Zodpovědnost je na majiteli
Podrobněji se problematice zvěře a zvířat věnuje Občanský zákoník, jeho § 2933, který říká: „Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.“
Zjednodušeně řečeno, pokud půjdete ven se psem, který se vysmekne, uteče a způsobí dopravní nehodu, přijde účet od účastníků nehody vám. Pokud pes uteče někomu, kdo vám jej venčí, platí škodu on. A samozřejmě nejde jen o psy, ale také o jiná domácí zvířata, včetně skotu nebo třeba koní a dalších hospodářských zvířat.
I toto pravidlo má ale výjimku. Tu přesně definuje § 2934, který říká: „Slouží-li domácí zvíře vlastníku k výkonu povolání či k jiné výdělečné činnosti nebo k obživě, anebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, zprostí se vlastník povinnosti k náhradě, prokáže-li, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti. Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník zvíře svěřil.“
Znovu to zjednodušíme na příkladu. Pokud se nevidomému vytrhne vodící pes, byť byl řádně na vodítku, případnou způsobenou škodu majitel neplatí. Stejně to funguje třeba v případě služebních koní, které vyleká projíždějící nákladní auto, shodí svého majitele a způsobí nehodu.