rychlost. Podobné je to s dopravní značkou omezení rychlosti nebo v případech, kdy nebylo v silách majitele komunikace poškození odstranit nebo zajistit.

Další co může zhatit úspěšnou náhradu je i nedostatečná prokazatelnost. Tedy například když chybí protokol od policie nebo fotografie. V takových situacích nelze po vlastníkovi komunikace žádat náhradu. „Škodu neproplácí ŘSD ale smluvní pojišťovna Kooperativa. ŘSD škodu zaeviduje. Příslušný správce komunikace, kde se nehoda stala, vyhotoví stanovisko, na základě kterého pojišťovna rozhodne o likvidaci,“ doplňuje Ledvinová. Nezapomeňte také na to, že čím detailněji událost popíšete a zaznamenáte, tím máte vyšší šanci na úspěch.

Existují monitorovací mapy

Pokud narazíte na výmol nebo jiný nebezpečný úsek komunikace, je vůči řidičům kolegiální o něm vhodně informovat. Zjištění můžete nahlásit na ŘSD. To jde mailem, dopisem nebo přes datovou schránku. Kromě toho lze dané místo zaznamenat i na webové stránky Výmoly.cz, které fungují pod záštitou BESIPu. Zde můžete o problémech informovat i jiné uživatele a zároveň sledovat, jestli došlo k nápravě. Nahlášená data navíc putují přímo ke správcům silnic, kteří je tak mohou okamžitě začít řešit.

Ve Středočeském kraji navíc funguje aplikace Musíme to opravit, kam mohou uživatelé rovněž vkládat hlášení o závadách na pozemních komunikacích. Je nutné označit přesné místo, popis a přiložit fotografii. Jakmile je závada vyřešena, hlášení je označeno datem, kdy se tak stalo.
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 10.01.2023 08:38:08
To si radši zajet do vykřičeného domu a dát peníze za jinou díru.ale od pojišťovny nic nečekejte.
Fr_von_Dr - 09.01.2023 18:35:21
Pojišťovny se ohánějí amortizací,na kterou mají právo pouze v případě,že opravou vozidlo zhodnotíte!!! Když jim připomenete toto znění rozsudku Ústav. soudu,tak řeknou,že každý případ je třeba dotáhnout k ÚS individuálně.Moje škoda 45t,z Koop 25t. Šmejdi

Hřebík na cestě nemusí být úplná katastrofa. Automobilky nabízejí pojištění pneumatik

V rámci garance dostane řidič až 70 procent z ceny poškozené gumy, aby si mohl koupit novou
06.12.2022 07:30
|
2
Reklama

Už žádné výjimky. Také cyklisté by měli mít registrační značky a povinně platit pojištění

V Británii chtějí, aby pro cyklisty a motoristy platily stejné podmínky užívání komunikací
26.08.2022 09:32
|
68

Povinné ručení je potřeba platit i po smrti. Pojištění není vázané na člověka, ale na auto

Po zemřelém ho musí platit dědicové. Mohou ale auto také nechat vyřadit z provozu
10.01.2022 18:32
|
12

Divoká zvěř změnu času nezná. Přechod na letní čas bývá příčinou častějších střetů na silnicích

Z neděle na pondělí se posouvá čas o hodinu. Pro lidi přirozenost, pro zvířata zas tolik ne
28.03.2024 12:04
|
0

Modernizovaná Octavia začíná na ceně 629 900 Kč. První vozy dostanou lidé ještě letos

V průběhu následujících měsíců přijdou další motorizace. V roce 2025 pak pohon 4x4
27.03.2024 13:55
|
0
Reklama

V Česku se začala prodávat nová nafta. Je ekologičtější, ale dražší než běžné palivo

HVO dokáže snížit emise až o 90 procent. Jeví se zatím jako dobrá alternativa pro nákladní dopravu
27.03.2024 09:58
|
3

Stát začal poskytovat až 200 tisíc na elektromobily. Žádat mohou jen podnikatelé, úvěr je povinný

Příspěvek na výstavbu nabíjecí stanice lze získat pouze s elektromobilem. Zvlášť to nejde
22.03.2024 15:02
|
0
Reklama
Autosalon TV