Cesta k odškodnění je těžká a dlouhá
Divoká zvířata samozřejmě povinné ručení nebo pojištění nemají a nikdo za ně neodpovídá. Policie tak vždy za viníka nehody bere řidiče. Jednoduše proto, že měl při jízdě dávat větší pozor. Proto je problém i s případným odškodněním za úraz. Existuje ale výjimka: „Pokud řidič prokáže, že v blízkém okolí v době nehody probíhal hon a nehodu tak způsobilo zvíře vyplašené myslivci. V takovém případě je odškodnění placeno z pojištění odpovědnosti místního mysliveckého sdružení,“ řekl Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia.
Pokud řidič nebo spolujezdec v případě nehody zemřou, nemají pozůstalí téměř nikdy nárok na odškodnění. „Pomůže jedině to, pokud měl zemřelý úrazovou nebo životní pojistku. Doporučujeme sjednat si dvojnásobné plnění pro případ, že dojde k dopravní nehodě. Existuje i pojistka, která reaguje na klesající závazek k bance v případě splácené hypotéky. Pozůstalí pak nebudou mít problém úvěr na bydlení doplatit a nějaký čas z částky slušně vyžijí. Smrt blízkého je totiž velký šok a zásah jak do fungování rodiny, tak do jejích financí,“ dodal Beck.
I v případě životního pojištění se ale mohou objevit problémy. Beck vzpomíná na případ řidiče, který se srazil s divokým prasetem a skončil s těžkým úrazem na dva týdny v nemocnici. Pojišťovna mu ale nechtěla nic zaplatit s tím, že srážka se zvěří musí být nahlášena do 24 hodin, a být potvrzena zápisem od policie i myslivců, což samozřejmě nemohl z nemocnice v kritickém stavu zvládnout. „Po prostudování podmínek, které byly platné v době uzavření pojistky, jsme zjistili, že podobné časové omezení zcela chybí, pojišťovna je specifikovala až v nových podmínkách. Nakonec musela řidiči vyplatit 2,3 milionu korun,“ vysvětlil Beck.