Reklama
Řidičův chleba

Povinné ručení je potřeba platit i po smrti. Pojištění není vázané na člověka, ale na auto

Po zemřelém ho musí platit dědicové. Mohou ale auto také nechat vyřadit z provozu
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Povinné ručení patří, jak už jeho název napovídá, mezi povinné platby každého majitele vozidla. Povinnou je ale platba i poté, co majitel zemře. Jeho smrtí totiž pojistka automaticky nezaniká, povinnost ji hradit jen přechází na dědice. A ti by na to neměli zapomínat, protože za každý nezaplacený den, tedy za každý den bez zákonného povinné ručení, roste také pokuta. Ta se odvíjí od druhu vozidla a objemu motoru.

Vždy platí dědic

Je jasné, že blízcí zemřelého mívají úplně jiné myšlenky než řešit nějaké pojistky, ale bohužel i to patří k této smutné události. To, jak se má v tomto případě postupovat, poměrně přesně popisuje Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. „V případě smrti vlastníka vozidla vykonává povinnosti vlastníka vozidla podle tohoto zákona až do okamžiku nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví jeho dědic, v případě více dědiců ten, který k tomu byl ostatními dědici pověřen, nebo odkazovník,“ píše se v  v paragrafu 26.

Pokud ale nebyl nikdo pověřen, pak tyto povinnosti padnou na správce dědictví. To je osoba, která byla zemřelým označena v závěti, aby řešila jeho pozůstalost. Může se ale stát, že nikdo takový pověřen nebyl, pak veškeré povinnosti řeší dědici společně a nerozdílně. „V případě smrti pojistníka přecházejí práva a povinnosti z pojištění odpovědnosti do doby nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví na dědice společně a nerozdílně,“ stojí dál v zákoně.

Může nastat i situace, kdy vozidlo není přímo ve vlastnictví, ale je převedeno do svěřeneckého fondu. Pak se o povinné ručení stará svěřenecký správce.

Reklama

Povinné ručení platí i po smrti

Každé povinné ručení je vázáno na auto, nikoliv na majitele. Proto je potřeba jej platit i poté, co vlastník zemře. „V případě, že původní vlastník zemře, jeho pozůstalí dědicové kontaktují pojišťovnu, kde je vůz pojištěný a tam doloží úmrtní list a mohou nechat auto vyřadit z registru vozidel a vypovědět pojištění. Případně se rovnou auto může přepsat na nového majitele, doložením dokumentace a zavedením této změny do registru vozidel,“ řekla Autosalonu Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Pozor na pokuty

Za nepojištěné auto může ČKP účtovat pokuty, tedy příspěvek nepojištěných do garančního fondu. Než se tak ale stane, sama ČKP se snaží na fakt, že je auto nepojištěné, několikrát upozornit. Pokud to nezabere, přijdou na řadu sankce

Sazby těchto příspěvků jsou stanoveny Ministerstvem financí, a to vyhláškou č. 205/1999 Sb. Stejná vyhláška stanoví, že společně s příspěvkem má ČKP právo na náklady spojené s jeho uplatňováním, a určuje jejich výši na 300 Kč.

Krom toho je pak počítán každodenní poplatek za nepojištěné auto, který se ale liší na základě typu vozidla či pohonné jednotky. Například za osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1001 cm3 do 1350 cm3 včetně je účtováno 35 Kč denně. Za osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1851 cm3 do 2500 cm3 včetně už 65 Kč. Za přípojný vozík přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností nad 750 kg do 10 tun včetně pak sedm korun.


Diskuze

Jookee - 22.01.2025 11:08:54
Také když pojišťovna pošle nový návrh pojištění (dražší samozřejmě), tak budoucí dědic toto musí zaplatit. Může si sjednat pochopitelně i vlastní pojištění, nicméně bez placení toho původního bude platit i pokutu (původní se zruší po 3 měsících).
Jookee - 22.01.2025 11:05:30
Blbé je, že dokud neproběhne dě****é řízení (což může být za několik měsíců, ale i let), tak se musí platit pojištění uzavřené tím co umřel. Bez ohledu, že to auto nejezdí a zbytečně tak platíte třeba 30 tisíc, přestože vám by stačilo pouze povinné za 3.

Z auta bez pojištění uletěl kus nákladu. Zakryl výhled řidičce, která hned nabourala

Z přívěsu odletěla špatně zajištěná pěnová deska. Řidič cadillacu u sebe neměl žádné doklady
19.11.2021 09:23
|
4
Reklama

Pozor na sjeté pneumatiky. Hrozí za ně vysoká pokuta, zákaz řízení i problémy s pojišťovnou

Za špatný vzorek pneumatik může přijít trest i od pojišťovny, ta totiž pak nemusí plnit
25.10.2021 18:45
|
9

Při srážce se zvěří je téměř vždy viníkem řidič. Pojišťovny ukázaly nejnebezpečnější místa v Česku

Existuje výjimka, při které může řidič dostat odškodnění. Letos po srážce se zvěří zemřel človek
25.10.2021 09:33
|
12

Není stodvacítka jako stodvacítka. Jedničkové BMW dává i s malým motorem stále smysl

Mnichovská automobilka prodloužila život svému nejmenšímu modelu. Pohání ho i tříválec
21.02.2025 08:23
|
0

Lidová elektrická Kia EV2 se poprvé ukáže už koncem února. Dorazí i konkurent pro Teslu Model 3

Letošní Den elektromobilů Kia 2025 slibuje cenově dostupné modely i šikovnou dodávku
14.02.2025 16:26
|
0
Reklama

Ráj motoristů pomalu končí. Německé neomezené dálnice jsou stále pomalejší, může za to provoz

Nejnovější průzkum uvádí, že průměrná rychlost na neomezených německých dálnicích je 113,5 km/h
14.02.2025 10:21
|
4

Přijdou podvodníci se stočenými ojetinami na buben? Běžně dostupná diagnostika je spolehlivě odhalí

Nová diagnostika Bosch ESI[tronic] Evolution umí pracovat s více než 150 značkami z celého světa
14.02.2025 08:15
|
1
Reklama
Autosalon TV