Povinné ručení je potřeba platit i po smrti. Pojištění není vázané na člověka, ale na auto
Vždy platí dědic
Je jasné, že blízcí zemřelého mívají úplně jiné myšlenky než řešit nějaké pojistky, ale bohužel i to patří k této smutné události. To, jak se má v tomto případě postupovat, poměrně přesně popisuje Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. „V případě smrti vlastníka vozidla vykonává povinnosti vlastníka vozidla podle tohoto zákona až do okamžiku nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví jeho dědic, v případě více dědiců ten, který k tomu byl ostatními dědici pověřen, nebo odkazovník,“ píše se v
v paragrafu 26.
Pokud ale nebyl nikdo pověřen, pak tyto povinnosti padnou na správce dědictví. To je osoba, která byla zemřelým označena v závěti, aby řešila jeho pozůstalost. Může se ale stát, že nikdo takový pověřen nebyl, pak veškeré povinnosti řeší dědici společně a nerozdílně. „V případě smrti pojistníka přecházejí práva a povinnosti z pojištění odpovědnosti do doby nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví na dědice společně a nerozdílně,“ stojí dál v zákoně.
Může nastat i situace, kdy vozidlo není přímo ve vlastnictví, ale je převedeno do svěřeneckého fondu. Pak se o povinné ručení stará svěřenecký správce.
Povinné ručení platí i po smrti
Pozor na pokuty
Za nepojištěné auto může ČKP účtovat pokuty, tedy příspěvek nepojištěných do garančního fondu. Než se tak ale stane, sama ČKP se snaží na fakt, že je auto nepojištěné, několikrát upozornit. Pokud to nezabere, přijdou na řadu sankce
Sazby těchto příspěvků jsou stanoveny Ministerstvem financí, a to vyhláškou č. 205/1999 Sb. Stejná vyhláška stanoví, že společně s příspěvkem má ČKP právo na náklady spojené s jeho uplatňováním, a určuje jejich výši na 300 Kč.
Krom toho je pak počítán každodenní poplatek za nepojištěné auto, který se ale liší na základě typu vozidla či pohonné jednotky. Například za osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1001 cm3 do 1350 cm3 včetně je účtováno 35 Kč denně. Za osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1851 cm3 do 2500 cm3 včetně už 65 Kč. Za přípojný vozík přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností nad 750 kg do 10 tun včetně pak sedm korun.