Reklama
Řidičův chleba

Povinné ručení je potřeba platit i po smrti. Pojištění není vázané na člověka, ale na auto

Po zemřelém ho musí platit dědicové. Mohou ale auto také nechat vyřadit z provozu
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Povinné ručení patří, jak už jeho název napovídá, mezi povinné platby každého majitele vozidla. Povinnou je ale platba i poté, co majitel zemře. Jeho smrtí totiž pojistka automaticky nezaniká, povinnost ji hradit jen přechází na dědice. A ti by na to neměli zapomínat, protože za každý nezaplacený den, tedy za každý den bez zákonného povinné ručení, roste také pokuta. Ta se odvíjí od druhu vozidla a objemu motoru.

Vždy platí dědic

Je jasné, že blízcí zemřelého mívají úplně jiné myšlenky než řešit nějaké pojistky, ale bohužel i to patří k této smutné události. To, jak se má v tomto případě postupovat, poměrně přesně popisuje Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. „V případě smrti vlastníka vozidla vykonává povinnosti vlastníka vozidla podle tohoto zákona až do okamžiku nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví jeho dědic, v případě více dědiců ten, který k tomu byl ostatními dědici pověřen, nebo odkazovník,“ píše se v  v paragrafu 26.

Pokud ale nebyl nikdo pověřen, pak tyto povinnosti padnou na správce dědictví. To je osoba, která byla zemřelým označena v závěti, aby řešila jeho pozůstalost. Může se ale stát, že nikdo takový pověřen nebyl, pak veškeré povinnosti řeší dědici společně a nerozdílně. „V případě smrti pojistníka přecházejí práva a povinnosti z pojištění odpovědnosti do doby nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví na dědice společně a nerozdílně,“ stojí dál v zákoně.

Může nastat i situace, kdy vozidlo není přímo ve vlastnictví, ale je převedeno do svěřeneckého fondu. Pak se o povinné ručení stará svěřenecký správce.

Reklama

Povinné ručení platí i po smrti

Každé povinné ručení je vázáno na auto, nikoliv na majitele. Proto je potřeba jej platit i poté, co vlastník zemře. „V případě, že původní vlastník zemře, jeho pozůstalí dědicové kontaktují pojišťovnu, kde je vůz pojištěný a tam doloží úmrtní list a mohou nechat auto vyřadit z registru vozidel a vypovědět pojištění. Případně se rovnou auto může přepsat na nového majitele, doložením dokumentace a zavedením této změny do registru vozidel,“ řekla Autosalonu Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Pozor na pokuty

Za nepojištěné auto může ČKP účtovat pokuty, tedy příspěvek nepojištěných do garančního fondu. Než se tak ale stane, sama ČKP se snaží na fakt, že je auto nepojištěné, několikrát upozornit. Pokud to nezabere, přijdou na řadu sankce

Sazby těchto příspěvků jsou stanoveny Ministerstvem financí, a to vyhláškou č. 205/1999 Sb. Stejná vyhláška stanoví, že společně s příspěvkem má ČKP právo na náklady spojené s jeho uplatňováním, a určuje jejich výši na 300 Kč.

Krom toho je pak počítán každodenní poplatek za nepojištěné auto, který se ale liší na základě typu vozidla či pohonné jednotky. Například za osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1001 cm3 do 1350 cm3 včetně je účtováno 35 Kč denně. Za osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1851 cm3 do 2500 cm3 včetně už 65 Kč. Za přípojný vozík přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností nad 750 kg do 10 tun včetně pak sedm korun.


Diskuze

PICHAV - 10.01.2022 19:05:45
NAM NESMRTELNYM SPORTRIDICUM JE TO JEDNO !!!! PROTOZE JSME AGRESIVNI !!!! KOUKNETE DO PRIRODY !!!! NAPROSTATU VETSINOU PREZIJE AGRESIVNEJSI !!!! MY PREZIJEME OBA RIDIC I KARA !!! HLAVNE VYCHYTAT VOLBU MUZIKY !!!! TO JE TA NEJSILNEJSI POJISTKA !!! PSYCHIKY
Peter - 11.01.2022 02:39:32
To ze jsou v tomto statu ******* zakony se vi. Povinne ruceni by melo byt povinne jen pro auta, co se provozuji po verejnych komunikacich. Pokud auto stoji jen v garazi, nemelo by byt povinne, tak jako tomu je ted. Nevim proc bych kvuli tomu mel muset da

Z auta bez pojištění uletěl kus nákladu. Zakryl výhled řidičce, která hned nabourala

Z přívěsu odletěla špatně zajištěná pěnová deska. Řidič cadillacu u sebe neměl žádné doklady
19.11.2021 09:23
|
1
Reklama

Pozor na sjeté pneumatiky. Hrozí za ně vysoká pokuta, zákaz řízení i problémy s pojišťovnou

Za špatný vzorek pneumatik může přijít trest i od pojišťovny, ta totiž pak nemusí plnit
25.10.2021 18:45
|
10

Při srážce se zvěří je téměř vždy viníkem řidič. Pojišťovny ukázaly nejnebezpečnější místa v Česku

Existuje výjimka, při které může řidič dostat odškodnění. Letos po srážce se zvěří zemřel človek
25.10.2021 09:33
|
12

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
30

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
41
Reklama

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
3

Autoškoly zdražují až o tisíce korun. A postupně nasazují nové otázky do testů

Už neplatí, že nejdelší odpověď je správná. Testovací videa pak mohou být lehce nejednoznačná
19.01.2022 14:13
|
3
Reklama
Autosalon TV