Reklama
Testy

Tesla Model Y už konečně jezdí jako opravdové auto. Umí to levně, ale u nabíječek je teď těsno

Otestovali jsme novinku s označením Juniper. Rozdíl je to obrovský, přitom se cena tolik nezměnila
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

V automobilce Tesla konečně najali podvozkového inženýra! To byl první dojem, který jsme získali po pár kilometrech za volantem nové Tesly Model Y s označením Juniper. Tento facelift přinesl totiž tolik změn, že novinka jezdí spíš jako o několik tříd lepší vůz. Tohle už není tablet na kolech, tohle je konečně opravdové auto. Má samozřejmě řadu dalších předností i nevýhod. O nich se dočtete v dnešním testu.

Nová, ale poněkud anonymní

Nebýt všech těch zásadních změn, mohlo jít opravdu jen o standardní facelift. Designérům se totiž několika chytrými tahy podařilo z verze Juniper vykřesat úplně nové auto. Může za to hlavně příď, která místo oblin dostala futuristických střih, snad trochu po vzoru modelu Cybertruck. Tenká LED linka ohraničuje celou přední část kapoty, světlomety jsou skryté v bocích nárazníku. Na druhou stranu je tu možná až moc čisto a minimálně zepředu tak Tesla Model Y vypadá jako takové to anonymní auto, co se bez licence objeví třeba v architektonické studii.

Majitelé původní Tesly Model Y se bojí obrubníků jako čert kříže, protože kvůli jejich vystouplým tvarům se jim velmi rychle poškrábou disky. Tady je kryjí nově vyvinuté pneumatiky, takže by už ke kolizím nemělo docházet tak často. Kola velikosti 21“ mají opět aerodynamické vložky.

Nejpovedenější je z našeho pohledu asi záď, která využívá zajímavý efekt, kdy linka mezi brzdovými světly svítí nepřímo pod hranu a podbarvuje tak do ztracena pás s nápisem Tesla. Záď se ale přesto nezbavila své baculatosti.

Jediné, na co jsme si během testu nezvykly, byly kliky. Chápeme, že jsou zasunuté dovnitř kvůli lepší aerodynamice a vítáme i funkci, kdy dveře mírně povyskočí po jejich stisku. Jenže to se děje jen při parkování na absolutní rovině. Zaparkujte trochu šikmo a už opravdu musíte použít kliku, kterou je nejdříve potřeba ručně vytlačit ven a pak zatáhnout za vysunutou páku. Jistě, Tesla prostě chce být jiná, což podtrhují i bezrámové dveře, které se u SUV tak často nevidí.

Vůz je to ale veskrze praktický. Máte tu kufr pod kapotou, kam se vejde třeba nabíjecí kabel nebo kupa ledu pro chlazení nápojů. Je ho totiž možné vypustit. Páté dveře se ovládají elektricky, stejně tak lze sklopit zadní sedadla téměř do roviny. Sklápění je ale poněkud dlouhé. Tesla uvádí americky měřených 822 litrů objemu (tedy až po strop), my jsme do ní pohodlně naložili kočárek a nutné věci. Může tedy klidně posloužit jako jediné auto do rodiny. Jak je na tom s prostorností, na to se můžete podívat v našem katalogu, kde najdete námi naměřené hodnoty. Klikněte sem. Jen pro představu, místa na nohy je tu víc než ve Škodě Kodiaq.

Příjemný život na palubě

Asi není překvapením, že kabina Tesly Model Y je téměř totožná s tou v Modelu 3, který také před časem prošel tímto zásadním faceliftem. Je tu ale přece jen jedna věc navíc – páčka blinkru vlevo pod volantem. Některé zaběhnuté pořádky prostě není nutné měnit a uvědomili si to i v Tesle, což je dobře. Oproti starší verzi Model Y jsme našli ale ještě jednu zásadní změnu. Interiér je víc obložen látkou, najdete ji na dveřích i palubní desce. Kabina tak už konečně nepůsobí jako vykradená pracovna německého úředníka a zbavila se i nepříjemné akustiky, která nás na minulém Modelu Y nesmírně štvala. Zkrátka když jste si s někým uvnitř povídali, znělo to, jako byste byli spolu zavření v toitoice. Teď je to jako v normálním voze.

Pořád na nás ale Tesla Model Y působí trochu jako hračka, možná je to dáno tím malým volantem (ale s příjemně tlustým věncem), možná je to funkcemi. Stále si na obřím displeji můžete navolit třeba to, že Tesla bude při blikání prdět. A že si někdo pořádně vyhrál s těmi zvuky! Když čekáte na nabíječce, můžete si zahrát jednu z mnoha her. Třeba závody, kdy autíčko ovládáte pomocí volantu. Samozřejmě je napevno spojený s koly, takže se trochu bojíme, abyste brzy neprošoupali gumy na předních kolech. Brouzdání po internetu nebo sledování Netflixu v integrované aplikaci je samozřejmostí.

Kdo v Tesle Model Y nikdy neseděl, mohl by mít obavy z některých detailů, jako je třeba změna směru jízdy (PRND) pomocí dotykové obrazovky. Stejně tak ukazatel rychlosti jen jako malý číselník v levém horním rohu displeje. Můžeme vám ale říci, že si na tyhle podivnosti zvyknete hodně rychle. Musíte si ale ještě trochu pohrát s nastavením, abyste pak zbytečně nehledali třeba nastavení zrcátka při couvání. Možností je mnoho a chce si zvyknout na rozsáhlé menu, které připomíná víc moderní mobily než auta.

Jenže Tesla je tu pro lidi, které baví si s takovými věcmi hrát. Ocení pak i skvěle umístěnou plochu pro bezdrátové dobíjení hned dvou telefonů, na které je zároveň dobře vidět. Stejně tak standardně dodávanou obrazovku pro zadní sedadla, kde se mohou lidé samostatně dívat na svůj obsah, nebo také hrát hry. Za jízdy se jim může ale udělat trochu nevolno, jak jsme si sami vyzkoušeli.

V kabině je ale Tesla Model Y praktická, najdete tu obrovskou středovou přihrádku, která je opravdu hodně hluboká. Navíc máte hodně místa na nohy a panoramatické střešní okno, které dělá interiér velmi příjemným místem k pobytu. Sedadla jsou pohodlná i na delší cesty, navíc vyhřívaná i odvětrávaná v základu. K tomu si můžete pustit na klimatizaci automatické „ovívání“ a je radost cestovat. Jak to na palubě vypadá, na to se můžete podívat i v následující fotogalerii:

Tesla Model Y Long Range: Technické údaje

Motor: 2x el. motor
Převodovka: 1st
Max. výkon: 378 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 4,8 s
Spotřeba:  kWh/100 km
Délka: 4790 mm
Objem kufru: 822 l
Základní cena: 1 325 400 Kč

Podrobnější údaje ZDE.

Dálnice v zimě? Přes 20 kWh

Tesla umí už z odjezdu udělat velmi samozřejmou věc. Klíč od vozu je prostě karta, kterou si dáte do peněženky. A máte také aplikaci v mobilu. Auto se prostě odemkne, vy ukazováčkem „swipnete“ D a jedete. Tak je to jednoduché. I když námi testovaný kousek Long Range s pohonem všech kol disponuje výkonem 378 kW, tedy 514 koní, je jeho chování v městském provozu ladné a klidné. Ostatně, můžete si nastavit nejen reakce na plyn, ale také dva stupně rekuperace. Tedy plnou (řízení jedním pedálem), nebo slabou, která připomíná zpomalováním spalovací vozy.

Na povel levou nohou umí Tesla vystřelit velmi ostře kupředu, stovku zvládne za 4,8 sekundy. A to i přesto, že váží skoro rovné dvě tuny. Velmi příjemná je ale spotřeba, tedy minimálně ta ve městě. Nám se podařilo jezdit za nějakých 18 kWh, což je na tak velké auto vynikající výsledek. A to i proto, že test probíhal za poměrně nízkých teplot. Ráno bylo totiž jen kolem nuly.

Zhruba 200kilometrovou cestu po dálnicích i okreskách jsme za teplot okolo tří stupňů Celsia zvládli se spotřebou 20,5 kWh na 100 km, přičemž jsme jeli normálně jako se spalovacím vozem a párkrát při předjíždění s potěšením vyzkoušeli ostrou dynamiku vozu. I to není špatná hodnota, navíc s tím, že v letních teplotách by byl výsledek ještě lepší. Vzhledem k využitelné kapacitě 75 kWh bychom tedy během testu Tesly Model Y ujeli reálně 366 a na delší trase tedy nabíjeli zhruba každých 300 km. Je to výrazně méně než slibovaných 586 km, ale mezi elektromobily jde stále o dobrou hodnotu.

Navíc nabíjení je poměrně rychlé, Tesla slibuje výkon až 250 kW. Chtěli jsme to vyzkoušet na Superchargu, který najdete třeba ve Vystrkově u dálnice D1. Jenže tesel už jezdí po českých silnicích tolik, že jsou místa pravidelně obsazená a museli bychom dlouho čekat. Nedivíme se, přes den tu stojí kWh jen 9,50 Kč, večer 10,70 Kč, zatímco u E.Onu jsme museli jako neregistrovaní zákazníci zaplatit 17,80 Kč. Nečekejte také, že 250 kW se udrží příliš dlouho. My jsme při 20 procentech nabíjeli výkonem 185 kW, v polovině asi 120 kW. I to jsou ale dobré hodnoty a znamenají, že u nabíječek strávíte nejhůř půlhodinku.

Jako nebe a dudy

Vůbec nejdůležitější proměnu, kterou facelift Juniper přinesl, je ale bezesporu podvozek, což jsme už naznačili v úvodu článku. Minulá Tesla Model Y opravdu působila tak, že ji někdo navrhl v AutoCADu a pak rovnou poslal na silnici, aniž by u toho prošla testovací dráhou. Tady je ale situace naprosto jiná. Zmizelo bouchání, klepání, pryč je ta příšerná tupost vozu. Naopak přichází přirozeně pevný podvozek s výborným tlumením, který na nerovnostech decentně filtruje s jemným dozvukem „t-sss, t-sss“ jak to známe z luxusních aut. Prostě je solidní.

Druhou věcí je řízení, které si můžete nastavit ve třech stupních účinnosti posilovače. Nic jiného se ale nemění, takže dostanete standardní ovládání elektromobilu, jakkoliv je malý volant s tlustým věncem příjemný. Auto ale i tak působí velmi sebejistě a v zatáčkách mu budete násobně víc věřit než odcházející verzi. Tesla Model Y je tak konečně dobré auto.

Interiér vozu je navíc nově výrazně lépe odhlučněný, než tomu bývalo. Spolu s ostatními atributy to z této novinky dělá velmi dobře jezdící vůz pro každodenní použití, ať už na krátkých trasách, nebo třeba při cestě na dovolenou. Možnost naplánovat cestu s přesnými zastávkami na Superchargerech, je prostě velkou výhodou. Jen tedy se stoupajícím počtem tesel musíte myslet na to, že si možná někdy počkáte, nebo budete muset najít jinou stanici.

Co je ale zřejmé je i fakt, že Tesla Model Y toho za dané peníze nabízí opravdu hodně, v řadě případů víc než její konkurenti. Začíná na částce 1,1 milionu, což je za takové auto opravdu lákavé. My jsme ale testovali dražší verzi Long Range s pohonem všech kol za 1,3 milionu korun, což je stále v pořádku, pokud vezmete v potaz nabízený výkon i výbavu. Kompletní ceník Tesly Model Y najdete v našem katalogu. Problémem teď hlavně může být osoba Elona Muska, který svým kontroverzním chováním v řadě lidí začíná vzbuzovat odpor. Uvidíme, jak se to projeví do prodejů jinak velmi povedeného elektromobilu.

Podívejte se také na srovnání s konkurenty. Teslu Model Y jsme postavili nejen proti Škodě Enyaq, ale také proti Kie EV6. Výsledek najdete v našem porovnávači.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


I kvůli Muskovu chování čelí Tesla propadu prodejů. V Česku je ale situace lepší než ve světě

V Německu se prodeje meziročně propadly o 70 procent. U nás to je jen necelých 15 procent
09.03.2025 18:24
|
0
Reklama

Splašená plechovka sardinek. Upravená Tesla Cybertruck je zhmotnění designérova zlého snu

Známý úpravce Mansory opět míří na velmi bohaté řidiče, kteří mají v lásce karbonové díly
28.02.2025 10:00
|
1
Reklama

Nová Tesla Model Y už nestojí 1,5, ale 1,1 milionu korun. Rozšířila nabídku na tři verze

Základní cena patří variantě s pohonem zadních kol, slibuje dojezd 500 km na jedno nabití
21.02.2025 09:55
|
0

Tesla se opět vrátila k běžným blinkrům a snaží se být komfortní. Prohlédli jsme si nový Model Y

Do Prahy dorazila nová generace Tesly Modelu Y. Je hezčí, prémiovější a ještě praktičtější
03.02.2025 14:00
|
0

Týden v autech: Řidičák skupiny B pro vozy vážící přes čtyři tuny i nová Škoda Elroq RS

Na český trh přijela další čínská automobilka, otestovali jsme novou Teslu Model Y Juniper
06.04.2025 09:33
|
0

Malý, ale šikovný. Potrápili jsme Jeep Avenger 4xe v terénu. S hybridem je dobrý i na silnici

Nejmenší model dostal pohon všech kol a s ním i lepší zadní nápravu. V Česku ho bude brzdit cena
04.04.2025 11:59
|
0
Reklama

Tohle je teď nejrychlejší český elektromobil. Nová Škoda Elroq RS má jedovatou barvu a 340 koní

Prohlédli jsme si novinku, která dostala i upravený podvozek. Na jedno nabití má ujet až 550 km
03.04.2025 10:15
|
1

Češi umí opravovat výmoly na silnicích pomocí mikrovln. Zabere to půl hodiny, vydrží roky

Zahlazovat díry je možné celoročně a trvanlivě. Firma už expanduje i na americký trh
02.04.2025 15:59
|
3
Reklama
Autosalon TV